آزار و اذیت جنسی در محل کار


آزار و اذیت جنسی در محل کار این رفتار غیرحرفه ای و مصداق بارز تجاوز است. تجاوز همیشه به معنای رابطه جنسی بدون رضایت نیست. آزار و اذیت جنسی به روش های مختلف و در محیط های مختلف اتفاق می افتد. تصورات نادرستی در مورد قربانیان یا مجرمان وجود دارد که به تداوم خشونت جنسی در جامعه ادامه خواهد داد.

باید بدانید که تجاوز جنسی به هر شکلی باشد. این روی افرادی که ممکن است نتوانند آن را تا آخر عمر فراموش کنند، تأثیر بدی خواهد داشت. اکثر مردم در مورد آزار و اذیت جنسی که بیشتر در محل کار رایج است سکوت می کنند. در این مقاله در مورد این مشکل و عوامل موثر بر آن بیشتر توضیح خواهیم داد. برای اطلاع از مشکلات محل کار کلیک کنید.

آزار و اذیت جنسی در محل کار

اگر در محیطی هستید که برای اولین بار در آن هستید؛ اگر مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اید یا توسط فردی که نمی شناسید، تصمیم گیری برای ادامه دادن به این موضوع برای شما آسان تر خواهد بود. اما آزار و اذیت جنسی در محل کار به دلیل حضور همکاران یا نیاز مالی احتمالا برای مدت طولانی ناگفته باقی می ماند. طبیعی است که صحبت کردن در مورد آن با دیگران راحت نیست. اما با سکوت ادامه خواهد یافت و افراد بیشتری قربانی خواهند شد.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

نمونه هایی از آزار جنسی در محل کار

همانطور که اشاره شد؛ آزار و اذیت جنسی در محل کار فقط به معنای رابطه جنسی با مدیر نیست. همکاران شما یا حتی افرادی که موقعیت پایین تری دارند. ممکن است با رفتارشان شما را آزار دهند. در این قسمت به چند نمونه از آزار جنسی در محیط کار اشاره می کنیم.

🔸 پیشنهاد سکس برای تبلیغ

شوخی یا اظهار نظر جنسی در محل کار

دست زدن به اعضای بدن یا قسمت های خصوصی بدون اجازه

مجبور به رابطه جنسی

ارسال عکس، فیلم یا متن جنسی

اظهار نظر در مورد لباس یا بدن

به طور کلی هر رفتاری که بدون رضایت یا اجازه طرفین باشد و ماهیت جنسی داشته باشد. تجاوز محسوب می شود. همچنین محیط کار یک محیط حرفه ای است و افراد نیاز به امنیت در آن دارند.

اثرات آزار جنسی در محل کار

قطعاً آزار جنسی در هر شرایطی. این کار نتایج بدی برای مردم خواهد داشت. حتی اگر از این مشکل جلوگیری شود، افراد در محیط کار خود احساس امنیت نخواهند کرد. افراد ساعات زیادی از روز خود را در محیط کار می گذرانند، بنابراین اعتماد به این فضا بسیار مهم خواهد بود. برخی از اثرات روانی آزار جنسی در محیط کار شامل موارد زیر است.

احساس حقارت و ترس

از دست دادن عزت نفس

افسردگی

اضطراب

عصبانیت کنترل نشده

انزوا و تنهایی

🔷 از دست دادن کارایی

این احتمال وجود دارد که فرد پس از قرار گرفتن در این موقعیت ها حملات پانیک را تجربه کند یا پس از مدتی استرس پس از سانحه را تجربه کند. مشکلات مالی ناشی از بیکاری و عدم علاقه به محل کار از دیگر پیامدهای تجاوز جنسی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد PTSD کلیک کنید.

باورهای غلط در مورد آزار جنسی در محل کار

افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند یا اطرافیانشان سعی می کنند با ارائه دلایل و باورهای نادرست در مورد آزار جنسی در محیط کار، این مشکل را توجیه کنند. در صورتی که تجاوز به عنف حادثه ای است که می تواند در هر کجا و برای هر کسی اتفاق بیفتد. مسلماً قربانی در این مورد مقصر نیست.

آزار جنسی به سن افراد بستگی ندارد. متاسفانه امروزه شاهد آزار جنسی کودکان هستیم که بسیار ناامید کننده است.

حتی مردان نیز مورد آزار جنسی قرار می گیرند و محل کار نیز از این قاعده مستثنی نیست.

هر گونه آزار و اذیت جنسی تجاوز محسوب می شود و عواقب مشابهی را در پی خواهد داشت. برخی از اطرافیان سعی می کنند با کم اهمیت جلوه دادن این مشکل به قربانیان آرامش دهند. اما آسیب بیشتری به قربانیان خواهد رساند.

مدیران تنها متجاوز نیستند. که در بیشتر موارد افراد رده بالای سازمان این کار را انجام می دهند. این نباید روی دید شما تاثیر بگذارد. هر فردی بدون در نظر گرفتن جنسیت و موقعیت می تواند در محیط کار متجاوز باشد.

⭕ طرد شدن توسط همکارانتان پس از طرح موضوع آزار جنسی در محل کار، یا اینکه کسی حرف شما را باور نمی کند، دلیل خوبی برای اعلام نکردن موضوع نیست.

در صورت مشاهده آزار جنسی در محل کار چه کنیم؟

پس از مشاهده آزار جنسی در محل کار چه اقداماتی باید انجام داد. خیلی مهم است معمولاً افراد پس از دیدن این موقعیت یا حتی مورد سوء استفاده قرار می گیرند و عمل درست را تشخیص نمی دهند. اما ردیابی نیز مهم است و مردم نباید از آن غافل شوند. برای آشنایی با روش های درمانی قربانیان سوء استفاده جنسی بزرگسالان اینجا را کلیک کنید.

📌 اطمینان از اینکه قربانی آزار جنسی در محل کار هستید

بهتر است قبل از اقدام به این موضوع که بسیار حساس است؛ ابتدا مطمئن شویم که ما یا همکارانمان قربانی هستیم. برای این کار بهتر است با دیگران صحبت کنید و نظر آنها را جویا شوید. این که آیا آنها در محل کار مورد آزار جنسی قرار گرفته اند! یا این رفتارها را مشاهده کرده اند؟ اگر پاسخ این سوالات از سوی بسیاری از همکاران مثبت بود; حتما اقدامات قانونی یا سازمانی انجام دهید.

به یک فرد مورد اعتماد مراجعه کنید

حتی اگر قصد اقدام قانونی را ندارید؛ به یک فرد مورد اعتماد در سازمان یا یک فرد با رتبه بالاتر اطلاع دهید. در سازمان‌های بزرگ، بخش منابع انسانی معمولاً مسئول رسیدگی به شکایات کارکنان است. از آنها کمک بگیرید و همه چیز را با جزئیات توضیح دهید.

از اقدامات خودسرانه یا افراطی خودداری کنید.

احساس خشم زیاد یا افکار غیر منطقی در این شرایط طبیعی است. اما به یاد داشته باشید که یک عمل اشتباه اوضاع را بدتر می کند. به همین دلیل تا جایی که امکان دارد خشم خود را کنترل کنید و متفکرانه عمل کنید. اگر دیگران کاری برای شما انجام نداده اند؛ دوباره در مورد آن صحبت کنید و کمک بخواهید. مراکز حقوقی و یا حتی خود سازمان باید مطالعه ای در این زمینه انجام دهند تا از آزار جنسی در محیط کار مطمئن شوند. پس وقت خود را صرف کنید.

زمان را هدر ندهید آزار و اذیت جنسی در محل کار

بلافاصله پس از آزار جنسی در محل کار، شکایت کنید. این بهترین گزینه است. اما اکثر مردم قادر به انجام این کار نیستند. به همین دلیل بهتر است هر چه زودتر تصمیم خود را در این زمینه گرفته و اقدامات لازم را انجام دهید. سعی کنید سندی داشته باشید که در آن رویدادها را با جزئیات ارائه یا ثبت کنید تا فراموش نکنید.

جلوگیری از آزار جنسی در محیط کار

تجاوز یک رویداد اجتناب ناپذیر است. در واقع پیشرفت تکنولوژی و یا گسترش ارتباطات انسانی بر این مشکل تاثیری نداشته است و جوامع هنوز قادر به کنترل آزار جنسی نیستند. اما به طور کلی برای فراهم کردن محیط امن تری برای کارمندان یا همکاران خود می توانیم برخی از این اقدامات را در محیط کار انجام دهیم.

🔵 از مصادیق آزار و اذیت جنسی و پیگیری آن آگاه باشید.

خودتان را سرزنش نکنید و نترسید.

آزار جنسی در محل کار را انکار نکنید.

🔵 فاصله فیزیکی و اجتماعی را با همکاران یا رئیس خود حفظ کنید.

در زندگی خصوصی افراد فضولی نکنید.

با همکاران خود همدردی کنید و از قلدری جلوگیری کنید.

آخرین کلمه

امروزه اقدامات زیادی در زمینه آزار و اذیت جنسی در محیط کار انجام شده است. اما این بدان معنا نیست که ما دیگر آن را نمی بینیم. افراد در محل کار و سازمان ها باید تا حد امکان از تجاوز جلوگیری کنند و در صورت وقوع آن را گزارش کنند. شما نمی توانید به دلیل تجاوز در محل کار از حضور در اجتماع اجتناب کنید.

اما با انجام اقدامات لازم و مراقبت از خود می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. در مقابل آزار و اذیت جنسی سکوت نکنید و خود را سرزنش نکنید همچنین با توجه به عوارضی که این موضوع برای افراد خواهد داشت. برای کاهش اثرات آن از روانشناس کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه آزار جنسی در محل کار می توانید با شماره تلفن 02191002360 یا تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید تا در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر