جراحی پولیپ بینی / بهترین روش و روش برای جراحی پولیپ بینی


جراحی پولیپ بینی که به عنوان جراحی آندوسکوپی سینوس نیز شناخته می شود، برای برداشتن پولیپ هایی است که در پوشش مجرای بینی یا سینوس ها ایجاد می شود و تنفس فرد و در برخی موارد زیبایی بینی او را بهبود می بخشد. اگر می خواهید برای جراحی پولیپ بینی اقدام کنید و نگران هزینه آن هستید، می توانید از قسمت جراحی بینی اقساطی استفاده کنید و از وام 50 میلیونی با سود 4 درصد بهره مند شوید. این وام در کمتر از 48 ساعت به شما تعلق می گیرد.

وام 50 میلیونی کار بینی

پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود؟

پولیپ بینی توده های نرم، بدون درد و غیر سرطانی روی پوشش مجرای بینی یا سینوس ها هستند. این پولیپ ها با آسم، عفونت های مکرر، آلرژی ها، حساسیت های دارویی یا برخی اختلالات ایمنی مرتبط هستند و حدود 20 درصد از بیماران مبتلا به رینوسینوزیت مزمن دارای پولیپ بینی هستند. پولیپ بینی معمولا در دو طرف حفره بینی وجود دارد. پولیپ های یک طرفه بینی ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشند زیرا ممکن است تومورهای بدخیم بینی یا سینوس ها باشند.

البته اینکه چگونه بفهمیم پولیپ بینی داریم هم موضوع مهمی است و برخی افراد حتی نمی دانند پولیپ دارند. پولیپ های میکرو بینی ممکن است علائمی ایجاد نکنند. با این حال، توده های بزرگتر مجرای بینی شما را مسدود می کند یا منجر به مشکلات تنفسی، از دست دادن بویایی و عفونت های مکرر می شود. پولیپ بینی می تواند هر کسی را درگیر کند، اما در بزرگسالان شایع تر است.

درمان پولیپ بینی معمولاً به شدت علائم و اندازه پولیپ بستگی دارد. در ابتدا، پزشکان ممکن است داروهایی را برای کاهش التهاب و کنترل علائم توصیه کنند. این داروها اغلب شامل کورتیکواستروئیدهای بینی، آنتی هیستامین ها و شوینده های بینی هستند که به کوچک شدن پولیپ ها، کاهش احتقان و بهبود تنفس کمک می کنند.

اگر داروها نتوانند تسکین دهند یا اگر پولیپ ها به طور قابل توجهی بزرگ باشند، ممکن است جراحی پولیپ بینی جراحی آندوسکوپی سینوس (FESS) یک روش رایج برای برداشتن پولیپ بینی است. پس از جراحی، برای جلوگیری از عود پولیپ، ویزیت های منظم و مصرف دارو درازمدت مورد نیاز است. در برخی موارد، درمان های اضافی مانند واکسن های آلرژی یا کورتیکواستروئیدهای سیستمیک ممکن است برای رفع بیماری زمینه ای و کاهش احتمال رشد مجدد پولیپ توصیه شود.

انواع جراحی پولیپ بینی

گونه های مختلف روش های جراحی پولیپ بینی هر کدام روش و مزایای خاص خود را دارند.

جراحی آندوسکوپی سینوس

این شایع ترین جراحی برای پولیپ بینی است و یک روش کم تهاجمی است که با استفاده از آندوسکوپ انجام می شود که یک لوله نازک و انعطاف پذیر با نور و دوربین در یک انتهای آن است. جراح آندوسکوپ را وارد سوراخ های بینی می کند و نمای دقیقی از سینوس ها ارائه می دهد. از ابزارهای کوچک برای برداشتن پولیپ و تخلیه سینوس ها استفاده می شود.

جراحی آندوسکوپی سینوس (FESS)

FESS نوعی جراحی آندوسکوپی سینوس است که هدف آن بازگرداندن عملکرد طبیعی سینوس است. علاوه بر برداشتن پولیپ ها، جراح می تواند هرگونه ناهنجاری ساختاری در سینوس ها مانند انحراف تیغه بینی یا بزرگ شدن سینوس ها را نیز اصلاح کند. این روش می تواند به بهبود تنفس و کاهش احتمال تشکیل پولیپ در آینده کمک کند.

پولیپکتومی

پولیپکتومی یک روش جراحی است که به طور خاص بر برداشتن پولیپ بینی تمرکز دارد. معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و شامل استفاده از میکرو ابزار برای استخراج پولیپ می شود. پولیپکتومی معمولاً یک عمل جراحی پولیپ بینی سرپایی نامیده می شود و به بیماران اجازه می دهد در همان روز به خانه بروند.


سینوپلاستی با بالون

سینوپلاستی با بالون یک روش کمتر تهاجمی است که می تواند در موارد خاص برای پولیپ بینی استفاده شود و شامل قرار دادن یک کاتتر بالونی کوچک در سینوس مسدود شده و سپس باد کردن بالون برای باز کردن دهانه است. این به بهبود تخلیه سینوس، کاهش اندازه پولیپ و تسکین علائم مرتبط کمک می کند.

روش کالدول-لوک

جراحی Caldwell-Luc یک روش جراحی است که برای درمان مشکلات و شرایط خاص در حفره سینوس استفاده می شود. روش Caldwell-Luc معمولا با استفاده از تجهیزات جراحی استاندارد انجام می شود و ممکن است نیاز به بستری کوتاه مدت در بیمارستان داشته باشد. همچنین مانند هر عمل جراحی دیگری، مواردی مانند خونریزی، عفونت و ترشحات پس از جراحی ممکن است رخ دهد که نیاز به پیگیری و درمان دارد.

قبل از جراحی بینی چه بخوریم؟

مدت زمان جراحی پولیپ بینی

مدت زمان جراحی پولیپ بینی بسته به عوامل مختلفی از جمله اندازه و محل پولیپ ها، روش جراحی مورد استفاده و هر گونه روش اضافی انجام شده در طول جراحی می تواند متفاوت باشد. بطور کلی، جراحی پولیپ بینی معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

با این حال، این یک تخمین است و موارد فردی ممکن است متفاوت باشد. جراح بر اساس شرایط خاص شما برنامه دقیق تری را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین، زمان صرف شده در اتاق عمل تنها یک جنبه از روند کلی جراحی است. آماده سازی قبل از عمل، بیهوشی و بهبودی پس از عمل نیز باید در نظر گرفته شود.

معیارهای انتخاب جراح پولیپ بینی

هنگام انتخاب جراح پولیپ بینی، چندین معیار را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که بهترین جراحی پولیپ بینی انجام می شود.

به دنبال یک جراح باشید که دارای گواهینامه بورد در زمینه گوش و حلق و بینی (ENT) یا یک رشته مرتبط باشد. به طور خاص تجربه جراح در درمان پولیپ بینی را در نظر بگیرید. یک جراح با تجربه قابل توجه در این زمینه احتمالاً در تشخیص و مدیریت پولیپ بینی ماهرتر است.

برخی از جراحان ممکن است در راینولوژی یا بیماری سینوس تخصص داشته باشند که شامل مطالعه و درمان شرایطی است که بر بینی و سینوس ها تأثیر می گذارد. چنین متخصصانی اغلب دانش گسترده و تکنیک های پیشرفته ای برای درمان پولیپ بینی دارند. از پزشک مراقبت های اولیه، دوستان یا اعضای خانواده خود که ممکن است تحت عمل جراحی پولیپ بینی قرار گرفته باشند، ارجاع بگیرید یا از نظرات کاربران آنلاین استفاده کنید.

همچنین مهم است که جراح برای مشاوره، پیگیری و هرگونه عارضه ای که ممکن است ایجاد شود، در دسترس باشد.

بررسی کنید که آیا جراح طرح بیمه شما را می پذیرد یا خیر و در مورد هرگونه ملاحظات مالی از جمله هزینه جراحی پولیپ بینی و ویزیت های بعدی و داروها صحبت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

پس از جراحی پولیپ بینی، مراقبت مناسب برای بهبود و پیشگیری از عوارض بسیار مهم است.

 • دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید
 • استفاده از کمپرس سرد در ناحیه آسیب دیده نیز می تواند به کاهش تورم کمک کند.
 • حتما داروهای تجویز شده توسط پزشک مانند آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت و کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب را مصرف کنید.
 • پزشک ممکن است شستشوی بینی یا اسپری های نمکی را توصیه کند تا مجرای بینی شما شفاف و مرطوب بماند.
 • در طول دوره نقاهت اولیه، از انجام فعالیت های شدید، بلند کردن اجسام سنگین و هر چیزی که فشار خون را در سر افزایش می دهد خودداری کنید. تمرینات بعد از جراحی بینی را اینجا بخوانید.
 • ناحیه جراحی را با شستشوی ملایم با سالین یا طبق دستور پزشک تمیز نگه دارید
 • مایعات زیادی بنوشید تا هیدراته بمانید، زیرا این می تواند به رقیق شدن ترشحات بینی کمک کند و به راحتی دفع شود.
 • استراحت کن و مراقب خودت باش

آیا جویدن غذا بعد از جراحی بینی اشکالی ندارد؟

مدت زمان جراحی پولیپ بینی

خودم جراحی پولیپ بینی بسته به اندازه پولیپ و سختی یا سهولت عمل معمولاً نیم ساعت تا چند ساعت طول می کشد. در صورت نیاز به بیهوشی عمومی، ممکن است یک روز صبح را برای آماده شدن برای جراحی و نقاهت پس از جراحی صرف کنید. در بیشتر موارد، شما باید بتوانید در روز جراحی به خانه بروید. اما برخی از افراد ممکن است نیاز داشته باشند یک شب در بیمارستان بمانند.

سن مناسب برای جراحی پولیپ بینی

سنی که در آن فرد می تواند جراحی پولیپ بینی به عوامل مختلفی مانند سلامت عمومی و شدت بیماری بستگی دارد. به طور کلی، جراحی پولیپ بینی معمولا در افرادی که علائم دائمی دارند و بدنشان به طور کامل رشد کرده است در نظر گرفته می شود که معمولا بعد از سن 18 یا 20 سالگی است.

اگر پولیپ ها باعث مشکلات تنفسی قابل توجه یا عفونت های مکرر سینوسی شوند که بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد، ممکن است جراحی پولیپ بینی در نظر گرفته شود. برای بزرگسالان محدودیت سنی برای جراحی پولیپ بینی وجود ندارد و اگر پولیپ عوارضی مانند سینوزیت مزمن یا آپنه انسدادی خواب ایجاد کند، ممکن است جراحی توصیه شود.

هزینه جراحی برای شکستگی بینی چقدر است؟

آیا جراحی پولیپ بینی درد دارد؟

اکثر بیماران درد زیادی احساس نمی کنند اما ممکن است برای چند روز کمی ناراحتی، احتقان و خونریزی بینی داشته باشید و پزشک در این چند روز برای درد مسکن تجویز می کند. پزشک همچنین ممکن است پس از جراحی برای کاهش ناراحتی، شستشوی نمکی تجویز کند. باید از فعالیت هایی که فشار خون شما را بالا می برد، از جمله ورزش یا فعالیت شدید، برای چند هفته اجتناب کنید. در مورد ورزش بعد از جراحی بینی بیشتر بدانید.

هزینه جراحی پولیپ بینی به چه چیزی بستگی دارد؟

هزینه جراحی پولیپ بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 • شهر محل اقامت بسته به امکانات ممکن است هزینه های متفاوتی داشته باشد.
 • هزینه بیمارستان های خصوصی یا کلینیک های تخصصی ممکن است بیشتر از بیمارستان های دولتی باشد.
 • جراحان با تجربه به دلیل تجربه و شهرت خود هزینه بیشتری دریافت می کنند.
 • هزینه بیهوشی، تست های قبل از عمل، مراقبت های بعد از عمل و داروها می تواند به کل هزینه جراحی بیافزاید.
 • همچنین پوشش بیمه ای باعث کاهش هزینه ها در صورت پوشش جراحی پولیپ بینی می شود

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر