اختلالات خواب در DSM 5 تشخیص و درمان اختلالات خواب


اختلالات خواب آنها یکی از رایج ترین مشکلاتی هستند که ممکن است برای هر یک از ما در هر سنی اتفاق بیفتد. اختلالات خواب به معنای هر مشکلی است که در طول دوره عادی خواب رخ دهد. و باعث می شود در طول روز احساس خستگی کنید یا به برنامه های روزانه خود نرسید. این مشکلات ممکن است شامل بی خوابی، پرخوابی، کابوس دیدن یا چیز دیگری باشد.

اختلالات خواب معمولاً ناشی از مشکلات روانی، به ویژه اضطراب است. اما می توانند دلایل فیزیکی نیز داشته باشند. مشکلات خواب از هر نوع و به هر دلیلی مشکلات زیادی را در زندگی روزمره ما ایجاد می کند. بنابراین اگر علائم این بیماری را در خود یا دیگران احساس می کنید، بهتر است از مشاور کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره فردی کلیک کنید.

اختلالات خواب چیست؟

گاهی اوقات عوامل خاصی مانع از خواب خوب می شوند. و به طور کلی آرامش شما را به هم می زند. عواملی مانند استرس، مشکلات تنفسی، مصرف داروهای مختلف و… باعث این اختلال شود. انواع مختلفی از اختلالات خواب وجود دارد و معمولاً با اختلالات روانی همراه است. به همین دلیل، اگر بی خوابی شما کوتاه مدت باشد، با مشکلات زیادی همراه نیست. اما اگر اختلالات خواب مداوم دارید؛ شما باید به دنبال کمک حرفه ای باشید.

حتما به صفحه اینستاگرام مندان نو و کانال تلگرام مندان نو سر بزنید.

انواع اختلالات خواب

بیمارانی که از اختلالات خواب رنج می برند در به خواب رفتن و بیدار شدن مشکل دارند و یا خواب آنها کیفیت لازم را ندارد و در نتیجه در طول روز احساس خستگی می کنند. مهمترین انواع اختلالات خواب عبارتند از:

📌 بی خوابی یا بی خوابی

بی خوابی شایع ترین نوع اختلال خواب است. بیمارانی که از بی خوابی رنج می برند معمولا ساعت ها در رختخواب می مانند و نمی توانند بخوابند یا چندین ساعت زودتر از زمان لازم بیدار می شوند و دیگر نمی توانند بخوابند. برخی از آنها در هنگام خواب نیز مشکلی ندارند اما در ساعاتی که می خوابند چندین بار از خواب بیدار می شوند. همه این مشکلات باعث می شود افراد مبتلا به بی خوابی در طول روز احساس خستگی زیادی کنند. برای درک بهتر علت بی خوابی خود کلیک کنید.

📌 اختلالات خواب اختلال در چرخه خواب

بیمارانی که از اختلالات خواب رنج می برند مشکلی در به خواب رفتن یا کیفیت خواب خود ندارند. آنها در زمان مناسب به خواب نمی روند. مثلاً تمام شب بیدار هستند و اصلاً احساس خستگی نمی کنند، اما در طول روز 7-8 ساعت می خوابند.

حمله خواب یا نارکولپسی

حمله خواب یکی از اختلالات خواب است. حمله خواب اختلالی است که باعث می شود بیمار در هر زمانی از روز به طور ناگهانی و غیرارادی به خواب برود. این حمله می تواند در هر جایی از خانه تا محل کار یا در وسایل نقلیه عمومی اتفاق بیفتد. برای آشنایی بیشتر با علائم و عوارض حمله خواب کلیک کنید.

📌 اختلالات خواب، فلج خواب

فلج خواب نام یکی از اختلالات خواب است. که در گذشته بختک نامیده می شد. بیماران مبتلا به فلج خواب در هنگام خواب یا بیدار شدن احساس می کنند نمی توانند برای مدت کوتاهی حرکت کنند. در واقع در این شرایط با وجود بیدار بودن مغز، ماهیچه های بدن توانایی هیچ گونه فعالیتی را ندارند.

📌 کابوس

کابوس نام یکی از اختلالات خواب است که به معنای خواب های استرس زا و ترسناک است. که گاهی حتی باعث می شود از خواب بیدار شوید. همه ما حداقل یک بار در زندگی خود کابوس های شبانه را تجربه کرده ایم. اما اختلال کابوس زمانی است که تعداد این کابوس ها یا شدت اضطراب آنها به حدی باشد که فرد را دچار مشکل کند. برای آشنایی با طبیعت و نحوه رویاپردازی کلیک کنید.

📌 اختلالات خواب پاراسومنیا یا بی خوابی

پاراسومنیا مجموعه ای از رفتارهای غیرعادی در هنگام خواب است که معروف ترین آنها راه رفتن در خواب است. این دسته علاوه بر راه رفتن شامل صحبت کردن یا دندان قروچه نیز می شود. برخی از کارشناسان معتقدند کابوس می تواند نوعی پاراسومنیا نیز باشد. بنابراین یکی از انواع اختلالات خواب، بی خوابی است.

مشکلات تنفسی یا آپنه خواب

مشکلات تنفسی یکی از اختلالات خواب است که گاهی در هنگام خواب بیمار اکسیژن رسانی به بدن را با مشکل مواجه می کند. در این شرایط، بیمار برای چند ثانیه از خواب بیدار می شود تا اکسیژن رسانی به حالت عادی بازگردد. کسانی که در خواب از مشکلات تنفسی رنج می برند، معمولاً چیزی از بیدار شدن در شب یا روز بعد به یاد نمی آورند. اما یکی از نشانه های بیدار شدن در شب، احساس خستگی است که در طول روز باقی می ماند. برای درک بهتر علائم آپنه خواب کلیک کنید.

📌 اختلالات خواب سندرم پای بیقرار

افراد مبتلا به سندرم پاهای بیقرار هنگام خواب احساس می کنند که حیوانی روی پای آنها حرکت می کند. یا احساس سوزن سوزن شدن، گرم و سردی و ناراحتی در پاها دارند. سندرم پای بیقرار یکی دیگر از انواع اختلالات خواب است.

📌اختلال خواب

یکی از انواع اختلالات خواب، آپنه خواب است. با این اختلال فرد دائماً خواب آلود است. و او همیشه تمایل به خواب دارد. عواملی مانند افسردگی، وراثت، ضربه به سر و غیره. در بروز این اختلال نقش دارند.

علائم اختلالات خواب

خستگی روزانه

❌ خواب ماندن

حرکت غیرمعمول یا سایر تجربیات در طول خواب

تحریک پذیری یا بی قراری

اصرار شدید بر چرت زدن در طول روز

افزایش وزن

❌ تغییرات ناخواسته در برنامه خواب یا بیداری شما

عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه

الگوهای تنفس غیر طبیعی

عدم تمرکز

❌ اصرارهای غیرمعمول یا ناخوشایند برای حرکت در هنگام خواب

افسردگی

علل اختلال خواب

اختلالات خواب به دلایل مختلفی رخ می دهد. و برخی از این دلایل باعث اختلال خواب می شود. در این قسمت از مقاله علل اختلالات خواب را توضیح داده ایم.

افسردگی و اضطراب

اختلالات روانی به ویژه اضطراب و افسردگی علت بسیاری از اختلالات خواب است. این بیماری ها باعث تغییراتی در مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین می شوند. علاوه بر این، افکار و نگرانی های منفی را در ذهن بیمار ایجاد می کنند که خواب راحت را از او می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین بی خوابی و افسردگی کلیک کنید.

سبک زندگی نادرست یکی از علل اختلالات خواب است

سبک زندگی نامناسب یکی از علل اختلالات خواب است. شب کار کردن، تا دیر وقت بیدار ماندن، مطالعه در شب یا نوشیدن چای و کافئین قبل از خواب از جمله عادات اشتباهی هستند که باعث بی خوابی می شوند. بیشتر اوقات این مشکلات باعث اختلال در چرخه خواب می شود.

🔺مشکلات تنفسی

بسیاری از اختلالات خواب ناشی از مشکلات تنفسی است. آلرژی های فصلی یا سرماخوردگی می توانند ناراحتی های تنفسی را افزایش دهند. در این شرایط همانطور که در مورد آپنه تنفسی گفتیم، بیمار بارها در شب از خواب بیدار می شود و در نتیجه در طول روز احساس خستگی می کند.

🤔 مصرف یا سوء مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر یکی از علل اختلالات خواب است. برخی از داروها، به ویژه آنهایی که برای کنترل اضطراب و افسردگی استفاده می شوند، می توانند ساعات خواب را افزایش یا کاهش دهند. انواع خاصی از داروها مانند قرص شیشه یا ایکس نیز نیاز بدن به خواب را کاهش می دهند. به خاطر داشته باشید که برای قطع مصرف مواد مخدر یا مواد مخدر باید این کار را زیر نظر یک متخصص انجام دهید. و از قطع ناگهانی دارو خودداری کنید.

درد مزمن

یکی از علل اختلالات خواب درد مزمن است. درد مزمن معمولا با خواب تداخل می کند و حتی فرد را از خواب بیدار می کند. دردهای مزمن شامل کمردرد، سردرد، بیماری التهابی روده، سندرم خستگی، آرتریت و فیبرومیالژیا است.

ژنتیک

گاهی اوقات علت اختلالات خواب ژنتیکی است. در این شرایط یکی از بستگان نزدیک فرد دچار اختلال خواب می شود که باعث ناراحتی بستگان وی می شود.

تشخیص اختلالات خواب

اگر شب ها نمی توانید آرام بخوابید یا در طول روز احساس خستگی می کنید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. متخصصان از روش های مختلفی برای تشخیص اختلالات خواب استفاده می کنند. در این قسمت از مقاله در مورد تشخیص اختلالات خواب توضیح داده ایم.

🔶 تست خواب یا پلی سومنوگرافی

اولین قدم در بررسی اختلالات خواب استفاده از این تست است. در این روش مسائل مختلفی مانند سطح اکسیژن خون یا امواج مغزی در هنگام خواب بررسی می شود تا مشخص شود که کدام قسمت بیمار دچار اختلال است.

نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرام

EEG دستگاهی است که جریان الکتریکی مغز را در حالت بیداری بررسی می کند و اگر در بخشی از این جریان مشکلی وجود داشته باشد به راحتی با این روش قابل مشاهده است. با استفاده از این روش، متخصصان تصمیم می گیرند با توجه به منطقه مشکل، اختلالات خواب را درمان کنند.

آزمایش خون

این روش به متخصص کمک می‌کند تا برخی از مشکلات و علل زمینه‌ای که می‌تواند باعث اختلالات خواب شود را بررسی کند. آزمایش خون اغلب برای بررسی آپنه خواب استفاده می شود.

🔶 نقشه مغز یا QEEG

پزشکان می توانند اختلالات خواب را با استفاده از نقشه مغزی تشخیص دهند. در این نوع تشخیص با کمک امواج خواب در قسمت های مختلف مغز نشان داده می شود که فرد دچار این اختلال است.

درمان اختلالات خواب

اختلالات خواب با روش های مختلفی مانند روان درمانی، دارودرمانی و … ایجاد می شود. در این قسمت از مقاله در مورد درمان اختلالات خواب توضیح داده ایم.

روان درمانی

بیشتر اختلالات خواب به دلیل مشکلات روانی مانند اضطراب یا افسردگی رخ می دهد. بنابراین بهتر است برای درمان مشکلات خواب ابتدا با یک روانشناس مشورت کنید. اگر روانشناس تشخیص دهد که مشکلات شما ناشی از اختلالات روانی است، به شما در درمان آنها کمک می کند.

گاهی اوقات مشکلاتی مانند سبک زندگی نامناسب باعث اختلال در خواب می شود. به عنوان مثال، می توانید فعالیت های ذهنی مهمی را در ساعات قبل از خواب انجام دهید. در این موارد، درمانگر به شما کمک می کند تا علل مشکلات خود را کشف و حل کنید.

دارودرمانی

گاهی اوقات شدت اختلالات خواب یا مزمن بودن آنها، درمانگر را به این باور می رساند که در کنار روان درمانی باید از دارو نیز استفاده کرد. داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی معمولا برای درمان اختلالات خواب استفاده می شود. در مصرف دارو بهتر است به این نکته توجه کنید که معمولا دارو نمی تواند مشکل شما را به طور کامل حل کند و در صورت قطع مصرف دارو، احتمال بازگشت مشکلات شما وجود دارد. به همین دلیل بهتر است در کنار مصرف دارو، جلسات روان درمانی را جدی بگیرید.

آخرین کلمه

همانطور که در این مقاله آموختید، اختلالات خواب به دلایل مختلفی رخ می دهد. اگر فردی درمان نشود با مشکلات زیادی مواجه می شود. به همین دلیل باید برای درمان از یک متخصص کمک بگیرید. و هر چه سریعتر این اختلال را متوقف کنید تا مزاحم زندگی شما نشود. مرکز مشاوره مهدان نو به صورت تلفنی و حضوری در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات خواب می توانید در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان برتر مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو با شماره 02191002360 و یا با تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

درمان بی خوابی چیست؟

گاهی اوقات بی خوابی ناشی از مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی است و این مشکلات نیاز به درمان دارند. گاهی اوقات یک سبک زندگی نادرست باعث اختلالات خواب می شود که باید اصلاح شود. همچنین ممکن است درمانگر از داروهای ضد اضطراب یا ضد افسردگی برای درمان بی خوابی استفاده کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر