آیا می توان شخصیت اسکیزوتایپیال را درمان کرد؟ تغییر شخصیت اسکیزوتایپی


درمان شخصیت اسکیزوتایپی چگونه انجام می شود؟ اختلال شخصیت اسکیزوتایپی یکی از انواع اختلالات خوشه ای است که در آن فرد دارای باورهای خرافی و رفتارهای عجیب است. این اختلال شخصیت معمولاً در بزرگسالانی رخ می دهد که مشکلات روانی زمینه ای دارند و عواقب ناخوشایندی برای فرد در طول زندگی به همراه دارد. بنابراین درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپی به فرد کمک می کند تا سریعتر به زندگی عادی خود بازگردد. معمولاً از روش های درمانی مختلفی استفاده می شود که با توجه به شرایط فردی و شدت اختلال متفاوت است. در زیر این روش ها را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. بهره گیری از مشاوره اختلال شخصیت برای فرد و خانواده آسیب دیده برای کاهش مشکلات اثرات مثبت بسیاری دارد.

درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپی

فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی همیشه در مقابل درمان مقاومت می کند. زیرا از دیدگاه او دچار اختلال نیست و مشکل برای دیگران معلوم است. این فرد درک درستی ندارد و برای درمان شخصیت اسکیزوتایپی باید روش های درمانی مناسبی در نظر گرفته شود. برای درمان، درمانگران از روان درمانی، دارودرمانی، خانواده درمانی، گروه درمانی و غیره استفاده می کنند. که در این مقاله توضیح داده ایم.

اولین قدم در درمان شخصیت اسکیزوتایپی، تشخیص صحیح است، زیرا این اختلال شخصیت شباهت های زیادی با سایر اختلالات شخصیتی مانند پارانویا و اسکیزوفرنی دارد، به همین دلیل ابتدا لازم است با معیارهای تشخیصی اختلال شخصیت اسکیزوتایپی آشنا شوید. برای آشنایی با سایر اختلالات شخصیتی دسته A کلیک کنید.

معیارهای تشخیصی اختلال شخصیت اسکیزوتایپی

🔸 خرافات و باورهای ضد فرهنگی

توهمات و ادراکات غیر طبیعی

بدبینی شدید

دلتنگ یک دوست صمیمی

اضطراب بیش از حد

افکار مربوط به خود اسنادی

سوء ظن و افکار بدبینانه

داشتن افکار جادویی

رفتار و ظاهر عجیب

با این حال، در صورت یافتن این علائم، لازم است هر چه سریعتر روند درمان شخصیت اسکیزوتایپی آغاز شود. اهمیت مداخله زودهنگام به این دلیل است که افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی در طول زندگی خود با عواقب جدی روبرو هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اختلال شخصیت اسکیزوتایپی اینجا را کلیک کنید.

روش های درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپی

روانشناسان در درمان شخصیت اسکیزوتایپی معمولاً از ترکیبی از روش های درمانی استفاده می کنند که بسته به شدت اختلال و ویژگی های فردی متفاوت است. در زیر به مهمترین آنها اشاره می شود.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

روان درمانی

روان درمانی معمولاً به فرد بیمار کمک می کند تا مهارت های لازم را کسب کند و با محیط اجتماعی سازگاری بیشتری داشته باشد. در واقع روان درمانی باعث می شود افراد اسکیزوتایپی در ارتباطات اجتماعی احساس راحتی بیشتری داشته باشند و کمتر از اضطراب اجتماعی رنج ببرند. بنابراین یکی از روش های درمان شخصیت اسکیزوتایپی، روان درمانی است.

📌 درمان شناختی رفتاری (CBT) برای شخصیت اسکیزوتایپی

درمان شناختی-رفتاری برای درمان شخصیت اسکیزوتایپی استفاده می شود که بر اصلاح شناخت ها و باورهای نادرست فرد تمرکز دارد و در این نوع درمان هدف این است که بیمار هذیان ها و باورهای خرافی خود را بشناسد. و از موقعیت های اجتماعی که باعث افزایش اضطراب او می شود آگاه شود. در نتیجه باورهای صحیح جایگزین باورهای نادرست در مورد جهان و افراد جامعه خواهد شد.

📌 گروه درمانی

درمان فردی همراه با گروه درمانی به فرد کمک می کند تا از تجربیات سایر افراد گروه بهره مند شود و احساس تنهایی یا خجالت نکند. گروه درمانی در راستای اصلاح باورها و نظرات در کنار ایجاد محیطی دوستانه و صمیمی در ارتقای سلامت روانی فرد موثر بوده و در درمان شخصیت اسکیزوتایپی تاثیرات بسیاری دارد. بنابراین یکی از روش های درمان شخصیت اسکیزوتایپی، گروه درمانی است.

📌 خانواده درمانی

خانواده درمانی یکی از روش های درمانی شخصیت اسکیزوتایپی است. با توجه به اینکه افراد اسکیزوتایپال فقط به عزیزان خود اعتماد دارند، در طول درمان باید نقشی برای خانواده در نظر گرفته شود. خانواده درمانی به فرد بیمار کمک می کند تا مورد حمایت قرار گیرد و اگر مشکلی در رابطه بین او و اعضای خانواده وجود داشته باشد برطرف می شود. در جلسات خانواده درمانی، اعضای خانواده یاد می گیرند که چگونه با شخصیت اسکیزوتایپیال کنار بیایند.

درمان نگهدارنده شخصیت اسکیزوتایپی

این درمان نوعی ارتقا و تقویت مهارت های سازگاری است. به عبارت دیگر، وقتی فردی با شخصیت اسکیزوتایپی گام مثبتی برمی دارد، مورد تشویق و تایید دیگران قرار می گیرد. این تشویق این رفتار مثبت را در شخصیت اسکیزوتایپیال تقویت و تثبیت می کند. او همچنین انگیزه بیشتری برای برداشتن گام های مثبت بعدی پیدا می کند. بنابراین یکی از روش های درمان شخصیت اسکیزوتایپی درمان حمایتی است.

📌 دارودرمانی

بر خلاف سایر روش های درمانی، درمان دارویی چندان موثر نیست و کمک چندانی به بهبود وضعیت بیمار نمی کند. داروهایی که برای شخصیت اسکیزوتایپی تجویز می شود معمولاً ضد روان پریشی هستند و می توانند علائم بدبینی بیمار را تا حدودی کاهش دهند.

حساسیت زیادی در مورد دارودرمانی وجود دارد، زیرا افراد اسکیزوتایپی معمولا مستعد مصرف مواد مخدر هستند. به همین دلیل مصرف همزمان دارو و دارو عواقب ناخوشایندی دارد. به همین دلیل است که دارودرمانی را به عنوان یک روش درمانی برای شخصیت اسکیزوتایپی در نظر می گیریم.

یک راه حل عملی برای درمان شخصیت اسکیزوتایپی

برای درمان شخصیت اسکیزوتایپیال لازم است که همراهان تمام مراحل را به درستی طی کنند. افراد مبتلا به این اختلال از بیماری خود بی اطلاع هستند. و فکر می کنند دیگران مقصر هستند. به همین دلیل باید مراحل درمان این افراد را با کمک روانشناس طی کنید. به خاطر داشته باشید که باید همکاری کنید تا روند بهبودی به خوبی پیش برود.

آخرین کلمه

درمان شخصیت اسکیزوتایپی آسان نیست. زیرا این افراد خود را بیمار نمی بینند بلکه اطرافیان مشکل را می بینند. تا زمانی که فرد از بیماری خود آگاهی کامل نداشته باشد، هرگز به دنبال درمان نخواهد بود. به همین دلیل باید به هر بهانه ای او را با روانشناس یا روانپزشک مواجه کرد تا به درک نسبی از اختلال او دست یابند.

سپس برای درمان اقدام کنید. درمان این افراد بر اساس علائم و ویژگی های شخصیتی همراه با تشخیص روانشناس است. پس حتما از یک روانشناس کمک بگیرید.

مرکز مشاوره مهدان نو به صورت تلفنی و حضوری در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید

برای دریافت مشاوره درمان شخصیت اسکیزوتایپی می توانید در هر ساعت از شبانه روز با متخصصین برتر مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو با شماره تلفن ثابت 02191002360 یا 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا درمان قطعی و سریعی برای اختلال شخصیت اسکیزوتایپی وجود دارد؟

خیر این اختلال مانند سایر اختلالات شخصیت بخشی از شخصیت شکل گرفته فرد است و پس از درمان علائم مرتبط با آن تا حدودی باقی می ماند. اما پیگیری و ادامه روند درمان مشکلات رفتاری فرد را تا حد زیادی کاهش می دهد.

علائم اختلال شخصیت اسکیزوتایپی شبیه کدام نوع اختلال روانی است؟

روانشناسان معمولاً هنگام تشخیص این نوع اختلال شخصیت توجه ویژه ای دارند زیرا می توان آنها را با اختلال شخصیت دوقطبی، اسکیزوفرنی و اختلالات رشد عصبی اشتباه گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر