اشتیاق در مقابل هدف: تفاوت چیست؟


اگر مدتی است که روی بهبود خود کار کرده اید، بدون شک بسیاری از کارشناسان توسعه شخصی را دیده اید که در مورد آن صحبت می کنند. “به دنبال اشتیاق خود” یا “پیدا کردن هدفت.»

اما این عبارات دقیقاً به چه معنا هستند؟

وقتی صحبت از آن می شود اشتیاق در مقابل هدف، این دو مفهوم چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ و چگونه قرار است این چیزها را «پیدا» یا «دنبال» کنید تا زندگی رضایت بخشی ایجاد کنید؟

در این مقاله، وضوح عمیق تری در مورد اشتیاق و هدف به دست خواهید آورد و یاد خواهید گرفت که چگونه از این اصول به طور مؤثرتری استفاده کنید تا بتوانید در هر کاری که انجام می دهید معنا و شادی بیشتری را تجربه کنید.

شور چیست؟

اشتیاق، میل سوزانی است که هر زمان که در مورد اختصاص وقت و توجه خود به یک فرد، جامعه یا فعالیت خاص فکر می کنید، در شما ایجاد می شود. این یکی از قانع کننده ترین احساساتی است که می توانید تجربه کنید.

وقتی کسی را دارید که بیش از همه او را دوست دارید و می خواهید با زندگی خود از او محافظت کنید – این اشتیاق است.

وقتی تمرکز و انرژی قابل توجهی را به موضوع یا فعالیت خاصی اختصاص می دهید و به شدت آرزو می کنید که در همین لحظه خود را در آن موضوع یا فعالیت درگیر می کردید – این اشتیاق است.

وقتی فکر انجام کاری باعث می‌شود که قلب‌تان جهش کند و روی ستون فقراتتان گزگز کند – و نمی‌توانید صبر کنید تا کاری را که انجام می‌دهید به پایان برسانید تا بتوانید به کاری که دوست دارید بازگردید – فقط اشتیاق می‌تواند احساسات شما را به شدت تحریک کند و چنین پاسخ فیزیولوژیکی قوی ایجاد می کند.

شور چیزی است که در قلب شما می سوزد، روح شما را سوخت می دهد و شما را در زندگی به جلو می راند.

بنابراین: چه افراد، ایده‌ها یا فعالیت‌هایی چنین خواسته‌ها و احساساتی را در شما برمی‌انگیزد؟

هر چه زمان و توجه بیشتری را به این احساسات اختصاص دهید، زندگی شما شادتر و پربارتر خواهد بود!

چگونه اشتیاق خود را کشف کنید

تشخیص اشتیاق خود اغلب ساده تر از انجام دادن است.

زندگی پرمشغله است – و بیشتر ما بیشتر وقت و تلاش خود را صرف انجام کارهایی می کنیم که ما را خسته می کند به جای تغذیه روحمان. وقتی اوقات فراغت داریم، اغلب آنقدر خسته و فرسوده هستیم که نمی‌توانیم انرژی زیادی را صرف پرورش علایق خود کنیم یا سؤالات بزرگی بپرسیم، مانند “چه چیزی را بیشتر دوست دارم؟” و «واقعاً می‌خواهم وقتم را چگونه بگذرانم؟»

درعوض، تماشای تلویزیون، گشت و گذار آنلاین، یا صرف حداقل ذخایر انرژی خود را صرف کارهای خانگی یا مسئولیت هایی می کنیم که از آنها لذت نمی بریم، و این ما را به اهدافمان نزدیک نمی کند.

و ما خودمان را متعجب می‌کنیم، “آیا این همه ی آنچه که هست، هست؟”

پاسخ به این سوال “نه!”

جهان بی نهایت است و میزان اشتیاق و هدفی که شما ظرفیت تجربه کردن آن را دارید فقط با محدودیت های تخیل شما محدود می شود!

همیشه فرصتی برای شما وجود دارد که معنا و لذت بیشتری در زندگی خود بیابید.

و با به دست آوردن وضوح در اشتیاق خود، می توانید به دنبال راه هایی باشید تا بیشتر آن را در تجربیات روزانه خود وارد کنید و از هر کاری که انجام می دهید معنا و رضایت بیشتری کسب کنید!

برای به دست آوردن وضوح عمیق تر در مورد اشتیاق خود، این سوالات را در نظر بگیرید:

 1. چه زمانی بیشتر احساس خوشبختی می کنید؟ هر خاطره و ایده ای که برایتان پیش می آید طوفان فکری کنید.
 2. به زمانی که کودک بودید فکر کنید. چه فعالیت ها و تجربیاتی در آن زمان شما را بیشتر خوشحال می کرد؟
 3. به زمانی فکر کنید که جوان بودید. چه فعالیت ها و تجربیاتی در آن زمان شما را بیشتر خوشحال می کرد؟
 4. به 10-20 سال گذشته فکر کنید. چه فعالیت ها و تجربیاتی در آن زمان شما را بیشتر خوشحال می کرد؟
 5. این روزها چه فعالیت ها و تجربیاتی بیشترین لذت را برای شما به ارمغان می آورد؟
 6. وجه اشتراک همه این خاطرات چیست؟ چه نوع فعالیت ها و تجربیاتی همیشه باعث خوشحالی شما شده است؟
 7. چه چیزی باعث می شود فکر کنید، “اوه! من نمی توانم برای انجام این کار صبر کنم!»
 8. دوست دارید درباره چه موضوعاتی بیشتر بدانید؟
 9. اگر مسئله پول نبود، بیشتر وقت خود را صرف چه کاری می کردید؟
 10. اگر بتوانید یک چوب جادو را تکان دهید و فوراً هر شغلی در دنیا داشته باشید (با مهارت ها و تجربه لازم برای برتری در آن) آن شغل چه می شد؟

همانطور که به این سؤالات می پردازید، مشاهده کنید که چه بینش ها یا تجلی هایی برای شما رخ می دهد و به معنای آنها در مورد چیزهایی که اشتیاق شما را تغذیه می کند، توجه کنید. حتماً به طور مرتب به این سؤالات بازگردید تا آنها را بیشتر بررسی کنید و در مورد چیزهایی که به آنها اشتیاق دارید و چگونگی تزریق اشتیاق بیشتر به زندگی روزمره خود وضوح عمیق تری کسب کنید.

هدف چیست؟

اشتیاق و هدف هر دو نقش قدرتمندی در ایجاد یک زندگی معنادار دارند، اما تفاوت‌های کلیدی بین این دو مفهوم وجود دارد.

در حالی که اشتیاق شما چیزی است که شما را خوشحال و تحریک می کند، هدف شما جایی است که احساسات، مهارت ها و ارزش های شما تلاقی می کنند.

زمانی که از استعدادها و استعدادهای منحصر به فرد خود برای انجام کارهایی استفاده می کنید که باعث شادی شما می شود و در عین حال تأثیر مثبتی بر جهان می گذارید و فعالانه به ایجاد واقعیتی که می خواهید در آن زندگی کنید کمک می کنید، هدف زندگی خود را انجام می دهید.

من معتقدم که هر یک از ما هدفی داریم – و این مأموریت نهایی ماست که آن هدف را کشف کنیم و آن را تا حد امکان به طور کامل در افکار، گفتار و اعمال خود تجسم کنیم. این که تا چه حد می‌توانیم هدف خود را زندگی کنیم، تعیین کننده میزان معنا و رضایتی است که در طول مدت حضورمان روی زمین تجربه می‌کنیم.

چگونه هدف خود را کشف کنید

اگر می خواهید درک خود از هدف خود را عمیق تر کنید، در اینجا چند سؤال وجود دارد که باید در مورد آنها فکر کنید:

 1. دوست داری چه کار کنی؟ (شما باید بر اساس پاسخ هایی که به سوالات بالا ایجاد کردید، ایده های خوبی داشته باشید.)
 2. چه چیزی به راحتی به شما می رسد؟
 3. مردم همیشه از شما می خواهند در چه زمینه ای به آنها کمک کنید؟
 4. ارزش های شما چیست؟ چه ویژگی های انسان بودن را در خود و دیگران بیشتر می دانید؟ پاسخ‌های شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد: عشق، خرد، تعالی، شجاعت، فروتنی، وفاداری، موفقیت، جاه‌طلبی، تعادل، هماهنگی، نسل‌های آینده، ماجراجویی، خانواده، احتیاط، سخت‌گیری، اتکا به خود، خدمت، آرامش، خلاقیت، قابل اعتماد بودن، سخت‌کوشی، پرهیزگاری، ظرافت، همدلی، شفقت یا…؟
 5. وقتی نسخه خود را از یک “دنیای کامل” تصور می کنید، آن جهان برای شما چگونه به نظر می رسد؟
 6. چه مشکلاتی باید حل شود تا آن «دنیای کامل» به وجود بیاید؟
 7. برای به وجود آوردن آن «دنیای کامل» چه راه حل هایی باید ایجاد شود؟
 8. چگونه می‌توانید از مهارت‌های خود برای ایجاد «دنیای بی‌نقص» به گونه‌ای استفاده کنید که برای شما شادی به ارمغان بیاورد و به شما اجازه دهد که ارزش‌های خود را تجسم بخشید؟
 9. بر اساس پاسخ‌هایتان به سؤالات بالا، بیانیه‌ای برای هدف زندگی ایجاد کنید که می‌توانید از آن به عنوان قطب‌نما استفاده کنید تا راه خود را به سمت ایجاد زندگی‌ای که واقعاً شما را برآورده می‌کند، نشان دهید.

برای شروع می توانید از این “الگوی بیانیه” استفاده کنید:

هدف من استفاده از (مهارت ها/استعدادهای منحصر به فرد) برای (ایجاد این تاثیر مثبت) و (بهبود جهان به این روش مشخص) است.

مطمئن باشید که از آن لذت زیادی ببرید!

من متوجه هستم که اینها سؤالات بزرگی هستند که باید در مورد آنها فکر کنید … اما هرچه بیشتر آنها را بررسی کنید، وضوح بیشتری در مورد هدف خود به دست خواهید آورد و چگونه اقدامات خود را به طور کامل با چیزهایی که برای شما مهم هستند هماهنگ کنید تا بتوانید رضایت بیشتری را تجربه کنید. و زندگی موفق

اشتیاق در مقابل هدف: تفاوت چیست؟

وقتی صحبت از اشتیاق در مقابل هدف به میان می آید، من دوست دارم به اشتیاق به عنوان سوختی فکر کنم که موتور شما را نیرو می دهد – در حالی که هدف، نورافکنی است که مسیر شما را به سمت جلو در بهترین جهت می تابد.

هر دو برای اینکه بتوانید زندگی مورد علاقه خود را بسازید ضروری هستند.

اگر هدف شما فاقد اشتیاق واقعی باشد، باک بنزین شما در نهایت خشک می شود – و شما در تلاش خواهید بود تا با انگیزه و متعهد به سفر خود بمانید. احساسات واقعی شما همیشه سعی می کند شما را در مسیری متفاوت هدایت کند.

از سوی دیگر، اگر بدون هیچ هدفی که شما را هدایت کند، به دنبال علایق خود باشید، زندگی شما بی هدف خواهد بود و احتمالاً ایجاد هر نوع تأثیر مثبت پایدار در جهان را با چالش مواجه خواهید کرد. در نتیجه، ممکن است بیش از حد از همه آن (جهان و همچنین خودتان) جدا شده باشید و با احساس پشیمانی به خاطر عمل نکردن به پتانسیل واقعی خود دست و پنجه نرم کنید.

به همین دلیل است که من شما را تشویق می‌کنم زندگی‌ای بسازید که به شما امکان می‌دهد با استفاده از استعدادهای منحصربه‌فرد خود برای کمک به تبدیل شدن جهان به مکانی بهتر، به دنبال علایق خود باشید و در عین حال هدف خود را محقق کنید. این کلید یک زندگی خوب است.

تحقق شخصی در مقابل سود بردن از دیگران

اشتیاق در مورد دنبال کردن چیزهایی است که شما را خوشحال می کند، در حالی که هدف استفاده از استعدادها و اشتیاق منحصر به فرد شما برای خوشحال کردن دیگران است.

https://www.youtube.com/watch?v=lx5vHq7WQvQ

هدف شما چیزی است که به شما امکان می دهد علایق خود را به کار تبدیل کنید که به شما کمک می کند تا جهان را به مکانی بهتر برای همه تبدیل کنید. و علایق شما همان چیزی است که خدمات شما را به یک لذت و احساس خوب تبدیل می کند!

آنچه شما انجام می دهید در مقابل چرا آن را انجام می دهید

برای القای اشتیاق و هدف بیشتر به زندگی خود، با دقت بیشتری در مورد کاری که انجام می دهید و چرا آن را انجام می دهید فکر کنید.

هر روز وقت خود را چگونه می گذرانید؟ چه نوع کاری انجام می دهید و چه حسی در شما ایجاد می کند؟ “چرا” پشت آن چیست؟ آیا از کار خود لذت یا معنایی می گیرید یا فقط یک چک حقوق است؟

اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید؟ آیا آن را برای چیزهایی که دوست دارید خرج می کنید که واقعاً شما را برآورده می کند؟ یا اینکه برای جبران چالش ها و ناامیدی هایی که باید با آن دست و پنجه نرم کنید، زمان زیادی را صرف منطقه بندی و بی حس کردن خود می کنید؟

چه مسئولیت هایی را بر خلاف لذت و امیال خود بر عهده گرفته اید؟ چقدر انرژی و تلاش این مسئولیت ها در هفته از شما خارج می شود؟

وقتی کاری که انجام می‌دهید با «چرا» پشتیبانی نمی‌شود که شما را خوشحال می‌کند و شما را برآورده می‌کند، برای شما سخت خواهد بود که در تلاش‌های خود با انگیزه و متعهد بمانید.

احساسات چندگانه در مقابل یک هدف

بیشتر مردم بیش از یک علاقه دارند. این چیزی است که زندگی را بسیار باورنکردنی می کند! می توانید نسبت به افراد مختلف و سرگرمی های مختلفی که دوست دارید اشتیاق داشته باشید. شما می توانید نسبت به ایده آل ها، مفاهیم یا ارزش های خاصی که دارید اشتیاق داشته باشید. شما حتی می توانید به طبیعت یا موسیقی علاقه مند باشید – یا هر چیز دیگری که شما را خوشحال می کند!

اما در تجربه من، اکثر ما فقط یک هدف اساسی در زندگی داریم. شما می توانید اهداف و انگیزه های مختلفی در مراحل مختلف داشته باشید، اما در نهایت متوجه خواهید شد که یک موضوع منسجم وجود دارد که زیربنای نیات شما است و کلید درک چگونگی تجسم بالاترین بیان ممکن از خودتان است.

در هر زمان از زندگی یکی را کشف کنید

خبر خوب این است که هیچ وقت برای کشف اشتیاق و هدفتان دیر نیست!

شما می توانید در هر سنی به این مفاهیم بپردازید و وضوح عمیق تری در مورد چگونگی پر کردن زندگی خود با معنا و فراوانی ایجاد کنید.

من افراد زیادی را می شناسم که تا قبل از بازنشستگی و در 70 سالگی اشتیاق یا هدف خود را کشف نکردند. اما لذت و رضایتی که آنها اکنون از انجام کارهای ارزشمندی که به آن علاقه دارند احساس می کنند بسیار زیاد است.

چگونه اشتیاق و هدف خود را هماهنگ کنید

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا اشتیاق و هدف خود را هماهنگ کنید و اطمینان حاصل کنید که اقدامات شما به شما کمک می کند تا در جهت رویاهای خود پیش بروید.

 • هدف زندگی خود را هر روز صبح با صدای بلند برای خود بگویید تا بتوانید هر روز روی چه چیزی تمرکز کنید. همیشه در طول روز به دنبال فرصت هایی باشید تا هدف خود را به گونه ای تجسم دهید که شما را خوشحال کند.
 • در پایان هر روز حداقل 10 تا 15 دقیقه را به یادداشت برداری اختصاص دهید. به کارهایی که در طول روز انجام دادید و احساسی که در شما ایجاد کرد توجه کنید. کدام فعالیت ها یا تجربیات شما را بیشتر خوشحال کرده است؟ چرا؟ چه فعالیت‌ها یا تجربیاتی انرژی شما را تحلیل می‌برند یا باعث می‌شوند احساساتی کمتر از مثبت داشته باشید؟
 • همچنین، مطمئن شوید که در طول روز چه اقداماتی انجام داده اید که باعث شده احساس کنید در آن لحظه به هدف خود می رسیدید. آنها را یادداشت کنید و آگاهانه با خود متعهد شوید که کارهای بیشتری از آنها انجام دهید! اجازه دهید احساسات مثبت شما را به سمت اهدافتان سوق دهند.

اشتیاق شما سوخت هدف

برای داشتن یک زندگی خوب، اشتیاق را در هدف خود و هدف را در اشتیاق خود بیابید. با تجسم هر دوی این ویژگی‌ها، زمان و انرژی بیشتری را صرف چیزهایی می‌کنید که بیشترین اهمیت را دارند – و رضایت و فراوانی بیشتری را در این فرآیند تجربه خواهید کرد!

اگر آماده گام بعدی برای ایجاد اشتیاق و هدف بیشتر در زندگی خود هستید، من شما را تحت پوشش قرار داده ام!

راهنمای رایگان رویای بزرگ من را دانلود کنید تا به وضوح بیشتر در مورد اشتیاق خود در مقابل هدف دست یابید و جهشی بزرگ به سمت تحقق بزرگترین رویاهای خود بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر