انواع اسکیزوفرنی در DSM طبقه بندی انواع اسکیزوفرنی


انواع اسکیزوفرنی را می توان به 5 دسته طبقه بندی کرد. این نوع طبقه بندی در راهنمای تشخیصی اختلالات روانی (DSM) اصلاح شده است. اما متخصصان هنوز از طبقه بندی های نسخه قبلی برای درک و ارائه خدمات پزشکی استفاده می کنند. بنابراین آشنایی با اصطلاحات مربوط به طبقه بندی انواع اسکیزوفرنی به درک علائم اصلی بیمار و تصمیم گیری مناسب کمک می کند.

اسکیزوفرنی یکی از انواع نادر بیماری روانی است که تقریبا یک درصد از جمعیت جهان در طول زندگی خود از آن رنج خواهند برد. علائم مختلفی وجود دارد و به دلایل مختلفی رخ خواهد داد. برای تشخیص و درمان دقیق حتما به پزشک مراجعه کنید. برای آشنایی بیشتر با علائم اسکیزوفرنی کلیک کنید.

علائم اسکیزوفرنی

انواع اسکیزوفرنی شامل طیف وسیعی از مشکلات در شناخت، رفتار و احساسات است. این بیماری به هر شکلی که باشد با علائمی همراه خواهد بود که بستگی به شدت بیماری یا بدن فرد دارد. اما به طور کلی برخی از شایع ترین علائم آن شامل موارد زیر است.

هذیان: یعنی افکاری که مبتنی بر واقعیت نیستند. به عنوان مثال، آنها خود را افراد مهمی می دانند که توسط دیگران تماشا می شوند. برای درک علائم اختلالات دلیریوم کلیک کنید.

توهم: در توهم اصلاً محرک بیرونی وجود ندارد. توهمات بینایی و شنیداری در همه انواع اسکیزوفرنی مشاهده می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد توهم کلیک کنید.

تفکر بی نظم که در گفتار مشهود است. گاهی اوقات صحبت های آنها مانند یک کلمه سالاد است که هیچ معنا یا مفهومی را منتقل نمی کند.

فعالیت های حرکتی عجیب: حرکات کودکانه و تکراری، واکنش های نامنظم و بی هدف از این دست فعالیت هاست.

علائم منفی: بروز علائم منفی شامل کاهش عملکرد طبیعی یا از دست دادن رفتار طبیعی فرد در طول زمان است. به عنوان مثال، فردی پس از مدتی به دلیل این بیماری، تماس چشمی با دیگران را از دست می دهد.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

انواع اسکیزوفرنی در DSM

اسکیزوفرنی یکی از شدیدترین اختلالات روانی است که با علائمی مانند توهم، هذیان، اختلال رفتار، اختلال در گفتار و علائم منفی مانند بی تفاوتی مشخص می شود. این افراد همیشه تصور می کنند که تحت تعقیب هستند و توهمات مختلفی در مورد ترور دارند.

در واقع توهمات شنوایی رایج ترین نوع توهم هستند. در نسخه قدیمی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانپزشکی (DSM-IV) انواع مختلفی برای این اختلال در نظر گرفته شده بود که در ویرایش جدید حذف شدند و در عوض تمام اختلالات روان پریشی به عنوان طیفی از اسکیزوفرنی وارد شدند. با این حال، کارشناسان هنوز از طبقه بندی قبلی در تشخیص اختلال انواع اسکیزوفرنی استفاده می کنند. زیرا دانستن این طبقه بندی به درک بهتر بیمار کمک می کند. برای آشنایی بیشتر با علائم اسکیزوفرنی کلیک کنید.

✔️ اسکیزوفرنی پارانوئید

یکی از رایج ترین انواع اسکیزوفرنی در بین افراد مبتلا به این اختلال، اسکیزوفرنی پارانوئید است. اسکیزوفرنی پارانوئید معمولا دیرتر شروع می شود و علائم آن شامل هذیان و توهم است. در این نوع اسکیزوفرنی اما گفتار و رفتار فرد کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد. آنچه در اینجا قابل توجه است این است که توهمات و توهمات بیماران پارانوئید بیش از هر چیز حاوی بدبینی و سوء ظن است.

این مشکل باعث می شود که آنها در ارتباط با دیگران مشکلات بیشتری داشته باشند و درگیری های بین فردی بیشتری را گزارش کنند. با این نوع بیماری، فرد دارای علائم دیگری مانند رفتار افراطی و پرخاشگری، توهمات عجیب مانند پرواز، اضطراب، افسردگی و سردرگمی و افکار خودکشی خواهد بود. نکته جالب اینجاست که در این نوع، با وجود اختلال حافظه، هنوز کلماتی که بار منفی یا تهدید آمیزتری دارند، به یاد می‌آورند. بیشتر در حافظه خود نگه دارید.

✔️ انواع اسکیزوفرنی Hebprenova یا اسکیزوفرنی اختلال

نوع دیگری از اسکیزوفرنی، اسکیزوفرنی اختلال، که در اصطلاح تخصصی به اسکیزوفرنی آشفته نیز معروف است، اغلب در سنین 15 تا 25 سالگی ایجاد شده و ظاهر می شود. علائم این نوع اسکیزوفرنی بیش از هر چیز دیگری شامل اختلال در گفتار و رفتار است.

البته این علائم با دوره های کوتاه هذیان و توهم همراه است. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی آشفته اغلب به دلیل مشکلاتی مانند قطع ارتباط نمی توانند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کنند. یکی دیگر از ویژگی های اسکیزوفرنی آشفته ناتوانی در بیان احساسات از طریق حالات چهره، لحن صدا و زبان بدن است.

✔️ اسکیزوفرنی کاتاتونیک

اسکیزوفرنی کاتاتونیک، که یکی از نادرترین انواع اسکیزوفرنی است، با علائم حرکات ناگهانی، محدود یا غیر طبیعی مشخص می شود. بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی کاتاتونیک گاهی اوقات اضطراب زیادی از حرکت نشان می دهند و گاهی اوقات برعکس ممکن است کندی و بی حرکتی را تجربه کنند. از دیگر علائمی که در کاتاتونی رخ می دهد می توان به گیجی، سفتی عضلات، انعطاف پذیری مومی، پژواک گفتار و اکو رفتار اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم و درمان کاتاتونیک کلیک کنید. در واقع این نوع شامل دو گروه از علائم کاملا متضاد است که به آنها کاتاتونی احساسی و کاتاتونی انزواطلبی می گویند. برای تشخیص این نوع اسکیزوفرنی، پزشکان عملکرد و ساختار را با استفاده از تست ها و دستگاه های مختلف مانند MRI بررسی می کنند. زیرا یکی از علل این بیماری آسیب های مغزی است.

✔️ اسکیزوفرنی تمایز نیافته

اسکیزوفرنی تمایز نیافته نوعی اختلال اسکیزوفرنی است که در آن علائم پارانوئید، آشفته و کاتاتونیک به طور همزمان رخ می دهد، اما علائم به گونه ای است که متخصصان نمی توانند با قطعیت نوع اختلال فرد را تعیین کنند. این نوع اسکیزوفرنی علائم ناهنجاری های رفتاری و عاطفی را نشان می دهد و درمان آن مانند سایر انواع اسکیزوفرنی خواهد بود.

✔️ اسکیزوفرنی باقیمانده

اسکیزوفرنی باقیمانده زمانی توسط متخصصان بهداشت روان تشخیص داده می شود که بیمار سابقه مشکلات روان پریشی در گذشته داشته باشد و اکنون فقط علائم منفی مانند حافظه ضعیف، مشکل در تمرکز و ناتوانی در حفظ بهداشت شخصی را تجربه کند. شدت علائم بسیار کم است و تشخیص مانند سایر انواع اسکیزوفرنی خواهد بود. در اسکیزوفرنی باقیمانده، فرد تحت درمان قرار می گیرد و بهبودی نسبی حاصل می شود. اما هنوز برخی از علائم باقی می مانند.

✔️ اسکیزوفرنی دوران کودکی

جالب است بدانید که بر خلاف تصور رایج، اسکیزوفرنی قبل از بلوغ نیز ظاهر می شود. انواع اسکیزوفرنی معمولا بین 15 تا 35 سالگی ظاهر می شود. اما با ظهور علائم این بیماری قبل از این دوره، شاهد شکل گیری اسکیزوفرنی دوران کودکی نیز هستیم. عواملی مانند سابقه خانوادگی، طلاق والدین، از دست دادن عزیزان، تجاوز جنسی و غیره. باعث این بیماری شود.

علاوه بر این علائم آن شامل تاخیر حرکتی و گفتاری، رفتار عجیب، گوشه گیری و تنهایی، اختلال خواب، افت تحصیلی، افسردگی و عصبانیت ناگهانی است. توجه داشته باشید که این علائم احتمالاً مشابه علائم سایر بیماری ها هستند. به همین دلیل تشخیص دقیق آن مشکل خواهد بود. بهتر است والدین برای تشخیص قطعی و شروع روند درمان از متخصص کمک بگیرند.

جلوگیری از شروع انواع اختلالات اسکیزوفرنی

برای درمان انواع اختلالات اسکیزوفرنی، دارو درمانی بیش از هر چیز دیگری مورد تاکید است. داروهای ضد روان پریشی مانند هالوپریدول، کلرپرومازین، تیوسیدازین، رسپریدون و زیپراسیدون از رایج ترین داروهایی هستند که برای بهبود علائم روان پریشی تجویز می شوند. علاوه بر مصرف دارو، بیمار برای بهبود عملکرد طولانی مدت و زنده ماندن بدون نیاز به دیگران باید روان درمانی نیز دریافت کند.

روانشناسان بیشتر از رویکردهای حمایتی در جلسات مشاوره و روان درمانی استفاده می کنند و سعی می کنند بر ارتقای مهارت های فردی و اجتماعی تاکید کنند. در مواردی که بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی به درمان دارویی و روانشناختی پاسخ مطلوبی نمی دهند، استفاده از شوک الکتریکی ممکن است در دستور کار قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر درمان های اسکیزوفرنی کلیک کنید.

آخرین کلمه

انواع اسکیزوفرنی یا اسکیزوفرنی یک اختلال روانی مزمن و شدید است که پس از مدتی زندگی شخصی و شغلی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع پس از مدتی ارتباط آنها با دنیای واقعی کاملا قطع شده و دیگر قادر به انجام ساده ترین فعالیت ها نیز نیستند. هیچ درمان قطعی و دائمی برای این بیماری وجود ندارد. اما اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود؛ می توان آن را کنترل کرد. برای کاهش علائم این بیماری باید از روش های دارویی درمانی همراه با روان درمانی استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره انواع اسکیزوفرنی می توانید با شماره تلفن 02191002360 یا تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید تا در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا انواع اسکیزوفرنی قابل درمان هستند؟

هیچ درمان قطعی و طولانی مدتی برای اختلالات طیف اسکیزوفرنی وجود ندارد. اما با کمک دارودرمانی و روش های روان درمانی تا حدودی می توان آنها را کنترل کرد.

آیا ممکن است بیماران اسکیزوفرنی پارانوئید به دیگران صدمه بزنند؟

اگر بیمار هذیان هایی داشته باشد که او را نسبت به دیگران بدبین می کند و به او دستور می دهد که رفتار پرخاشگرانه از خود نشان دهد، احتمال اختلال وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی پارانوئید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمان دارویی لازم را برای کنترل توهمات و هذیان دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر