ترس از مرگ و راهکارهای عملی برای غلبه بر آن در کودکان و بزرگسالان


یکی از رایج ترین انواع ترس در انسان ترس از مرگ است. ترس معقول از مرگ راه حل مناسبی است که زندگی ما را حفظ می کند و ما را از خطرات دور می کند. ترس از مرگ یک واکنش زنده ماندن است که باعث می شود هنگام انجام کارهایی یا در موقعیت های خطرناک، خطر مرگ را احساس کنیم.

مثلا ترس از مرگ به ما می‌گوید وقتی نزدیک صخره‌های مرتفع و لبه‌های صخره هستیم به جلو حرکت نکنیم یا وقتی دریا مواج است در آن شنا نکنیم. اما ترس از مرگ همیشه مثبت نیست. در چنین مواردی ترس از این نوع باعث می شود که به طور وسواس گونه وارد ذهن فرد شود و تا زمانی که فرد در خطر شروع مرگ قرار نگیرد، دائماً می ترسد و به آن فکر می کند. در این نبرد از همفکران می خواهیم ترس از مرگ و راههای غلبه بر آن بیایید پرداخت کنیم

ترس از مرگ

طبیعتا ترس از مرگ در ذات همه انسان ها وجود دارد. انسان از بدو تولد به دنبال روشنایی، نور و امید است و دقیقاً نقطه مقابل همه اینها مرگ است، بنابراین اجتناب و ترس از مرگ امری کاملاً طبیعی است. اما زمانی که این نوع ترس به وحشت تبدیل می شود و شما را از انجام فعالیت های روزانه باز می دارد، باید به فکر درمان آن باشید.

ترس از مرگ در کودکان

ترس از مرگ والدین برای کودکان این توانایی را دارد که اثرات مخربی بر ذهن کودک بگذارد. در دوران کودکی و بخصوص در سنین زیر پنج سال فاقد عواطف برای درک باورها و اتفاقات خاص هستند که به آنها کمک می کند تا با این مشکل راحتتر کنار بیایند اما این احساس ترس در کودکان تشخیص داده می شود.لازم است مدت زمان آن در نظر گرفته شود. و شدت این ترس و با کمک روانشناس به نتیجه قطعی برسید. و وجود ترس در کودکان بسیار طبیعی و طبیعی است و در بسیاری از موارد اختلال روانی محسوب نمی شود. اما برای اطمینان، این فرصت را دارید که وجود آن را با تماس با یک متخصص تأیید کنید.

علائم ترس از مرگ

علائم ترس از مرگ ممکن است به صورت دوره ای ظاهر شود و همیشه فرد را همراهی نکند. در واقع، تنها زمانی ممکن است این علائم را تجربه کنید که به مرگ عزیزانتان یا خودتان فکر کنید.

علائمی که ممکن است در هنگام ابتلا به این فوبیا تجربه کنید به شرح زیر است:

 • وحشت زدگی
 • سرگیجه
 • افزایش تعریق
 • ریتم غیر طبیعی قلب
 • درد معده
 • افزایش حساسیت به دمای محیط

و وقتی این ترس به سراغ انسان می‌رود، از نظر روانی نیز روی او تأثیر می‌گذارد. برخی از علائم به شرح زیر است:

 • دوری از خانواده، دوستان و عزیزان
 • عصبانیت
 • درد و ناراحتی
 • احساس گناه می کنم
 • او بیش از حد نگران است

نحوه درمان ترس از مرگ

اولین قدم برای درمان این ترس مراجعه به یک روانشناس مجرب و خوب است که مهارت کافی برای حل مشکل را دارد. درمان فوبیا، ترس، اضطراب و سایر موارد با هدف کاهش ترس و نگرانی های مرتبط با این مشکل است. برای انجام این کار، روانشناس شما می تواند از روش های زیر استفاده کند:

 1. جلسات مشاوره

در جلسات روان درمانی، به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات خود با روانشناس به شما کمک می کند تا با آنها راحت تر برخورد کنید. درمانگر شما همچنین به شما یاد می دهد که چگونه با احساسات خود کنار بیایید.

 1. رفتار درمانی

رفتار درمانی با روش های عملی روی مشکلات تمرکز فرد کار می کند. تغییر طرز فکر مردم در مورد مرگ هدف اصلی این نوع درمان است.

 1. تکنیک های آرامش بخش

تمرین مدیتیشن و تکنیک های تنفس به کاهش اضطراب و علائم فیزیکی کمک می کند. انجام تمرینات به طور مداوم و در طول زمان به شما کمک می کند بر ترس های خود غلبه کنید.

 1. دارودرمانی

همراه با مشاوره، متخصص شما ممکن است شما را برای درمان به روانپزشک ارجاع دهد. با مصرف داروهایی که فوبیا و ترس‌ها و ضد اضطراب را کنترل می‌کنند، این توانایی را دارید که در مسیر بهبودی بهتر سفر کنید.

نتیجه

لازم به ذکر است که فوبیا و ترس ها به تنهایی قابل درمان نیستند و کمک به روانشناس متخصص ضروری است. در اسرع وقت اقداماتی را برای درمان ترس از مرگ انجام دهید تا از گسترش و افزایش آن جلوگیری کنید. برای حل مشکل ترس از مرگ می توانید از خدمات مشاوره و روانشناسی همفکران با شماره 02191023933 بهره مند شوید.

سوالات متداول

 1. عواقب ترس از مرگ در کودکان چیست؟

ترس از مرگ والدین برای کودکان این توانایی را دارد که اثرات مخربی بر ذهن کودک بگذارد.

 1. هدف اصلی رفتار درمانی در درمان مرگ چیست؟

تغییر طرز فکر مردم در مورد مرگ هدف اصلی این نوع درمان است.

 1. جلسات مشاوره چگونه به فرد در هنگام مرگ کمک می کند؟

در جلسات روان درمانی، به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات خود با روانشناس به شما کمک می کند تا با آنها راحت تر برخورد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر