ترس از تاریکی یا تاریکی در بزرگسالان چیست؟ + چگونه بر آن غلبه کنیم


در بزرگسالان ترس از تاریکی مشکلی است که سالمندان را آزار می دهد. ترس از تاریکی یا تاریکی نوعی فوبی است که فرد از کودکی تا بزرگسالی می تواند با آن مواجه شود. واقعیت ترس کودکان از تاریکی به چیزهای غیر واقعی و خیالی از جمله جن و ارواح و … مربوط می شود. اما این ترس کاملا طبیعی و مختص این سن و دوره زندگی است که می توانیم با روشن کردن لامپ یا شمع در شب از اضطراب آنها بکاهیم. ولی ترس از تاریکی برای بزرگسالان چه می گویید در این مقاله از افراد همفکر می خواهیم فوبیای تاریکی در بزرگسالان بیایید پرداخت کنیم

مشکلات ترس از تاریکی در بزرگسالان

در بزرگسالان ترس از تاریکی مشکلات زیادی در زندگی آنها ایجاد می کند و می تواند باعث آرامش جسمی و روحی فرد شود. فردی که به دلیل تاریکی شب دچار نگرانی و اضطراب است نمی تواند خواب راحت و آرامی داشته باشد. در زندگی روزمره اش همین کار مزاحمت ایجاد می کند. همانطور که اشاره کردیم ترس از تاریکی از کودکی واکنش طبیعی انسان و از مرحله رشد او محسوب می شود و ممکن است به دلایل مختلفی به بزرگسالی برسد و به یک اختلال تبدیل شود.

دلایلی که باعث ترس از تاریکی در بزرگسالی می شود

وجود اضطراب و استرس در اعضای خانواده به ویژه والدین گاهی باعث می شود که این احساس به فرزندان نیز منتقل شود. کودک با مشاهده احساس ترس و نگرانی و اضطراب دائمی والدین، این احساس را به طور ناخودآگاه می آموزد و درونی می کند.

وجود قوانین و مقررات سختگیرانه در برخی خانواده ها و سختگیری بیش از حد والدین بر فرزندان منجر به مطیع و وابستگی فرزندان در این خانواده ها به والدین می شود که در دراز مدت برای کودک استرس ایجاد می کند.

گاهی قرار گرفتن در یک محیط پر استرس و برخورد با مشکلات استرس زا باعث می شود که این اضطراب و استرس به ترس و فوبیا تبدیل شود.

در بزرگسالان یکی دیگر از علل تاریک فوبیا می تواند به دلیل عوامل ژنتیکی و انتقال این ژن از والدین به فرزندان باشد.


بیشتر بخوانید: روش های عملی مقابله با استرس


علائم ترس از تاریکی در بزرگسالان

در بزرگسالان، علائم ترس از تاریکی عبارتند از:

 • افزایش نبض و ضربان قلب
 • بی حسی قسمت هایی از بدن
 • سردرد و سرگیجه
 • بدن سرد و گرم و تعریق زیاد
 • سنگینی قفسه سینه و تنفس سخت
 • من نمیخواهم بخوابم
 • احساس نیاز به فرار از یک محیط ترسناک
 • ترس و اضطراب مداوم و بیش از حد
 • احساس ترس بیش از حد از فضای تاریک تا حد استرس و عصبی بودن
 • احساس نیاز به نور در هنگام خواب
 • تضاد احساسات و افکار مدام با این احساس ترس

روش های مقابله با ترس از تاریکی در بزرگسالان

در این بخش به روش‌های مقابله با ترس از تاریکی در بزرگسالان می‌پردازیم. این روش ها به شرح زیر است:

 1. ما قبل از خواب به روش های مختلف آرام می شویم

یکی از راه‌های غلبه بر ترس از تاریکی، استراحت قبل از خواب است. به خود بگویید که اتفاق خاصی نمی افتد. شما این توانایی را دارید که قبل از خواب کتاب بخوانید یا به موسیقی ملایم گوش دهید یا قرآن یا دعا بخوانید. استراحت قبل از خواب مهم است.

 1. استفاده از دستگاه روشنایی در هنگام خواب

همانطور که گفته شد یکی از دلایل ترس از تاریکی این بدان معناست که فردی که در تاریکی است قادر به کنترل کافی بر محیط اطراف خود نیست. این مشکل باعث اضطراب و نگرانی او می شود و با روشن کردن لامپ این توانایی را داریم که این حس اضطراب زا و بد را از بین ببریم.

 1. سازگاری با محیط تاریک

برای مقابله با این احساس ترس از تاریکی بهتر است افراد به مرور زمان به این وضعیت عادت کنند و نور اتاق خود را در روز در محیطی که در آن هستند کم کنند و این کار را کم کم شب ها بخوابند. و بدون چراغ برای خواب

 1. درمان ترس از تاریکی در بزرگسالان با مشاوره

در واقع هدف از درمان ترس از تاریکی تجزیه و تحلیل باورها و نظرات آزاردهنده و منفی افراد در مورد تاریکی است تا درمانگر این توانایی را داشته باشد که این نظرات منفی را از درون و ذهن پاک کند و آنها را با شیرین و شیرین جایگزین کند. نظرات مثبت.آهسته آهسته

در این مرحله درمانگر از تکنیک های شناختی و روش های رفتار درمانی استفاده می کند. مشاوره یکی دیگر از روش های درمانی است. و آموزش خانواده درمانی و روش های آرام سازی و …. ممکن است در بهبود ترس از تاریکی در بزرگسالان موثر باشد.

نتیجه

برخی افراد بزرگسالانی را که از تاریکی می ترسند مسخره می کنند. اگرچه این مشکل اصلا خنده دار و آزاردهنده نیست، اما مشکلی جدی است و نیاز به درمان دارد. در این مقاله سعی شده است به فوبیا از تاریکی در بزرگسالان و راه های درمان آن بپردازیم. پس از مطالعه این مقاله، اگر سوالی در مورد تاریک فوبیا در بزرگسالان دارید، با شماره 02191023933 تماس بگیرید تا از افراد همفکر پاسخ بپرسید.

سوالات متداول

 1. منظور از فوبیا از تاریکی چیست؟

ترس از تاریکی یا تاریکی نوعی فوبی است که فرد از کودکی تا بزرگسالی می تواند با آن مواجه شود.

 1. ترس از تاریکی چه مشکلاتی در بزرگسالان ایجاد می کند؟

این امر باعث می شود که فرد به دلیل نگرانی و اضطراب از تاریکی شب نتواند خوابی راحت و آرام داشته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر