ارائه کامل 14 فرم دارویی


در این مقاله به ارائه فرم کامل دارو می پردازیم. با ما بمان.

انواع اشکال دارویی:

داروها را می توان در اشکال مختلف دارویی تهیه کرد. اغلب اثربخشی دارو به شکل دارو و روش مصرف بستگی دارد. پس از مطالعه اثرات دارویی یک دارو، کارخانجات داروسازی سعی در تهیه و عرضه دارو به بهترین شکل ممکن دارند. اشکال دارویی عبارتند از:

عصاره ها:

برای تهیه عصاره ها، مواد گیاهی یا حیوانی موثر را با آب یا حلال های اتر استخراج می کنند، سپس مایع حاصل را تبخیر و تغلیظ می کنند. این ماده عصاره نامیده می شود و معمولاً 4 یا 5 برابر قویتر از داروهای خام اصلی است. چندین نوع عصاره وجود دارد: عصاره مایع، عصاره جامد و عصاره نرم.

کپسول:

ظروف استوانه ای یا بیضی شکل از مخلوط آب، گلیسیرین و ژلاتین تهیه می شوند. کپسول ها طعم نامطبوع و تلخ داروها را می پوشانند و پس از ورود به معده و روده با شیره معده حل می شوند. کپسول ها را به دو دسته سخت و نرم تقسیم می کند. کپسول های نرم دیواره ای نازک و نرم دارند و محتویات آنها از روغن هایی مانند روغن کرچک یا روغن ماهی تشکیل شده است در حالی که کپسول های سخت با پودر پر می شوند.

قرص ها:

قرص ها یکی از انواع داروی جامد هستند. برای تهیه آنها ابتدا داروها را به صورت گرد در می آورند، سپس گردها را با دستگاه های مخصوص فشرده می کنند و به صورت قرص در می آورند. قرص ها به شکل های مختلف استوانه ای و پهن تهیه می شوند که اگر قرص مزه بد، سوزان یا بدمزه باشد روی آن را با ورقه ای از لعاب شکر می پوشانند که می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد و به چنین قرصی دراژه می گویند.
برخی از ترکیبات قرص ها را می توان در محیط اسیدی معده تجزیه کرد، در این حالت قرص ها با لایه ای از گلوتن یا کراتین پوشانده می شوند، چنین قرص هایی در معده باز نمی شوند، اما در محیط قلیایی باز می شوند و جذب می شوند. روده قرص هایی که در زیر زبان جذب می شوند به عنوان Linguette شناخته می شوند. مثل هورمون های جنسی

پاستیل ها:

لوزی ها به صورت استوانه های تخت و … تهیه می شوند. معمولاً داروهای مختلف را با مواد معطر، شکر و موسیلاژ مخلوط کرده و به صورت قرص در می آورند. این قرص به روش مکیدن مصرف می شود و معمولا برای تسکین سرفه و ضد عفونی دهان و گلو استفاده می شود.

گرانول:

گرانول ها قرص های بسیار کوچکی هستند که معمولا حاوی یک ماده دارویی بسیار موثر و سمی مانند گرانول استریکنین و آرسنیک هستند. پماد یا

پمادها:

پمادها داروهای نیمه جامد هستند که از ترکیب مواد فعال دارویی با مواد چرب مانند پترولاتوم، لانولین یا خوک (Axonge) ساخته می شوند. اگر مقدار زیادی پودر دارویی مانند نشاسته، کائولن، تالک و اکسید روی در تهیه پمادها وجود داشته باشد، به آنها خمیر می گویند.

شیاف:

شیاف ها داروهای جامد مخروطی شکلی هستند که با قرار دادن در رکتوم استفاده می شوند. در ساخت شیاف از کره، کاکائو، صابون، پیه و ژلاتین استفاده می شود. شیاف ها در دمای معمولی جامد هستند، اما در دمای بدن ذوب می شوند و مواد فعال آنها جذب می شوند. برخی از شیاف ها اثر موضعی دارند مانند ضد بواسیر و ملین و برخی دیگر مانند شیاف آنتی بیوتیک و… اثر کلی دارند.

سلول های تخمک:

داروهای بیضی شکلی وجود دارند که حاوی گلیسیرین، ژلاتین، آب و داروهای موثر هستند.

شربت ها:

شربت ها داروهایی هستند که از حل کردن مواد فعال دارویی در شربت قند بدست می آیند.

اکسیرها:

Algesires داروهای مایعی هستند که حاوی الکل، قند و برخی مواد طعم دهنده مانند آلگسیردیفن هیدرامین است که برای تسکین سرفه استفاده می شود.

تعلیق:

دوغاب ها مخلوط های مایعی هستند که در آنها مواد برای مدت کوتاهی معلق می مانند و سپس ته نشین می شوند. هنگام استفاده باید تکان داده شوند.

امولسیون ها:

روغن ها و چربی ها سوسپانسیون چربی ها و روغن ها در آب هستند. امولسیون ها با مخلوط کردن آب و روغن با استفاده از امولسیفایرهایی مانند صمغ عربی و کثیرا تهیه می شوند. به عنوان امولسیون پارافین مایع و فنل فتالئین که به عنوان ملین استفاده می شود.

راه حل های درمانی:

محلول های دارویی با حل کردن مواد شیمیایی مختلف در آب مقطر تهیه می شوند. معمولاً این محلول ها برای مصارف داخلی یا خارجی مانند محلول کلرید سدیم و محلول اسید بوریک استفاده می شود.

لوسیون ها:

لوسیون ها داروهای مایعی هستند که حاوی مواد دارویی مختلفی هستند و با مالیدن روی پوست مصرف می شوند. لوسیون ها اغلب حاوی مقدار کمی الکل هستند که باعث تسریع خشک شدن و افزایش اثر خنک کنندگی آنها می شود. از لوسیون ها برای شستن و تمیز کردن پوست یا تسکین جوش و خارش پوست استفاده می شود، مانند لوسیون کالامین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر