با بچه های بی سرپرست چه کنیم؟ چگونه با کودکان بی توجه رفتار کنیم


اختلال کمبود توجه یک اختلال مغزی است که کنترل رفتار کودکان را با مشکل مواجه می کند. گاهی اوقات، همه رفتارهای کودکان مخرب می شود، اما مشکلات رفتاری کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی، زندگی عادی آنها را مختل می کند و طولانی مدت است. اگر این اختلال درمان نشود باعث تاخیر در یادگیری، برقراری روابط اجتماعی و رشد می شود.

متخصصان کاردرمانی کودک در زمینه درمان کودکان مبتلا به این بیماری دارای مهارت بالایی هستند. کاردرمانگران می دانند که کمبود توجه کودک به طور متفاوتی بر زندگی هر بیمار تأثیر می گذارد و به همین دلیل سعی می کنند از رویکرد مشاوره ای برای مدیریت زندگی روزمره هر بیمار کمک کنند.

در این مقاله از افراد همفکر می خواهیم چگونه با کودکان بی توجه رفتار کنیم اشاره کنیم

علل اختلال کمبود توجه

علت دقیق اختلال کمبود توجه در حال حاضر ناشناخته است. کارشناسان معتقدند که تفاوت در نحوه ارسال پیام به مغز باعث اختلال کمبود توجه می شود. از آنجایی که نقص توجه کودک در بین اعضای مختلف خانواده دیده می شود، به نظر می رسد که این اختلال ارثی باشد.

نشانه های کودکان بی توجه

علائم مختلفی را می توان در کودکان بی توجه مشاهده کرد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بتوجه: کودک توانایی تمرکز روی چیزها را دارد، بی نظم است و بیش از حد خیال پردازی می کند.
 • بر فراز فعالیت: کودکان بیش فعال دائما در حال حرکت هستند، نمی توانند یک جا بنشینند و زیاد صحبت کنند.
 • تکانشگری: کودک بدون فکر صحبت می کند و عمل می کند، مدام حرف دیگران را قطع می کند، اطرافیان خود را مزاحم می کند و قضاوت ضعیفی دارد.
 • ترکیبی از علائم بالا: ترکیبی از علائم فوق در درجات مختلف مشاهده می شود.

درمان اختلال کمبود توجه در کودکان

درمان دارویی همراه با رفتاردرمانی – از جمله آموزش والدین – و فراهم کردن محیط مناسب در مدرسه و خانه به طوری که کودک راحت‌تر متوجه شود و متمرکز بماند، مناسب‌ترین نوع درمان برای اختلال کمبود توجه است. از آنجایی که غفلت یک بیماری مزمن است، درمان آن باید ادامه یابد.

روش های درمانی طولانی مدت معمولا به خانواده ها ارائه می شود برای کودکی با دامنه توجه کم، اهداف خاصی را در نظر بگیرید. حتی اگر تمام قسمت های برنامه درمانی رعایت شده باشد و کودک، معلمان، والدین، پرستاران، پزشکان و غیره. در درمان کودک همکاری کنید، درمان بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

چگونه کاردرمانی به کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه کمک می کند؟

هدف اصلی کاردرمانی کمک به کودکان کم توجه برای انجام فعالیت های روزانه بدون مشکل است.

یک کاردرمانگر کودک دو استراتژی زیر را برای کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه ارائه می دهد:

 • استراتژی های درمانی: راهبرد درمانی به کودک کمک می‌کند تا توانایی‌های آسیب‌دیده خود را بازیابی کند. این استراتژی شامل مداخلاتی است که به ناتوانی کودک در توجه به عملکرد تحصیلی و محتوای تحصیلی رضایت بخش می پردازد. به عنوان مثال، کاردرمانگر به کودک کمک می کند تا یادآوری ها، برنامه ها و فهرست ها را تهیه کند و از ابزارهای سازمانی استفاده کند.
 • استراتژی های تطبیقی: راهبردهای انطباقی عادات و روال عادی روزانه کودک را باز می گرداند یا روش های مفیدی را برای کنار آمدن با مشکلات زندگی روزمره به کودک آموزش می دهد. نمونه ای از استراتژی های تطبیقی ​​گروه بندی وظایف به مراحل کوچکتر است. این استراتژی مهم است زیرا اکثر کودکان با دامنه توجه کم توانایی شروع نوشتن تکالیف خود را در جایی که لازم است ندارند.

کمک سایر کاردرمانی برای اختلال کمبود توجه در کودکان

از دیگر مزایای کاردرمانی برای کودکان بی توجه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تیقدرت عضلات مرکزی: کودک یاد می گیرد که برای مدت طولانی بی حرکت بنشیند.
 • بهبود پردازش حسی : بنابراین این یک مزیت مهم است که همه چیز در محیط، از جنبه های بصری و صداها گرفته تا عطرها، بر توانایی کودک برای تمرکز تأثیر می گذارد. کودک یاد می گیرد که بدن خود را به گونه ای تنظیم کند که به جای اختلال در عملکرد، هیجان زده شود و بیدار و آرام بماند.

معلمان برای کمک به کودکان بی توجه چه کاری می توانند انجام دهند؟

معلمانی که با کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی آشنا هستند و می دانند چگونه با کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه کار کنند، این توانایی را دارند که در تجربه آموزشی کودک تفاوت چشمگیری ایجاد کنند. معلمان باید بدانند چگونه می توانند با استفاده از مداخلات رفتاری، برنامه های آموزشی و تغییر کلاس درس به کودکانی که سطح توجه پایینی دارند کمک کنند.

ممکن است لازم باشد به معلم فرزندتان کمک کنید تا در مورد آموزش ADHD بیشتر بیاموزد.

ایجاد تغییرات زیر در کلاس درس به بهبود پیشرفت تحصیلی کودکان با دامنه توجه کم کمک می کند:

 • نزدیک معلم بنشین
 • دستورات را تکرار کنید
 • به محدودیت زمانی پاسخگویی به سوالات امتحانی توجه کنید
 • این به کودک کمک می کند تا کارها و کارها را سازماندهی کند
 • عزت نفس کودک را تقویت کنید
 • با توجه به پیامدهای ثابت و روشن برای رعایت این قوانین و رفتار نامناسب

نتیجه

کودکان کم توجه و همچنین کودکان بیش فعال نمی توانند برای مدت طولانی بی حرکت بنشینند یا حرکت کنند. این برای آنها بسیار سخت است. والدین و معلمان باید بدانند که چگونه با این کودکان رفتار کنند تا آسیبی به آنها وارد نشود. خوشبختانه در این مقاله شما را با نحوه برخورد با این کودکان آشنا کرده ایم.

اگر پس از خواندن این مقاله سوالی به ذهن شما خطور کرد که با تایپ کردن پاسخی برای آن پیدا نکردید. 02191023933 پاسخ را از افراد همفکر دریافت کنید.

سوالات متداول

راهکارهای کاردرمانی برای کودکان بی توجه چیست؟

راهبردهای انطباقی و درمانی دو راهبرد کاردرمانی برای کودکان کم توجه هستند.

استراتژی تطبیقی ​​چیست؟

این راهبرد برنامه های روزمره و عادات کودک را بازیابی می کند یا روش های مفیدی برای مقابله با مشکلات روزمره به او می آموزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر