توجه به کودک کنترل توجه بیش از حد در کودکان – ذهن جدید


کودک جلب توجه یکی از رفتارهای طبیعی و یکی از مراحل رشد آنها محسوب می شود. کودکان معمولاً رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند، اما معنای این اعمال به سن یا شرایط زندگی آنها بستگی دارد. با این حال، در سال های اولیه زندگی خود نیاز به توجه بیشتری از سوی اطرافیان خود دارند. وقتی به اندازه کافی مورد توجه قرار نگیرند، بر رفتار یا حتی آینده آنها تأثیر می گذارد.

گاهی والدین بیش از حد به فرزندان خود توجه می کنند و آنها را وادار به رفتار غیرعادی می کنند. کودکان می توانند نیاز خود به توجه و محبت را همانطور که والدین انتظار دارند ابراز کنند. آنها ابراز نمی کنند اما در واقع این رفتارها نشانه این است که او به حمایت بیشتری از شما نیاز دارد. برای آشنایی با روش های جلب توجه کودکان کلیک کنید.

کودک جلب توجه

کودکان در ابتدای زندگی کاملاً به والدین خود وابسته هستند. علاوه بر نیازهای مادی فرزندان، والدین باید نیازهای روانی آنها مانند نیاز به توجه، امنیت و … را نیز تامین کنند. خود کودکان به ما نشان خواهند داد که نیاز به توجه دارند. والدین باید به این نشانه ها توجه کنند و تا حد امکان در ارائه آنها تلاش کنند. در این مقاله به دلایل و راه های جلوگیری از جلب توجه کودک می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نیاز به جلب توجه کلیک کنید.

علائم نیاز کودک به توجه

همانطور که در بالا ذکر شد، توجه طلبی کودک نشانه هایی دارد که معمولاً با فعالیت های حرکتی همراه است. در ابتدا کودکان نمی توانند احساسات خود را بیان کنند و در مورد نیازهای خود صحبت کنند. به همین دلیل مطالبات خود را به شکل دیگری مطرح می کنند. برخی از رفتارهای جلب توجه کودکان شامل موارد زیر است.

پرخاشگری و شکستن چیزها

انزوا و تنهایی

فریاد زدن یا فریاد زدن. برای اطلاع از دلایل جیغ زدن کودک کلیک کنید.

فقدان ارتباط مؤثر بین والدین و فرزندان

صدمه زدن به خواهر و برادر

قلدری و رفتار مخرب

همه این رفتارها برای یک کودک خردسال طبیعی است. اما اگر این رفتارها ادامه یابد و بر روابط همسالان کودک تأثیر بگذارد. برای رفع آنها باید اقداماتی انجام شود و علت آنها مشخص شود.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

دلایل جلب توجه کودک

کودکان به دلایل مختلفی نیاز به توجه دارند. والدین در این شرایط بسیار موثر خواهند بود. در واقع، بزرگترین علت جلب توجه کودک، والدین سمی هستند. والدینی که به اندازه کافی از فرزندان خود مراقبت نمی کنند؛ آنها را در معرض مشکلات زیادی قرار می دهند. برخی از دلایل این رفتار در کودکان شامل موارد زیر است.

نادیده گرفتن کودک

یکی از دلایل مهم توجه کودک نادیده گرفته شدن است. برخی از والدین به دلیل مشغله زیاد و یا حتی به دلیل حضور سایر اعضای خانواده وقت و انرژی کافی برای فرزند خود ندارند. معمولاً پس از دوران کودکی، کودکان به اندازه قبل از سوی والدین خود مورد توجه قرار نمی گیرند. و والدین آنها را تنها می گذارند. اما تا 7 سالگی باید به کودکان محبت و توجه کافی شود. این از عقده حقارت آنها جلوگیری می کند. برای آشنایی با عقده حقارت کلیک کنید.

ویژگی های کودک

گاهی اوقات ظاهر یا ویژگی های شخصیتی کودک به گونه ای است که نیاز به توجه بیشتری دارد. به عنوان مثال، به دلیل نقص جسمانی یا ضریب هوشی کمتر از حد معمول، به توجه و مراقبت بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، احساس حسادت در کودکان نیز باعث می شود که آن ها بیشتر مورد توجه اطرافیان خود قرار گیرند. توجه طلبی کودک با شرایط خاص اصولی دارد که نه تنها والدین، بلکه اطرافیان نیز باید به آن توجه کنند. گاهی توجه بیش از حد به کودکان نیز به آنها آسیب می رساند.

در مورد نشانه های یک نوزاد سالم حتما بخوانید.

کنترل توجه کودک

جلب توجه در کودک یک نیاز اساسی و طبیعی برای اوست. به هیچ وجه نباید آن را سرکوب کرد. رفتار برخی از والدین با کودک به گونه ای است که او عموماً عزت نفس خود را از دست می دهد و ناامید می شود. اما اگر این نیاز کودک به موقع و به درستی برآورده شود; کودک مراحل رشد خود را به طور کامل طی می کند و سلامت روانی او تضمین می شود. برای کنترل این نیاز چه باید کرد؟

اولویت در آموزش کودک

شما باید به کودک بیاموزید که او مهمترین چیز در زندگی شماست. اما همیشه در اولویت نیست. در واقع در برخی موارد مشکلاتی وجود دارد که باید حل شود و نمی توان به کودک توجه کامل داشت. همچنین هر مکانی قوانینی دارد که همه افراد باید به آن پایبند باشند و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تقاضای توجه کودک نیز از طریق قوانین و اولویت های تدریس کنترل می شود.

نادیده گرفتن رفتارهای منفی و مخرب

وقتی کودک متوجه می شود که با انجام رفتارهایی مانند پرخاشگری و شکستن چیزهایی که منفی و مخرب است؛ شما به او توجه کنید. آنها این رفتار را ادامه خواهند داد و از آن به عنوان اهرمی برای رسیدن به خواسته های خود استفاده خواهند کرد. اما وقتی رفتار منفی او را نادیده می گیرید و تحت تاثیر فشار او قرار نمی گیرید. به مرور زمان این رفتارها را متوقف می کند. در واقع جایگزین رفتار مثبت برای رسیدن به اهداف شما می شود.

عشق بی قید و شرط برای کنترل توجه طلبی کودک

توجه و احساسات خود را روی فرزندتان متمرکز نکنید تا رفتار خاصی در او نشان دهید. مثلاً به او نگویید «اگر این کار را انجام دهی دوستت خواهم داشت»، بگذار در هر شرایطی به علاقه ات پی ببرد. با این کار دیگر نیازی به دریافت محبت از دیگران احساس نخواهد کرد. در واقع رفتار توجه طلبانه کودک با دریافت محبت حل خواهد شد. او متوجه می شود که دیگر نیازی به انجام رفتارهای مخرب برای جلب توجه ندارد.

🔴 زمان تمرین و صبر برای رسیدن به خواسته ها

راه دیگری برای کنترل توجه کودکتان این است که مفهوم زمان و صبر را به او بیاموزید. باید بداند که به همه درخواست ها نمی توان فورا پاسخ داد و باید منتظر ماندن را بیاموزد. به عنوان مثال، هنگامی که او شروع به جیغ زدن برای توجه شما می کند، به او بگویید من الان سرم شلوغ است، اما تا چند دقیقه دیگر برای شما وقت خواهم داشت. با این کار نه تنها به او نشان دادید که او را می بینید. بلکه صبر را یاد می گیرید. البته این روش برای کودکان بالای 7 سال است; کارآمدتر خواهد بود.

مطالعه مقاله روانشناسی کودک و نوجوان توصیه می شود.

آخرین کلمه

کودکان در زندگی نیازهای متفاوتی دارند. نحوه برخورد آنها با این نیازها در آینده آنها بسیار مهم و موثر است. خانواده نقش مهمی در این زمینه دارد. البته رفع نیاز کودک به توجه تنها توسط والدین انجام نمی شود. باید به آنها نشان داده شود که به هر حال برایشان ارزش قائل هستند و مورد محبت قرار می گیرند و برای جلب توجه باید رفتار مثبتی از خود نشان دهند. چه زمانی باید کودک را نادیده گرفت و چه زمانی به رفتار او پاسخ داد. بستگی به عوامل مختلفی دارد که می توانید از مشاور کودک در این زمینه کمک بگیرید.

برای دریافت مشاوره در مورد توجه طلبی کودک می توانید با شماره تلفن 02191002360 یا تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید تا در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو تماس بگیرید.

سوالات متداول

دلایل جلب توجه کودک چیست؟

کودکان به دلایل مختلف رفتارهایی برای جلب توجه دیگران از خود نشان می دهند. به عنوان مثال، نادیده گرفتن والدین یا ویژگی های شخصیتی خود کودک در برانگیختن این رفتارها مؤثر است.

برای کنترل توجه طلبی کودک چه باید کرد؟

راه های زیادی برای کنترل توجه طلبی کودک وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از عشق بی قید و شرط، نادیده گرفتن رفتار مخرب و منفی، آموزش زمان و انتظار، یا آموزش قوانین و اولویت ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر