تنبلی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟


اگر شما از آن دسته افرادی هستید که انرژی و حوصله انجام کار خود را ندارید، اما در عوض می خوابید یا از شبکه های اجتماعی، تلویزیون و غیره لذت می برید، تنبل هستید. لازم به ذکر است که تنبلی یک نوع صفت است و به خودی خود معنای کاملی را نمی رساند، زیرا موضوع تنبلی از سایر مشکلات مربوط به جسم یا روان نشات می گیرد. اگر این مشکل شما را آزار می دهد و به فکر رفع آن هستید، پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

ابتدا به علل اصلی تنبلی می پردازیم و سپس به روش های درمان آن می پردازیم. توجه داشته باشید که این مقاله توسط دکتر لیلا جبلی (روانشناس و مشاور) تهیه شده است و ممکن است به صورت علمی به آن مراجعه کنید.

دلایل تنبلی

هیچ چیز در دنیا بی دلیل نیست! تنبلی از نظر روانشناسی ریشه در مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب، بی انگیزگی و … دارد. با توجه به اینکه انسان میل طبیعی به تلاش و رشد دارد، وجود مواردی مانند تنبلی مشکلی غیرطبیعی است و باید برطرف شود. در زیر به دلایل اصلی تنبلی می پردازیم:

 • عزت نفس پایین (عزت نفس پایین)
 • توقع بیش از حد از خود (کمال گرایی)
 • راحت بودن و به اصطلاح بدنسازی
 • بی هدفی و بی برنامه ای برای آینده
 • معاشرت با افراد تنبل
 • وجود مشکلاتی مانند اضطراب و افسردگی
 • فقدان مسئولیت

و بسیاری از دلایل دیگر مانند به تعویق انداختن کار که می تواند منجر به بسیاری از مشکلات دیگر شود.

روش های درمان تنبلی

روش های مختلفی برای درمان تنبلی بسته به شخصیت افراد وجود دارد. در زیر به موارد مهم اشاره کرده ایم:

 • اهدافی در زندگی داشته باشید، از جمله اهداف کوتاه مدت و بلند مدت
 • برنامه ریزی دقیق و مناسب
 • مدیریت زمان و محیط
 • ترک کلمه باید! و کاهش شدت
 • در نظر گرفتن وقایع غیر منتظره
 • مثبت اندیشی و فقدان منفی نگری
 • تعیین پاداش برای اجرای برنامه های مقرر

در نظر داشته باشید که این موارد فقط برای آشنایی عزیزان با کل مشکل ارائه می شود و برای درمان اولیه باید با روانشناس و مشاور تماس بگیرید. مواردی مانند هدف گذاری، برنامه ریزی صحیح، مدیریت زمان و غیره. از جمله مواردی هستند که یک فرد تنبل به تنهایی نمی تواند چنین کاری را به درستی انجام دهد و معمولا نیمه کاره می ماند.

زندگی هدفمند، نقطه مقابل تنبلی و پوچی!

افرادی که هدف درستی در زندگی دارند معمولاً تمایل و علاقه زیادی به انجام آن دارند و هیچ چیز حتی خستگی و بیماری نمی تواند مانع آنها شود! اما برعکس، اگر هدفی نداشته باشیم یا هدفی دست نیافتنی داشته باشیم، طبیعی است که حتی برای رسیدن به آن تلاش نکنیم! بر این اساس باید قبل از هر چیز تکلیف خود را با خودمان مشخص کنیم.

برنامه ریزی صحیح آغاز موفقیت است!

پس از تعیین اهداف، زمان برنامه ریزی برای رسیدن به آنها فرا می رسد. برنامه ریزی نادرست منجر به شکست و مشکلات بسیاری می شود. بهتر است با کمک روانشناس یک برنامه کلی مشخص کنیم تا بتوانیم از پس آن بربیایم.

مدیریت زمان و تعهد به برنامه ریزی

مدیریت زمان یک مهارت اکتسابی است و باید آموخته شود. حتی اگر به درستی برنامه ریزی شود، بدون مدیریت زمان و تعهد به آن، برنامه مورد نظر قابل اجرا نیست. برای مدیریت زمان لازم است از روانشناس کمک بگیرید.

خیلی قوی نگیرید!!!

یکی از دلایل نرسیدن به اهداف، برنامه ریزی سفت و سخت است که وقتی انسان می بیند نمی تواند آن را انجام دهد، دست از کار می کشد و خود را با چیزهای دیگر سرگرم می کند. این سوال در واقع نوعی دفاع و واکنش مغز در برابر غیرممکن هاست! و اگر برنامه ریزی درستی انجام شود این اتفاق نمی افتد.

آینده را پیش بینی کنید و برای آن برنامه ریزی کنید

در برنامه ریزی خود موارد غیرمنتظره را در نظر بگیرید. مواردی مانند سفر، ملاقات، تعطیلات، بیماری و غیره. از جمله مواردی هستند که اگر آنها را در برنامه خود در نظر نگیریم از برنامه خود عقب می افتیم و این نیز منجر به افزایش بار و متعاقب آن عدم فعالیت مغز در برابر فشار بالا می شود!

خلق و خوی خوب اراده و انگیزه ایجاد می کند!

اگر مثبت فکر کنیم و در سلامت روان باشیم، مغز هورمون‌های شادی را ترشح می‌کند که انگیزه و عزم را تحریک می‌کند. اگر مشکلاتی مانند اضطراب، افسردگی و هر گونه مشکل روحی و جسمی دارید، درمان فوری را در نظر بگیرید تا بتوانید هدف مناسبی را تعیین کنید و به آن برسید.

بیشتر بدانید: راه هایی برای افزایش انگیزه

حالا وقت پاداش است!!!

سعی کنید برای انجام کارهای کوچک و بزرگ جایزه تعیین کنید و از پاداشی که پس از اتمام به خود داده اید لذت ببرید! این مشکل باعث می شود که مغز و ضمیر ناخودآگاه عملکرد مطلوبی داشته باشند و انرژی اضافی دریافت کنند.

به روانشناس مراجعه کنید

همانطور که گفتیم یک فرد تنبل نمی تواند برنامه ریزی و هدف گذاری درستی داشته باشد. به همین دلیل است که باید از یک روانشناس مجرب کمک گرفت. نتایج تحقیقات ممکن است حاکی از وجود مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب، کمال گرایی، اهمال کاری و غیره باشد و ابتدا باید این اختلالات را برطرف کرد و سپس نسبت حل مسئله را در نظر گرفت.

سرکار خانم دکتر لیلا جبلی (روانشناس و مشاور) با بیش از 20 سال سابقه کار آماده ارائه انواع خدمات روانشناسی به شما عزیزان می باشد. لازم به ذکر است که بحث مدیریت زمان و برنامه ریزی یکی از حوزه های تخصصی آنهاست و بر اساس آن می توانند بهترین راه حل را ارائه دهند. برای ارتباط با آنها کافیست با شماره درج شده در تصویر زیر تماس بگیرید و درخواست مشاوره حضوری یا غیرحضوری بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر