بارداری پس از زایمان بارداری پس از زایمان – یک ذهن جدید


بارداری پس از زایمان می تواند عوارض بدی برای مادر ایجاد کند. بسیاری از زنان بر این باورند که پس از زایمان، برای مدت طولانی امکان باردار شدن مجدد وجود ندارد. بله، شیردهی معمولاً احتمال بارداری مجدد را برای مدتی به تاخیر می اندازد. اما بارداری در این دوره غیرممکن نیست. زمان تخمک گذاری مجدد در خانم ها بعد از زایمان برای افراد مختلف متفاوت است و معمولا نمی توان زمان دقیقی را برای آن در نظر گرفت. در هر صورت بهتر است افراد تا بعد از زایمان صبر کنند و بعد اقدام به بارداری کنند. برای جلوگیری از عوارض بعد از زایمان کلیک کنید.

بارداری پس از زایمان

حتی رابطه جنسی بلافاصله پس از تولد برای افراد عوارض ایجاد می کند. سزارین یا زایمان طبیعی برای مدتی هر دو بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل توصیه می شود افراد تا مدتی پس از زایمان از رابطه جنسی خودداری کنند. برخی افراد در این مدت حتی از داروهای ضد بارداری استفاده نمی کنند. این عامل احتمال بارداری بعد از زایمان را افزایش خواهد داد.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

خطرات بارداری پس از زایمان در مدت زمان کوتاه

در دوران بارداری، زنان بسیاری از مواد معدنی و منابع را برای حمایت از جنین از دست می دهند. حتی پس از زایمان نیز زنان به دلیل تغذیه کودک در معرض آسیب های زیادی قرار می گیرند. در صورت وقوع حاملگی و پس از تولد؛ شرایط برای زنان دشوارتر خواهد بود و شاید حتی بدن واکنش آلرژیک شدیدی نشان دهد. برخی از خطراتی که بارداری بارها و بارها برای زنان ایجاد می کند. شامل موارد زیر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با خطرات بارداری کلیک کنید.

پوکی استخوان

پارگی رحم

🔹 بخیه ها و زخم های غیر التیام بخش

عفونت

سقط جنین (برای اطلاع از علل و راه های پیشگیری از مرده زایی کلیک کنید)

تولد زودرس

در برخی موارد، این عوارض به حدی جدی است که می تواند باعث مرگ مادر شود.

درمان عوارض بارداری بعد از زایمان

اگر بارداری بلافاصله پس از تولد اتفاق بیفتد. اگر بدن مادر به هیچ وجه آمادگی مراقبت از جنین را ندارد; دکتر دستور سقط می دهد. اما در موارد دیگر با تزریق پروژسترون می توان جنین را به مدت 7 ماه در رحم مادر نگه داشت اما پس از آن باید رشد کودک را در دستگاه ادامه داد. تجویز زایمان زودرس و انجام مراقبت های لازم بر عهده پزشک است.

زمان تخمک گذاری دوم در بارداری پس از زایمان

زمان دقیقی برای تخمک گذاری مجدد پس از زایمان وجود ندارد. اما تخمک گذاری معمولا 6 هفته پس از زایمان اتفاق می افتد. این زمان بستگی به شیردهی مادر دارد. در زنانی که از شیر مادر برای تغذیه فرزندان خود استفاده نمی کنند. این زمان کوتاه تر خواهد بود. با وجود زنان شیرده، زمان تخمک گذاری بین 45 تا 94 روز متغیر است. شیردهی و بازگشت تعادل هورمون ها به حالت قبل از عوامل تعیین کننده بارداری پس از زایمان است.

دوران بارداری بعد از زایمان طبیعی و سزارین

نوع زایمان تاثیر زیادی بر طول مدت بارداری بعد از زایمان دارد. زیرا تحقیقات نشان می دهد که 69 درصد از زنان می توانند در عرض سه سال پس از سزارین باردار شوند. اما زنانی که زایمان طبیعی داشتند توانستند 76 درصد زودتر از زمان برنامه ریزی شده باردار شوند. به طور کلی، کارشناسان توصیه می کنند که افراد 18 تا 24 ماه پس از زایمان سعی کنند باردار شوند.

البته کسانی که سابقه خونریزی شدید، سقط جنین، جراحی رحم و تخمدان دارند. آنها باید بیش از 24 ماه صبر کنند تا اندام ها به طور کامل ترمیم شوند. خانم هایی که به دلیل سن یا دلایل دیگر برای باردار شدن مجدد عجله دارند نیز می توانند 7 ماه پس از آخرین زایمان خود را برای بارداری آماده کنند. البته باید شیر دادن به کودک را قطع کنید تا سطح پرولاکتین کاهش یابد و تخمک گذاری رخ دهد.

در یک مطالعه، خطر پارگی رحم در اوایل بارداری (کمتر از 18 ماه از تولد قبلی) پس از سزارین 5٪ بود. اما اگر مادر بتواند این زمان را به 24 ماه افزایش دهد. این احتمال به 1 درصد کاهش می یابد. اگرچه این امکان بسیار کم است; اما نباید از آن غافل شد.

نشانه هایی که نشان می دهد پس از زایمان آماده باردار شدن مجدد نیستید

زایمان فرآیندی است که بدن زن را آسیب پذیر می کند و آن را در معرض خطرات گسترده ای قرار می دهد. زایمان سزارین خطرات بیشتری دارد. علائمی که پس از زایمان در بدن خود تجربه می کنید؛ آنها دوباره عدم آمادگی برای بارداری را نشان می دهند. با وجود این علائم، بهتر است از داروهای ضد بارداری در حین رابطه جنسی استفاده کنید یا برای بارداری اقدام نکنید.

درد مزمن در ناحیه بخیه پس از فعالیت بدنی یا کارهای روزانه

حتی بعد از یک ماه هم خونریزی قطع نمی شود

سرگیجه مداوم

تهوع و استفراغ

درد در قسمت پایین شکم

اختلال در چرخه قاعدگی و خونریزی شدید

ظهور کیست ها در ناحیه اکسیزیون

روش های پیشگیری از بارداری بعد از زایمان

همانطور که گفتی؛ بهترین و مطمئن ترین راه استفاده از روش های پیشگیری در این دوران است. وسایل پیشگیری که در این دوران قابل استفاده است عبارتند از کاندوم، دیافراگم، کلاهک رحم، نوارهای ضد بارداری، حلقه های پیشگیری از بارداری، ایمپلنت، آی یو دی و … و بهتر است افراد با توجه به شرایط خود آنها را انتخاب و استفاده کنند. برای آشنایی با روش های پیشگیری از بارداری کلیک کنید.

همچنین تقویت بدن و جبران ویتامین های از دست رفته نیز تاثیر زیادی در این دوران خواهد داشت. در مورد مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

به احتمال زیاد خانم ها زمان دقیق تخمک گذاری را بعد از زایمان نمی دانند. به همین دلیل، برنامه ریزی جنسی و قاعدگی بسیار مهم است.

برای بهبود هر چه سریعتر و حتی پیشگیری از بارداری پس از زایمان، زنان باید به سبک زندگی خود توجه زیادی داشته باشند و از رفتارهای پرخطر خودداری کنند. ورزش منظم، تغذیه مناسب و پرهیز از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی پس از زایمان به بهبودی بدن سرعت می بخشد و به افراد کمک زیادی می کند.

آخرین کلمه

در هر صورت بارداری در هر زمانی می تواند با خطراتی برای مادر و جنین همراه باشد. حتی اگر بعد از مدتی طولانی از تولد قبلی اتفاق بیفتد. به همین دلیل دریافت مراقبت های پزشکی و بالینی هم در دوران بارداری و هم بعد از زایمان ضروری و مهم است. برای به حداقل رساندن این خطرات برای مادر و جنین حتما از متخصصان مربوطه مشاوره بگیرید.

برای دریافت مشاوره بارداری پس از زایمان می توانید با شماره تلفن 02191002360 یا تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید تا در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو تماس بگیرید.

سوالات متداول

اولین زمانی که می توانید بعد از زایمان طبیعی باردار شوید چه زمانی است؟

اگر سن مادر افزایش یابد؛ یا به دلایل دیگری مادر بلافاصله پس از زایمان مجبور به باردار شدن مجدد می شود. این زمان تا 7 ماه پس از زایمان طبیعی غیرممکن نیست. اما بهتر است مادر برای کاهش سطح پرولاکتین شیردهی را کاهش داده یا قطع کند.

اولین تخمک گذاری بعد از زایمان چه زمانی اتفاق می افتد؟

زنان فرزندان خود را با شیر مادر تغذیه می کنند. این زمان بین 45 تا 94 روز متغیر است. اما به عوامل زیادی بستگی دارد و حتی ممکن است مادر متوجه زمان دقیق تخمک گذاری خود نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر