انواع خیانت | چه نوع روابطی خیانت محسوب می‌شود؟


    

آیا راجع به انواع خیانت چیزی شنیده‌اید؟ بسیاری از افراد خیانت را به معنای برقراری رابطه جنسی با فردی به غیر از همسر می‌دانند. این درحالیست که روانشناسان معتقدند خیانت به معنای این است که هر آنچه می‌باید در انحصار شریک عاطفی شما باشد بدون اطلاع و موافقت وی با فردی دیگر تقسیم شود. با توجه به این تعریف خیانت می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد که ارتباط جنسی صرفاً یکی از آنهاست. ما در این مطلب راجع به انواع خیانت صحبت خواهیم کرد. درصورتی‌که احساس می‌کنید هریک از مواردی که در ادامه بیان می‌شود بر رابطه عاطفی شما سایه انداخته بهتر است برای پیدا کردن علت و از بین بردن آن ها جهت دریافت مشاوره خیانت کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه انواع خیانت می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

خیانت یعنی چه؟

در یک معنای کلی و ساده می‌توان گفت خیانت به معنای شکستن تعهد است. هنگامی‌که دو نفر با یکدیگر وارد رابطه عاطفی می‌شوند تعهد می‌کنند که نسبت به یکدیگر وفادار باشند و خیانت به معنای نقض این تعهد است. خیانت یا بی‌وفایی می‌تواند به صورت‌های مختلفی اتفاق بیافتد که برقراری ارتباط جنسی صرفاً یکی از آن‌هاست.

درصورتی‌که یکی از طرفین محبت و احساس خود را در اختیار فردی دیگر قرار دهد نیز می‌توان از خیانت صحبت کرد. یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های انواع خیانت این است که معمولاً بدون اطلاع شریک عاطفی صورت می‌گیرد و فرد به خوبی می‌داند که همسرش از این موضوع ناراحت خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با آسیب های روابط فرازناشویی کلیک کنید.

انواع خیانت

 

همان‌طور که گفته شد برخلاف تصور برخی از افراد خیانت صرفاً محدود به برقراری رابطه جنسی نیست و روانشناسان خانواده به وجود انواع خیانت اعتقاد دارند. آشنایی شما با نشانه‌های هریک از انواع خیانت باعث می‌شود هرچه سریع‌تر نسبت به آن‌ها آگاه شوید و بتوانید برای بهبود شرایط زندگی خود اقدام کنید.

توجه داشته باشید که در صورت بی‌توجهی یا اقدام غیراصولی برای درمان خیانت ممکن است نتوانید جلوی آن را بگیرید و این مسئله به‌تدریج گسترش پیدا کرده و حتی ادامه زندگی شما را تهدید می‌کند. به همین خاطر بهتر است برای درمان انواع خیانت از متخصصین و مشاوران خانواده کمک بگیرید. در ادامه به اصلی‌ترین انواع خیانت اشاره خواهیم کرد.

حتما از صفحه اینستاگرام ذهن نو و کانال تلگرامی ذهن نو دیدن نمایید.

◀️انواع خیانت | خیانت عاطفی

یکی از انواع خیانت، خیانت عاطفی است. همان‌طور که از نام آن پیداست بیشتر به معنای برقراری یک ارتباط صمیمانه و دوستانه با فردی به غیر از همسر است و ارتباط جنسی در این رابطه نقشی ندارد. این شیوه از خیانت به همسر بیش‌تر در میان خانم‌های متأهل دیده می‌شود زیرا هدف زنان از خیانت معمولاً پیدا کردن یک شریک عاطفی است که به آن‌ها توجه داشته باشد و چندان به دنبال برقراری ارتباط جنسی نیستند.

اگر احساس می‌کنید همسرتان با فردی به غیر از شما ارتباط عاطفی برقرار کرده بهتر است برای علت‌یابی و تغییر شرایط چاره‌ای پیدا کنید در غیر این صورت احتمال دارد این موضوع به‌تدریج تبدیل به یک خیانت تمام‌عیار از نوع عاطفی و جنسی شده و ادامه زندگی مشترک را برایتان غیرممکن سازد. برای اطلاعات بیشتر مقاله خیانت عاطفی و احساسی مطالعه شود.

◀️خیانت جنسی

خیانت جنسی به معنای برقراری ارتباط و یا تمایل به برقراری ارتباط جنسی با فردی به غیر از همسر است. به عبارتی می‌توان گفت خیانت جنسی دارای انواع مختلفی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد.

  • کلامی
  • ذهنی
  • رفتاری

در خیانت کلامی اگرچه ارتباط جنسی اتفاق نخواهد افتاد اما صحبت‌هایی با مضمون ارتباط جنسی میان طرفین ردوبدل می‌شود. خیانت ذهنی به این معناست که فرد در ذهن و تخیلات خود با فردی به غیر از همسرش ارتباط جنسی برقرار می‌کند و درنهایت خیانت رفتاری به معنای برقراری رابطه جنسی با فردی به غیر از همسر است.

خیانت جنسی معمولاً در مردان اتفاق می‌افتد اما احتمال بروز آن در زنانی که از رابطه جنسی با همسر خود ناراضی هستند نیز بالاست. به همین خاطر روانشناسان توصیه می‌کنند که زوجین با افزایش آگاهی درزمینهٔ نیازها و رفتارهای جنسی جنس مخالف و یا کمک گرفتن از متخصصین سکس درمانی احتمال بروز نارضایتی و انواع خیانت جنسی را در زندگی مشترکشان کاهش دهند.

◀️انواع خیانت | خیانت عاطفی و جنسی

این نوع خیانت به معنای برقراری یک رابطه کامل با فردی به غیر از همسر است. در این نوع از خیانت فرد چه به لحاظ جنسی و چه به لحاظ عاطفی با شخصی به غیر از همسر خود ارتباط برقرار می‌کند. همان‌طور که گفته شد این نوع از خیانت معمولاً در شرایطی اتفاق می‌افتد که یکی از دو نوع خیانت عاطفی و یا جنسی از پیش‌تر شروع شده است و به دنبال آن این ارتباط پنهانی گسترش پیدا کرده و ابعاد دیگری نیز پیدا خواهد کرد. این نوع از بدترین انواع خیانت بوده که فرد به طور کامل همسرش را نادیده می‌گیرد.

◀️خیانت توافقی

یکی از انواع خیانت که در سال‌های اخیر در خانواده‌ها رایج شده خیانت توافقی است. این موضوع که شیوه‌ای از طلاق عاطفی است به این معناست که زوجین به‌صورت علنی یا ضمنی با یکدیگر توافق می‌کنند که هریک از آن‌ها اجازه برقراری ارتباط با فردی به غیر از همسر را دارد.

اگرچه ممکن است این شیوه از خیانت باعث ایجاد احساسات منفی در هیچ‌یک از زوجین نشود یا به عبارت دیگر فردی به‌عنوان قربانی خیانت شناخته نشود بااین‌حال این مسئله آسیب‌ها و مشکلات جبران‌ناپذیری را برای سلامت روحی زوجین و فرزندان آن‌ها به دنبال خواهد داشت که بهتر است به آن توجه داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با خیانت توافقی کلیک کنید.

◀️ فضای مجازی، بستری برای خیانت‌های مجازی

گسترش استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر باعث بروز نوع جدیدی از خیانت شده که به آن خیانت مجازی گفته می‌شود. در این شیوه ممکن است دو نفر هرگز یکدیگر را نبینند اما ارتباط آن‌ها به‌صورت اینترنتی و از طریق ارسال پیام و عکس ادامه پیدا می‌کند.

دنبال کردن افراد غریبه در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد ارتباط دوستانه با آن‌ها یکی از مسائلی است که ازنظر روانشناسان در گروه انواع خیانت‌های مجازی قرار می‌گیرد؛ اما بسیاری از افراد این شیوه از ارتباط را به دلیل نبود رابطه فیزیکی خیانت محسوب نمی‌کنند و توجهی به آن ندارند. بااین‌حال بهتر است نسبت به ارتباطات خود و همسرتان در فضای مجازی دقت بیشتری داشته باشید. برای جلوگیری از خیانت مجازی کلیک کنید.

◀️خیانت انتقامی

گرچه رفتارهای زیادی در یک زندگی مشترک، از انواع خیانت محسوب می‌شود؛ اما برخی از آنها آسیب بیشتری را به زوجین وارد می‌کنند. برخی از زوجین برای انتقام گیری از یکدیگر تصمیم به خیانت می‌گیرند. برای مثال وقتی از خیانت همسر خود به شکل های مختلف اطلاع می‌یابند؛ آنها نیز تصمیم می‌گیرند تا برای جبران، این رفتار را از خود نشان دهند. فراموش نکنید که حتی در صورت خیانت همسر خود، بازهم اینکار واکنش درستی نبوده و باید روش های دیگری را در این مورد بکار گیرند.

دلایل انواع خیانت چیست؟

دلایل بسیاری را می‌توان برای انواع خیانت بیان کرد. بااین‌حال رایج‌ترین دلایلی که برای خیانت مطرح می‌شود ضعف ارتباط عاطفی میان زوجین و یا نارضایتی جنسی هستند در کنار این دو عامل ابتلا به بیماری‌های روحی و یا نیاز مالی و…. نیز می‌توانند به‌عنوان دلیلی برای خیانت قلمداد شوند. بهتر است این عوامل خطر را در زندگی خود شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها اقدام نمایید. علاوه بر این شما می‌توانید با کمک گرفتن از مشاورین خانواده راهکارهای مناسبی را برای پیشگیری از خیانت آموزش ببینید.

راهکارهایی برای از بین بردن رد خیانت

 

درمان آسیب‌های مربوط به انواع خیانت علاوه بر زوجینی که تصمیم گرفته‌اند صرف‌نظر از این مسئله به زندگی خود ادامه دهند؛ برای قربانیان خیانتی که برای جدایی اقدام می‌کنند نیز لازم است. راهکارهای درمانی در این زمینه باعث می‌شود تا شما بهتر بتوانید با این مسئله و تأثیری که در افکار و باورهای شما دارد کنار بیایید. استفاده از راهکارهایی برای تخلیه هیجانات منفی ازجمله اقدامات روانشناسان در این زمینه است. همچنین روانشناسان به شما در شناسایی و از بین بردن دلایل بروز این مشکل کمک خواهند کرد و با آموزش راهکارهایی از بروز مجدد این مسئله پیشگیری می‌کنند.

برای آشنایی با جدیدترین روش های درمان خیانت کلیک کنید.

سخن پایانی

هر رابطه ای سختی ها پیچیدگی های خود را دارد. افراد باید حفظ روابط خود تلاش زیادی کرده و انرژی کافی بگذارند. البته این مراقبت وظیفه دو نفر است و افراد نباید از زیر بار وظایف خود شانه خالی کنند. خیانت یکی از آسیب های جدی برای رابطه است که می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. افراد باید از نشانه های آن آگاه بوده تا در صورت لزوم از پیشگیری کرده و در این زمینه اقداماتی انجام دهند.

طبیعی است که با وجود خیانت اعتماد دو نفر از بین رفته و همچنین علاقه آنها فروکش می‌کند. افراد باید به خوبی در این مورد فکر کرده؛ و عجولانه تصمیم نگیرند. همچنین می‌توانند از کمک یک روانشناس نیز استفاده کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه انواع خیانت می‌توانید در هر ساعت از روز برای مشاوره تلفنی از طریق شماره 02191002360 و یا از طریق تلفن ثابت با شماره 9099070354 جهت ارتباط با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو تماس حاصل نمایید.

 

 

سوالات متداول

آیا برقراری ارتباط کلامی با فردی به غیر از همسر نیز خیانت محسوب می‌شود؟

بله؛ ایجاد هرگونه ارتباط با فردی به غیر از همسر می‌تواند از انواع خیانت محسوب شود. دلیلش نیز این است که شما از این طریق به سلامت ارتباط با همسرتان آسیب می‌زنید و آنچه را صرفاً می‌بایست در انحصار او باشد به فردی دیگر اختصاص می‌دهید. در صورتی که با موضوع خیانت به هر نحوی مواجه شدیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر