ترس از زلزله یا فوبیای زلزله چیست و چگونه بر آن غلبه کنیم؟


شایع ترین مبتلایان به فوبیای زلزله افرادی هستند که در مناطق زلزله زده زندگی می کنند. از آنجایی که زمین لرزه های شدید معمولاً با مرگ افراد بی شماری و تخریب مکان ها همراه است، افرادی که در مناطق زلزله خیز زندگی می کنند ممکن است در هر زلزله کوچکی احساس اضطراب و نگرانی کرده و آن را آغاز یک زلزله بدانند. آنها زلزله را قوی تر و بزرگتر می دانند و از حملات پانیک و فوبیا رنج می برند. در این مقاله سعی کرده ایم در اختیار شما قرار دهیم فوبیای زلزله و راههای غلبه بر آن برای شما فراهم کند.

چرا از زلزله فوبیا رنج می بریم؟

همانطور که گفته شد، افرادی که در مناطق زلزله‌زده زندگی می‌کنند، به احتمال زیاد از فوبیای زلزله رنج می‌برند. فوبیای زلزله مانند سایر فوبیاها ریشه در خاطرات بد ما از دوران کودکی یا حتی بزرگسالی دارد. خاطرات بدی که این توانایی را دارند که ناشی از تجربیات شخصی ما و یا حتی دیدن و شنیدن اتفاقاتی باشد که برای عزیزانمان اتفاق افتاده است.

آنچه در فوبیای زلزله قابل توجه است، تأثیر تربیت و رفتار خانواده در بروز این بیماری روانی است. نوع واکنش شدید اقوام و اعضای خانواده این قابلیت را دارد که بر فوبیای زلزله فرد تأثیر بگذارد.

داشتن ترس و تا حدودی اضطراب به طور طبیعی سطح آمادگی و هوشیاری ما را برای احتمال وقوع زلزله و عواقب آن افزایش می دهد و کارهایی مانند استحکام بخشی ساختمان ها را انجام می دهیم که قطعاً برای حفظ بقای ما مفید است. اما اضطراب و ترس بیش از حد از این بلای طبیعی این توانایی را دارد که به ما آسیب برساند و جسم و روان ما را دچار بیماری‌های مختلف روانی کند.

ایران در منطقه جغرافیایی زلزله خیز واقع شده است

کشور ما در کمربند زلزله قرار دارد و به همین دلیل جزء زلزله خیزترین مناطق جهان است. در مناطق مختلف جغرافیایی ایران زمین لرزه هایی که روزانه رخ می دهد معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرند یا به قدری بزرگ هستند که خطرات مالی و جانی ایجاد نمی کنند. اما هر از چند گاهی که زلزله ای مرگبار و قدرتمند رخ می دهد، خبرساز می شود و افراد زیادی را می کشد. در این شرایط طبیعی است که فوبیا از زلزله و ترس از زلزله یکی از فوبیاهای رایج در بین مردم کشورمان است.

علائم زلزله هراسی یا فوبیای زلزله چیست؟

  • ضربان قلب سریع یا آهسته در هنگام زلزله یا یادآوری
  • تمایل به پنهان شدن یا فرار
  • حالت تهوع، سرگیجه و سردرد بدون دلیل
  • شب ادراری در کودکان
  • فکر کردن به زلزله و وسواس فکری در صورتی که احتمال وقوع آن وجود نداشته باشد یا بسیار کم باشد.
  • با افسردگی
  • مبتلایان به انواع دیگر فوبیا، از جمله فوبیا از فضاهای بسته، فوبیا یا مرگ و غیره.

علاوه بر موارد فوق فردی که فوبیای زلزله بیمار ممکن است شب ها به دلیل ترس از زلزله نتواند به راحتی بخوابد و کابوس ببیند. فرد مبتلا به این فوبیا حتی ممکن است با یادآوری زلزله شروع به جیغ زدن یا گریه کند.

بیمار مبتلا به فوبیای زلزله همیشه می تواند برای فرار از زلزله برنامه ریزی کند و یا حتی مبلغ زیادی را صرف خرید وسایل داخل خانه کند تا از سقوط در هنگام زلزله جلوگیری کند.

فردی که از این نوع فوبیا رنج می برد مدام نگران ترس از زلزله است و شبانه روز به زلزله فکر می کند.، به گونه ای که بر روابط شخصی و حتی زندگی روزمره او تأثیر می گذارد. بدیهی است این رفتارها نشان دهنده نوعی وسواس در فرد است و نیاز به درمان دارد.

چگونه با ترس و اضطراب ناشی از زلزله مقابله کنیم؟

در مواجهه با این بلای طبیعی و سایر شرایط بحرانی، اولین و موثرترین راه برای غلبه بر شرایط روحی از جمله اضطراب و ترس، آماده سازی و تجهیز افراد و یادگیری کمک های اولیه و نحوه پناه گرفتن در موقعیت های مختلف است. این امر توانایی افراد را برای مقابله با ترس ناشی از چنین حوادثی افزایش می دهد.

در این شرایط افراد باید بتوانند به اندازه کافی بخوابند و استراحت کنند تا در صورت وقوع پس لرزه احتمالی، آرامش روحی و جسمی و انرژی لازم برای همدردی و کمک به همنوعان خود را داشته باشند.

مردم سعی کنند در این حادثه خونسردی خود را حفظ کنند و آگاهانه عمل کنند. از شایعه و دروغ در مورد اتفاقات احتمالی آینده دوری کنید و نگرانی ها و ترس های خود را کنترل کنید.برای داشتن آرامش بیشتر باید سعی کنید با خانواده و دوستان خود صحبت کنید. این قطعا استرس آنها را کاهش می دهد. درگیر شدن و فکر کردن به مشکلات روزمره باعث کاهش مشغله ذهنی فرد با شروع این بلای طبیعی می شود.

نتیجه

زلزله یکی از بلایای طبیعی است که با وقوع آن باعث ترس بیشتر در افراد و در برخی افراد این ترس باعث فوبیا می شود. در این مقاله سعی شده است تمامی اطلاعات مربوط به زلزله فوبیا و راه های غلبه بر آن را در اختیار شما قرار دهیم. اگر پس از مطالعه این مقاله سوالی دارید که پاسخی برای آن پیدا نکرده اید برای دریافت پاسخ از مرکز مشاوره همدیشان با شماره 02191023933 تماس بگیرید.

سوالات متداول

  1. فوبیای زلزله در کدام مناطق بیشتر است؟

افرادی که در مناطق زلزله خیز زندگی می کنند به احتمال زیاد از فوبیای زلزله رنج می برند.

  1. خانواده ها و اطرافیان چگونه می توانند در فوبیای زلزله موثر باشند؟

نوع واکنش شدید اقوام و اعضای خانواده این قابلیت را دارد که بر فوبیای زلزله فرد تأثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر