جو گبیا، یکی از بنیانگذاران Airbnb درباره توانمندسازی جامعه شما


سال گذشته، مهمانان Airbnb نزدیک به 400 میلیون اقامتگاه را برای تعطیلات، مهمانی‌های مجردی، مسکن موقت و سایر اقامت‌ها رزرو کردند. حدود 6.6 میلیون فضای اجاره ای در این پلتفرم توسط یک جامعه آنلاین با بیش از 4 میلیون میزبان Airbnb در سراسر جهان فهرست شده است. این مقدار زیادی فضای زندگی اضافی و یک شلوغی جانبی راحت است—میانگین میزبان Airbnb در سال 2022 حدود 14000 دلار درآمد اضافی کسب کرده است.

جو گبیا، یکی از بنیانگذاران Airbnb، در مورد مشتریان این شرکت می گوید: «یکی از چیزهایی که من در مورد Airbnb بسیار دوست دارم، توانمندسازی اقتصادی مردم و اینکه چقدر می تواند برای مردم در زندگی آنها انجام دهد، است. “من همیشه علاقه مند به یافتن راه جدید بعدی برای انجام این کار بوده ام.”

بعد از Airbnb

اتفاقاً، آن “راه جدید بعدی” در حال حاضر راه اندازی شده است. در سال 2022، گیبیا بذری را که در Airbnb پرورش می داد برداشت و آن را به عنوان یک استارت آپ مستقل به نام سامارا راه اندازی کرد. اولین محصول آن که به سادگی حیاط خلوت نامیده می شود، یک استودیوی سفارشی یا واحد مسکونی لوازم جانبی یک خوابه (ADU) است که صاحبان خانه می توانند مانند تسلا آن را به صورت آنلاین پیکربندی کنند. هنگامی که انتخاب های طراحی خود را انجام دادید، سامارا ملک شما را بررسی می کند، مجوزهای ساخت و ساز لازم را ترتیب می دهد، واحد را به حیاط خلوت شما می فرستد و آن را برای شما نصب می کند – همه اینها در عرض چند ماه.

علاوه بر ارائه یک سوئیت یا دفتر کار خانگی به صاحبان خانه، ADUهایی مانند Backyard نیز ارزش ملک را افزایش می دهند و می توانند منبع درآمد اجاره باشند. به علاوه، از آنجایی که حیاط خلوت خود را با پنل های خورشیدی یکپارچه تامین می کند، به طور خالص صفر کار می کند. گیبیا می‌گوید حیاط خلوت در واقع سه برابر سازه‌های معمولی با همان اندازه کارآمدتر از انرژی است، زیرا هر انرژی اضافی که تولید می‌کند به خانه اصلی هدایت می‌شود.

حیاط خلوت در حال حاضر فقط در کالیفرنیا در دسترس است، اما گبیا می‌گوید که توسعه آن به دیگر ایالت‌های ایالات متحده در حال انجام است. بالاخره اکستنشن نام بازی سامارا است.

سامارا نام دانه ای است که از درخت می افتد و مانند هلیکوپتر پایین می آید. این دانه ای است که یک بال به آن متصل است که به آن اجازه می دهد تا دورتر از درخت سفر کند تا بقا و موفقیت آن را تضمین کند. و ما الهام گرفتیم که بذرها را در Airbnb و اکنون خارج از Airbnb بکاریم.

ساخت جو گبیا

اگر Airbnb دانه سامارا را تولید کرد و گبیا Airbnb را تولید کرد، چه درختی او را تولید کرد؟ در تجزیه و تحلیل ریشه های یک کارآفرین با ارزش بیش از 8 میلیارد دلار، که خط کارش تبلیغ جوامع است، می توان انتظار داشت که تربیت فرهنگی گبیا چیزی غیرعادی باشد. همانطور که مشخص است، دوران کودکی او نسبتاً ساده بوده است.

او می گوید: «این طبقه متوسط ​​بود. می دانید، هیچ چیز شیک یا خاصی در سبک زندگی ما وجود نداشت. فقط پدر و مادر دوست داشتنی و یک خواهر مهربان.»

شن در حال رشد

گبیا در دهه 1980 در لاورنسویل، جورجیا، شهری در حومه آتلانتان بزرگ شد، جایی که اوج تابستان او تماشای دویدن پدرش در مسابقه جاده ای سالانه Peachtree Road Race، بزرگترین مسابقه 10 هزار نفری جهان بود. هلو جورجیا دور از درخت نیفتاد – در نوجوانی، گیبیا عشق خود به دویدن کراس کانتری را در دبیرستان بروکوود کشف کرد. به عنوان یک ورزش جمعی طاقت فرسا که در آن موفقیت فردی و موفقیت تیم به یکدیگر وابسته است، کراس کانتری به گبیا درس مهمی آموخت که از آن زمان در زندگی بزرگسالی خود استفاده کرده است.

او می‌گوید: «این نیاز به خودتعیین در سطحی متفاوت از هر چیز دیگری داشت. «نیروی اراده برای ادامه دادن به دویدن زمانی که بدنتان می‌خواهد سیگار را ترک کند، چون درد دارد، درد دارد، خسته است، نفس نمی‌کشد – برای یافتن نیروی اراده برای فشار دادن به همه دلایل ترک. بعداً متوجه شدم (این) یک مهارت زندگی باورنکردنی برای کارآفرینی است. اگر از خط پایان عبور می کردم و هنوز می توانستم راه بروم، می دانستی که مسابقه بدی بود. هنوز انرژی داشتم که می توانستم برای دویدن سریعتر از آن استفاده کنم.”

طراحی به عنوان وسیله ای برای حل مشکلات

با این حال، متغیر برجسته‌تر در رشد گبیا، هنر بود. گیبیا که به طراحی استعداد دارد، معلمانش را به خاطر شعله‌ور کردن شعله‌های خلاقانه طبیعی او می‌داند. در بروکوود، معلمان هنر او مرتباً برنامه درسی را تغییر می‌دادند تا کلاس‌ها را برای او چالش‌برانگیزتر کنند. این یک درس دیگر در قاطعیت بود.

او می گوید: «هنر بیشتر دوران دبیرستان من را مصرف کرد. من ترم خود را با دروس هنر پر کردم. بروکوود «دپارتمان هنری واقعاً قوی» داشت که شامل مجموعه‌ای از رشته‌ها، از طراحی و نقاشی گرفته تا مجسمه‌سازی و طراحی گرافیک بود. گبیا می گوید: «و من همه آنها را گرفتم. و معلمان همیشه از من حمایت می کردند.

گبیا می‌گوید که اگرچه دوران کودکی‌اش چیز خاصی نبود، اما جامعه‌اش آن را ساخته بود. بدون انگیزه خلاقانه ای که از معلمان بروکوود دریافت کرد، او هرگز در مدرسه طراحی رود آیلند شرکت نمی کرد، جایی که با الهام بیشتری از یک منبع ساده مواجه شد – این بار در قالب عکسی که در یکی از کتاب های درسی طراحی خود پیدا کرد. تصویر مربوط به یک صندلی تخته سه لا بود که در سال 1954 توسط چارلز و ری ایمز، زوجی مترادف با طراحی صنعتی قرن بیستم طراحی شد.

همانطور که گبیا تعریف می کند، طراحی صنعتی «هر چیزی است که توسط انسان ساخته شده است که هنر یا معماری نیست». این لباس هایی است که می پوشیم، تلفن هایی که با آن صحبت می کنیم، چراغ هایی که با آن ها می بینیم و ماشین هایی که سوار می شویم. این کاربرد یک ذهن هنری در دنیای لمسی و در مقیاس است.

او می‌گوید: «من واقعاً عاشق این ایده شدم که می‌توانید خلاقیت را به روش‌های دیگری غیر از هنرهای زیبا هدایت کنید – اینکه می‌توانید مشکلات را از طریق طراحی حل کنید و با تخیل و خلاقیت خود به افراد زیادی دسترسی پیدا کنید … تا از طراحی به نفع خود استفاده کنید، برای حل مشکلات در جهان، برای بهتر کردن زندگی برای مردم و برای کره زمین.

Airbnb به بحران ها پاسخ می دهد

جنبه تجاری Airbnb و Samara مربوط به اقامتگاه های راحت است. و اگرچه Airbnb بر بازار اجاره‌های کوتاه‌مدت تسلط داشته است، برخی می‌گویند که به بحران‌های مسکن محلی در شهرها و کشورهای سراسر جهان نیز کمک کرده است. اما گبیا خوشبین است که سامارا مرهمی برای جوامعی باشد که کمبود مسکن دارند – او با دقت به تغییرات در نحوه ارزش گذاری مردم برای خانه های خود پس از کووید، به ویژه با مهاجرت کار از خانه و افزایش مسکن چند نسلی توجه کرده است. او پیش‌بینی می‌کند که رشد ADUها (که در حیاط‌های خلوت غیرقابل‌مشاهده هستند) نه تنها به مالکان اجازه می‌دهد تا از افزایش درآمد اجاره‌ای و ارزش ملک بهره‌مند شوند، بلکه گزینه‌های هزینه کمتری را برای ساکنان فراهم می‌کند بدون اینکه بر ویژگی بصری یک محله تأثیر منفی بگذارد.

کنار آمدن با ناراحتی ها داستان دیگری است. برای بیش از یک دهه، جامعه میزبانان آنلاین Airbnb با باز کردن درب‌های خود بدون اجاره به بحران‌های سراسر جهان پاسخ داده است. Gebbia گزارش می دهد که در طول بلایای مختلف، درگیری ها و تراژدی ها، میزبانان Airbnb بیش از 250000 نفر را در بیش از 100 کشور در خود جای داده اند.

او می‌گوید: «اگر افرادی هستند که از آتش‌سوزی می‌گریزند یا مجبور به تخلیه (به دلیل) طوفان هستند، یا پناهندگانی که به دنبال پناهندگی در کشورهای دیگر هستند، میزبانان ما در Airbnb ظاهر می‌شوند. (آنها) آنچه بیشتر مورد نیاز است را ارائه می دهند که مکانی امن و راحت برای اقامت است.

گیبیا با تکیه بر حسن نیت پایگاه کاربری خود برای گسترش تأثیر آن، در سال 2020 مبلغ 5 میلیون دلار برای راه اندازی صندوق پناهندگان برای Airbnb.org، یک سازمان غیرانتفاعی مستقل با مأموریتی متمایز از همتای دات کام خود، مشارکت کرد. Airbnb.org با استفاده از پلتفرم و جامعه C2C به عنوان پایه و اساس خود، ائتلافی پر رونق از سازمان های غیرانتفاعی شریک – و میزبانان Airbnb منفرد در سراسر جهان – را ایجاد کرده است که بر ارائه سرپناه برای کسانی که فاقد آن هستند متمرکز شده است.

پناهندگی برای افراد تخلیه شده

تنها چند ماه پس از تأسیس Airbnb.org در دسامبر 2020، افراد تخلیه شده از افغانستان شروع به ورود به ایالات متحده کردند و جایی برای رفتن نداشتند (وزارت امنیت داخلی تخمین می‌زند تا سپتامبر 2022، 88500 تبعه افغان به ایالات متحده وارد شده بودند). میزبانان Airbnb.org و Airbnb اعلام کردند که برای 20,000 پناهجوی افغان اسکان کوتاه مدت فراهم خواهند کرد، هدفی که در شش ماه به آن دست یافتند. هنگامی که جنگ در اروپا شروع شد، Airbnb.org هدف خود را برای اسکان 100000 اوکراینی آواره از سرزمین خود تعیین کرد. باز هم، تنها شش ماه طول کشید تا از هدف فراتر رفت.

گبیا می‌گوید: «ما بزرگ‌ترین پلت‌فرم اقامتی در جهان را ساختیم و می‌توانیم از آن استفاده کنیم و خانه‌های آن میزبانان را در مواقع ضروری در دسترس قرار دهیم و آن پلتفرم را برای همیشه تغییر دهیم. این باورنکردنی بود که ببینیم وقتی سخاوتمند بودن را برای مردم آسان می‌کنی چه اتفاقی می‌افتد، واقعا چقدر سخاوتمند هستند.»

پس دادن

اگرچه گبیا در ژوئیه 2022 از نقش روزانه خود در Airbnb کناره‌گیری کرد تا بر توسعه پروژه‌های دیگر تمرکز کند، اما همچنان در راس Airbnb.org به عنوان رئیس آن باقی مانده است. در واقع، سازمان به سختی می‌تواند فردی را پیدا کند که مناسب‌تر با صندلی‌اش باشد – تربیت «هیچ‌چیز شیک» او را به این شکل درآورد.

او می‌گوید: «من در یک خانواده و در جامعه‌ای بزرگ شدم که در آن بازپرداخت کارها درست انجام می‌شد.

این اصل ساده و فرهنگی تا به امروز از گبیا پیروی کرده است. در واقع، او یکی از جوان‌ترین اعضایی است که به «Giving Pledge» پیوسته است، کمپینی که توسط بیل گیتس، ملیندا فرنچ گیتس و وارن بافت تأسیس شده است و از میلیاردرها دعوت می‌کند تا بیش از نیمی از ثروت خود را به فعالیت‌های بشردوستانه اختصاص دهند. (باب پارسونز بنیانگذار GoDaddy نیز به Giving Pledge پیوسته است.)

وقتی گبیا به انسان دوستی فکر می کند، به ریشه های خود می اندیشد. معلمان و مربیان گیبیا در بروکوود به او انگیزه دادند تا موفق شود، و در موفقیت او با هدیه 700000 دلاری به برنامه های هنری و دو و میدانی بروکوود، لطف خود را برگرداند. در مراسم فارغ‌التحصیلی کلاس بروک‌وود در سال 2022، گبیا سخنرانی آغازین را ایراد کرد و به همه 890 سالمند فارغ‌التحصیل 22 سهم از سهام Airbnb هدیه داد. او همچنین عضو هیئت امنای مدرسه طراحی رود آیلند است، جایی که او متعهد شد 300000 دلار به یک صندوق وقفی اختصاص دهد تا تحصیلاتی را که الهام‌بخش او شده است برای ذهن‌های خلاقی که نیاز به کمک مالی دارند، در دسترس‌تر کند.

خانه داشته باشید، خانه قرض دهید

اجتماع، اگر هیچ چیز دیگری، مکانی است که می توان آن را خانه خواند. گبیا به عنوان کسی که موفقیت خود را به زمان و علاقه ای که جامعه اش روی او سرمایه گذاری کرده است نسبت می دهد، خانه را نیز سرمایه گذاری ارزشمندی می داند.

«خانه اساسی است. اگر شما یکی را دارید، می دانید، من احساس می کنم مسئولیت دارید که به کسانی که ندارند کمک کنید. و من این را هر روز در Airbnb.org می بینم. اگر می‌خواهید در مورد کمک‌های اجتماعی به یکدیگر صحبت کنید، در Airbnb.org بیشتر قابل مشاهده است… (زمانی که) می‌توانید کسانی را که تقریباً در هر کشوری روی کره زمین خانه دارند، فعال کنید تا برای کسانی که خانه‌شان را از دست داده‌اند، سرپناهی فراهم کنند… این یک راه بسیار جالب برای هدایت خلاقیت شما است.»

این مقاله در ابتدا در ژوئیه / آگوست 2023 ظاهر شد موضوع از موفقیت مجله. عکس از سامارا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر