اهمال کاری و نحوه درمان آن


تصور کنید یک فرد دقیقاً یک ماه فرصت دارد تا یک کار را انجام دهد (مانند امتحان، تحویل پروژه و غیره). این فرد قصد دارد در این مدت کار خود را به خوبی انجام دهد. در روزهای اول به دلایلی مانند بی حوصلگی، بی انگیزگی، اتفاقات غیرمنتظره و … همه چیز به تعویق می افتد. یک نفر دوباره برنامه ریزی می کند اما همان چیزها دوباره تکرار می شود و این مشکل در دفعات بعدی به همین منوال ادامه خواهد داشت! تا اینکه فرد به خود بیاید و ببیند که مهلت چند روزی باقی مانده و عملا هیچ کار موثری انجام نشده است. طبیعتاً فرد مضطرب است و این سؤال مشکل را ترکیب می کند و نتیجه نهایی همانطور که می توانید تصور کنید انجام ندادن کار است. اگر چنین مواردی در رفتار شما دیده می شود به احتمال زیاد در معرض سهل انگاری قرار گرفته اید و پیشنهاد می کنیم به ادامه مقاله توجه کنید.

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری در روانشناسی به حالتی گفته می شود که فرد مدام کار خود را به تعویق می اندازد و خود نیز از این حالت خسته می شود. در واقع اگر چه انسان می خواهد کار خود را انجام دهد، اما به دلایل زیادی از انجام آن امتناع می ورزد یا آن را ناقص انجام می دهد. معمولا این مشکل در مواردی که فرد علاقه ای به انجام این کار ندارد بیشتر دیده می شود.

البته دلایل اهمال کاری باید توسط روانشناس بررسی شود تا بتوان در این راستا نظر دقیقی داد. ممکن است فردی به موضوعی علاقه مند باشد، اما به دلیل اختلالات و مشکلاتی مانند افسردگی، کمال گرایی، مشکلات جسمانی و… به تعویق انداختن آن مشغول شود. به همین دلیل بررسی این موضوع باید به صورت تخصصی انجام شود و نمی توان در این راستا اظهار نظر سطحی کرد.

بیشتر بدانید: افسردگی و راه های درمان آن

بیشتر: کمال گرایی چیست و چگونه درمان می شود؟

دلایل تعویق

به تعویق انداختن کار، که اغلب منجر به انجام نشدن کارها می شود، می تواند دلایل زیادی داشته باشد. از جمله دلایل اصلی این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامه ریزی بد و عدم اولویت بندی مناسب
 • عدم مدیریت صحیح زمان
 • ضعف در تصمیم گیری
 • به تعویق افتادن همه چیز برای دقیقه 90!
 • حضور کمال گرایی
 • داشتن ذهنیت و باورهای غلط
 • وجود مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی
 • وجود مشکلات جسمی

روش های درمان اهمال کاری

باید توجه داشت که تعلل می تواند صدمات عمیق و جبران ناپذیری به ما وارد کند. به همین دلیل برای تشخیص و درمان باید به روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه کرد. در اینجا چند روش وجود دارد که می تواند در از بین بردن یا کاهش رسوب موثر باشد:

 • پاداش سریع برای انجام کارها (حتی کارهای کوچک)
 • برنامه ریزی کوتاه مدت (فقط برای افراد تنبل)
 • برنامه روزانه واقع بینانه داشته باشید و از برنامه ریزی آرمان گرایانه و غیرمنطقی بپرهیزید
 • تلاش برای جلوگیری از اتلاف وقت (به عنوان مثال به حداقل رساندن گشت و گذار در شبکه های اجتماعی و غیره)
 • سعی کنید خودتان را بهتر بشناسید و با توجه به شرایط روحی و جسمی خود برنامه ریزی کنید

لازم به ذکر است که موارد فوق تنها بخشی از روش های موثری است که با توجه به شرایط فردی باید مورد استفاده قرار گیرد. مثلاً اگر نتیجه آزمایش ها نشان می دهد که فرد افسرده یا کمال گرایی دارد، باید برای این موارد نیز درمان انجام شود. یا مثلاً اگر فردی مشکوک به مشکل یا بیماری جسمی است، باید به متخصص آن رشته ارجاع داده شود و در کنار آن به تعویق انداختن کار نیز معالجه شود.

مطالب پیشنهادی: تنبلی و نحوه درمان

به روانشناس مراجعه کنید

همانطور که گفته شد تشخیص و به خصوص درمان اهمال کاری باید توسط روانشناس انجام شود. سرکار خانم دکتر لیلا جبلی با بیش از 20 سال سابقه در زمینه روانشناسی آماده ارائه خدمات مناسب برای این مشکل می باشد. برای برقراری ارتباط با آنها کافی است با شماره نشان داده شده در تصویر زیر تماس بگیرید و برای مشاوره خصوصی یا شخصی خود وقت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر