آزمون سراسری دندانپزشکی چیست؟


موضوع امروز مقاله ما در مورد یکی از سودآورترین حوزه های پزشکی یعنی دندانپزشکی است. پاسخ

دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار است و کار در این رشته از وضعیت خوبی برخوردار است به طوری که اکثر کسانی که برای ادامه تحصیل در این رشته به خارج از کشور سفر می کنند پس از اتمام تحصیل به ایران باز می گردند و در اینجا شروع به کار می کنند، دندانپزشکانی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند نمی توانند بلافاصله در ایران شروع به کار کنند و برای این منظور نیازمند یک سری اقدامات هستند که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

آزمون سراسری دندانپزشکی 1402

وی در پاسخ به این سوال که آزمون سراسری دندانپزشکی چیست؟ باید بگوییم این آزمون برای کسانی است که مدرک دندانپزشکی را در خارج از کشور اخذ کرده اند و برای تراز مدرک خود نیاز به شرکت در آزمون سراسری دندانپزشکی دارند تا پس از قبولی در این آزمون بتوانند در ایران مشغول به کار شوند. این آزمون سراسری از دو بخش تئوری و عملی تشکیل شده است که باید ابتدا در آزمون تئوری شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون و سنجش دانش خود در علوم پایه و علوم تخصصی می توانند برای آزمون عملی آماده شوند و به یکی از مراکزی که دوره های عملی دندانپزشکی را برگزار می کنند مراجعه کنند.

ثبت نام آزمون سراسری دندانپزشکی 1402

کسانی که در خارج از کشور دندانپزشکی خوانده اند، حتی کسانی که در دانشگاه های معتبر مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کرده اند، برای کار در ایران باید در آزمون دندانپزشکی ثبت نام کنند. برای ثبت نام در این آزمون به سایت ارزیابی معاینات پزشکی به نشانی sanjeshp.ir مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را انجام داده و کد رهگیری ثبت نام خود را دریافت نمایید.

ثبت نام آزمون سراسری دندانپزشکی

آزمون تئوری دندان معمولا هر ساله در دوره برگزار می شود که یکی در مرداد و دیگری در دی ماه می باشد و برای اطلاع از تاریخ دقیق باید از چند ماه قبل به سایت ارزیابی آزمون پزشکی مراجعه کنید.

شرایط ثبت نام آزمون سراسری دندانپزشکی 1402

معاینه دندانپزشکی

در این قسمت از مقاله، آزمون سراسری دندانپزشکی چیست؟ باید بگوییم که ثبت نام در آزمون سراسری دندانپزشکی دارای شرایط زیر است:

 1. دانشگاه محل تحصیل آنها در خارج از کشور باید مورد تایید وزارت بهداشت باشد.
 2. شرکت کنندگان در آزمون باید از آگوست 2010 و در پرونده در مرکز خدمات آموزش و پرورش باشند.
 3. برای شرکت در آزمون عملی باید از آزمون تئوری نمره مثبت بگیرید.
 4. اگر در قسمت عملی دوره که شامل سه قسمت پیش کلینیک، کلینیک و درمان کلی بیمار است، در هر یک از این سه قسمت نمره بالای 17 کسب کنید، از شرکت در آزمون مرحله بعد معاف خواهید شد.
 5. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون شامل: اسکن عکس شناسنامه 4*3 و اسکن صفحه اول شناسنامه و کارت ملی

دوره های آمادگی آزمون سراسری دندانپزشکی

قبل از شرکت در آزمون باید در دوره های آمادگی تئوری و عملی شرکت کنید تا آمادگی لازم برای آزمون را کسب کنید. همانطور که قبل از کنکور برای آمادگی در کنکور در درس های تستی شرکت می کردید، برای این آزمون نیز باید ابتدا به درس تئوری رفته و پس از قبولی در آزمون به سراغ دوره عملی دندانپزشکی رفته و برای آزمون عملی آماده شوید.

دوره های آمادگی برای معاینه دندانپزشکی

مجتمع سلامت تهران سال‌هاست که میزبان دوره‌های آمادگی آزمون سراسری بوده و اساتید مجرب و متخصص را هم در بخش عملی و هم در بخش تئوری برای دندانپزشکان شما انتخاب کرده است.

نحوه شرکت در آزمون سراسری دندانپزشکی

آزمون سراسری دندانپزشکی چیست؟ آزمون دندانپزشکی در دو مرحله تئوری و عملی برگزار می شود و آزمون تئوری شامل دو بخش علوم پایه و تخصصی می باشد که 25 درصد آزمون علوم پایه و 75 درصد دروس تخصصی دندانپزشکی است. برای اطلاع از زمان و مکان معاینه پزشکی باید هر دو ماه یکبار وب سایت معاینه را بررسی کنید تا اطلاعات دقیقی به دست آورید.

اعلام نتایج آزمون سراسری دندانپزشکی 1402

از برگزاری آزمون سراسری تا اعلام نتایج حدود دو تا سه هفته زمان می برد. برای اطلاع از نتایج آزمون باید به سایت ارزیابی آزمون پزشکی مراجعه کرده و نتیجه قبولی در این آزمون را با کد رهگیری ثبت نام مشاهده کنید.

آیا آزمون سراسری دندانپزشکی سخت است؟

آزمون سراسری دندانپزشکی یکی از سخت ترین آزمون های ورودی دانشگاه های دندان پزشکی در ایران است. این آزمون به صورت سالیانه برگزار می شود و داوطلبان باید در کنکور سراسری شرکت کرده و رشته های مورد نظر خود را برای حضور در آن انتخاب کرده باشند.

 1. آزمون سراسری دندانپزشکی شامل سه بخش کتبی، عملی و مصاحبه می باشد. بخش کتبی این آزمون شامل 100 سوال چهارگزینه ای در رشته های علوم پایه، علوم پزشکی و دندانپزشکی است که در بازه زمانی مشخص به آنها پاسخ داده می شود.
 2. بخش عملی آزمون سراسری دندانپزشکی شامل چهار آزمون عملی است که برای بررسی مهارت های عملی داوطلبان در رشته های ریشه، پروتز، ارتودنسی و جراحی دندان انجام می شود.
 3. قسمت مصاحبه این آزمون شامل مصاحبه با داوطلبان است تا بتوانند شخصیت و توانایی های فردی داوطلبان را بررسی کنند.

آخرین کلمه

اگر برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به خارج از کشور رفته اید و در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل کرده اید و اکنون برای شروع به کار به ایران بازگشته اید، برای گرفتن مجوز رسمی برای افتتاح کلینیک و شروع به کار، ابتدا باید در آزمون سراسری دندانپزشکی شرکت کرده و در این آزمون موفق شوید. آزمون سراسری دارای دو مرحله است که مرحله اول آزمون تئوری یا تئوری و مرحله بعدی آزمون عملی دندانپزشکی است که پس از گذراندن هر دو مرحله مدرک دیپلم خود را دریافت کرده و می توانید شروع به کار کنید.

برای شرکت در دوره های آمادگی قبل از آزمون می توانید به مجتمع سلامت تهران مراجعه کرده و اطلاعات مربوطه را چه در سایت و چه از طریق مشاورین تلفنی مجتمع دریافت نمایید.

سوالات متداول در مورد آزمون سراسری دندانپزشکی چیست؟

 1. چه کسانی می توانند در آزمون سراسری دندانپزشکی شرکت کنند؟
  کسانی که مدرک دندانپزشکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت خارج از کشور گرفته اند.
 2. برای ثبت نام در آزمون سراسری دندانپزشکی چه شرایطی لازم است؟
  کسانی که بعد از مرداد 1389 شروع به تحصیل کردند و مدرک دیپلم گرفتند باید در مرکز خدمات آموزش و پرورش پرونده داشته باشند.
 3. آزمون سراسری دندانپزشکی چگونه کار می کند؟
  این آزمون از دو قسمت تئوری و عملی تشکیل شده است که در قسمت نظری سوالات علمی پایه و دروس تخصصی دندانپزشکی مطرح می شود و در دوره عملی باید در دوره عملی دندانپزشکی شرکت کرده و برای آمادگی در آزمون به دوره کارآموزی بروید.
 4. آیا آزمون سراسری دندانپزشکی سخت است؟
  آزمون تئوری آن نسبتاً ساده تر از عملی است و اگر روی مهارت های خود کار کنید می توانید هر دو آزمون را شکست دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر