ترس از آسانسور و نحوه درمان آن


اگر با مشکل ترس از آسانسور مواجه هستید باید بگوییم تنها نیستید و این موضوع در بین مردم، بسیار شایع بوده و افراد زیادی درگیر این مساله هستند! البته سطوح ترس افراد با یکدیگر در این شرایط، متفاوت است. در کل اگر در زمان استفاده از آسانسور، ترس و نگرانی (هر چند اگر کم باشد) وجود شما را فرا می گیرد نیاز است که با راهکارهای اصولی نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایید. با توجه به اینکه آسانسور، وسیله ای بسیار پرکاربرد در روزمره ماست بنابراین بهتر است هر چه سریع تر برای درمان این ترس اقدام نماییم. در نظر داشته باشید بی توجهی به این موضوع، علاوه بر تشدید و نهادینه شدن ترس ممکن است زمینه ساز بروز ترس های دیگر مانند موارد زیر گردد:

خوشبختانه درمان ترس از آسانسور به راحتی و تنها به شرط استمرار انجام تمرین های توصیه شده، قابل انجام است.

دلایل ایجاد و بروز ترس از آسانسور

با توجه به اینکه آسانسور در شرایطی قرار دارد که مواردی مانند بالا رفتن ارتفاع، محیط بسته و تاریکی می تواند در آن وجود داشته باشد این ترس برای افرادی که مشکلاتی مانند ترس از تاریکی، ترس از ارتفاع، ترس از محیط بسته و … دارند به واسطه ترکیب این مسائل، می تواند تشدید شود. از جمله دلایل دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نگرانی از قطع برق و گیرافتادن در داخل کابین
  • نگرانی از وقوع زلزله یا اتفاقات دیگر که منجر به سقوط کابین شود.
  • القائات افراد دیگران و دیدن اخبار مربوط به سقوط آسانسور و …
  • مشکل تربیتی مانند ترساندن کودک از آسانسور توسط والدین یا دیگران
  • وجود مشکلاتی مانند اضطراب عمومی یا فراگیر، آگروفوبیا و …

و دلایل متعدد دیگر …

روش حساسیت زدایی منظم

بهترین راهکار درمان ترس از آسانسور، روش حساسیت زدایی منظم می باشد که بهتر است روش ها و مراحل کار توسط روانشناس تعیین گردد. معمولا مراحلی که برای حل این مشکل، انجام می شود عبارتند از:

  • انجام تمرین های پیوسته مواجهه با مشکل
  • یادداشت کردن میزان ترس در هر مرحله
  • انجام مرحله به مرحله تمرین ها مانند قرار گرفتن در کابین، بالا یا پایین رفتن در طبقات، نحوه خروج و …

و درمان مشکلات تشدید کننده دیگر مانند اضطراب و … (در صورت وجود).

مراجعه به روانشناس برای درمان ترس از آسانسور

در دنیای روانشناسی، این موضوع بسیار متداول است که برخی از اختلالات و مشکلات، ناشی از عوامل دیگر است! و برای برطرف کردن آن می بایست مشکل اصلی را پیدا و حل نمود. بنابراین مشکل ترس از آسانسور نیز می تواند دلایل دیگری داشته و با حل شدن آنها، این مشکل نیز برطرف شود. در صورت نیاز به روانشناس می توانید از خدمات دکتر لیلا جبلی (روانشناس و مشاور) بهره مند شوید. برای اینکار تنها کافیست با شماره مندرج در تصویر زیر، تماس حاصل کرده و تقاضای رزرو زمان مراجعه حضوری یا ارتباط غیرحضوری را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر