درمان اسکیزوفرنی با و بدون دارو درمان قطعی اسکیزوفرنی


درمان اسکیزوفرنی با و بدون دارو تا به امروز بهبودی کامل حاصل نشده است. تاکنون روش های زیادی برای درمان اسکیزوفرنی به کار گرفته شده است که هر کدام تا حدودی قادر به کنترل عوارض این بیماری هستند، اما هیچ کدام به عنوان درمان قطعی اسکیزوفرنی معرفی نشده اند، اما شدت بیماری به حدی است که در صورت عدم درمان، بیمار و حتی خانواده از زندگی روزمره خود خارج می شوند. به همین دلیل برای درمان باید با یک متخصص مشورت کنید. درمان دارویی برای کاهش علائم و درمان غیردارویی برای افزایش اثربخشی بیمار ارائه می شود.

اسکیزوفرنی چگونه درمان می شود؟

اسکیزوفرنی یکی از بیماری های مزمنی است که بیمار را از دنیای واقعی طرد می کند. همچنین این بیماری بر توانایی های شناختی عاطفی فرد تأثیر بسزایی دارد. افرادی که از این بیماری رنج می برند، دوره هایی مانند هذیان، روان پریشی، توهم، پرسش و پاسخ را تجربه می کنند. تا به امروز، هیچ درمان قطعی برای اسکیزوفرنی وجود ندارد. اما با کمک روش هایی مانند روان درمانی و دارودرمانی می توانند علائم این افراد را کاهش دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان اسکیزوفرنی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

شروع درمان با شناخت علائم اسکیزوفرنی

برای شروع روند درمان اسکیزوفرنی. بیماران و خانواده آنها باید از علائم این بیماری آگاه باشند. متخصصان اسکیزوفرنی را یکی از شدیدترین اختلالات روانی می دانند که منجر به علائم روان پریشی می شود. از جمله علائمی که در طول بیماری ظاهر می شود عبارتند از:

🔹 هذیان (داشتن باورهای نادرست و مقاوم در برابر هرگونه استدلال)

توهمات (به عنوان مثال، شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند)

🔹 اختلال در گفتار (مانند صحبت بدون معنی و پریدن از این شاخه به آن شاخه در مکالمه)

🔹 رفتار آشفته و کاتاتونیک

🔹 علائم منفی مانند بی تفاوتی و از دست دادن علاقه

درمان اسکیزوفرنی با دارو

استفاده از دارو خط اول درمان اسکیزوفرنی است. در این رابطه، اگر فردی علائم روان پریشی را که در بالا ذکر شد نشان داد، ابتدا باید به روانپزشک مراجعه کند. روانپزشکان اغلب درمان را با داروهای ضد روان پریشی شروع می کنند. این داروها عبارتند از: هالوپریدول، کلرپرومازین، تیوریدازین، ریسپریدون، زیپراسیدون، اولانزاپین، کوتیاپین و کلوزاپین. داروهای ضد روان پریشی علائمی مانند توهم و هذیان را کنترل می کنند و به بیمار کمک می کنند تا رابطه واقعی تری با دنیای اطراف خود برقرار کند.

درمان اسکیزوفرنی با الکتروشوک درمانی (ECT)

یکی از روش های درمانی در درمان اسکیزوفرنی، الکتروشوک است. در مواردی که علائم اسکیزوفرنی شدید و مقاوم به درمان است، متخصصان استفاده از شوک الکتریکی را توصیه می کنند. در این روش درمانی، یک سری الکترود روی جمجمه بیمار قرار داده می شود و پس از آن جریان الکتریکی خفیفی تحت بیهوشی عمومی به مغز تزریق می شود. محققان هنوز مکانیسم دقیق اثربخشی این روش را نمی‌دانند، اما به طور کلی معتقدند که شوک الکتریکی می‌تواند سطح برخی از فرستنده‌های مغزی را که مسئول بروز علائم روان‌پریشی و مشکلات خلقی هستند، تغییر دهد و در نتیجه به کنترل روند بیماری کمک کند.

درمان های غیردارویی و دارویی اسکیزوفرنی مکمل یکدیگر هستند و با ترکیب این دو، بیمار می تواند در طیف سلامت باقی بماند.

درمان اسکیزوفرنی با استفاده از روان درمانی

تحقیقات نشان می دهد بیمارانی که علاوه بر درمان دارویی از روان درمانی برای درمان اسکیزوفرنی نیز بهره می برند. آنها اغلب پیش آگهی بهتری دارند و سیر بیماری خوش خیم تر است. روش‌ها و رویکردهای مختلفی برای روان‌درمانی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی استفاده می‌شود که در زیر تعدادی از مهم‌ترین آنها را فهرست کرده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با انواع اسکیزوفرنی کلیک کنید.

روان درمانی فردی

یکی از روش های درمانی در درمان اسکیزوفرنی، روان درمانی فردی است. در روان درمانی فردی، درمانگر در درجه اول به بیمار کمک می کند تا با افکار و احساسات خود برخورد کند. وی در این راستا به بیمار در مورد اسکیزوفرنی و علائم آن آموزش می دهد. و به او کمک می کند تا تفاوت بین واقعیت و خیال را تشخیص دهد.

📌روان درمانی شناختی-رفتاری

در درمان شناختی-رفتاری برای درمان اسکیزوفرنی بیش از هر چیز بر افکار مراجع، اصلاح باورهای نادرست و آموزش برخی تکنیک های رفتاری برای مقابله با شرایط جدید تاکید می شود. هنگامی که بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی است، یک درمانگر شناختی-رفتاری به او کمک می کند تا با توهمات و صداهای موجود در سر خود مقابله کند و به نوعی آنها را مدیریت کند. برای این کار، درمانگر به بیمار می آموزد که عوامل تشدید کننده بیماری خود را بشناسد و با اجتناب از آنها از عود آنها جلوگیری کند. تحقیقات نشان دهنده این نکته مهم است که ترکیب دارودرمانی و روان درمانی با رویکرد شناختی-رفتاری می تواند اثرات درمانی را دوچندان کند.

📌روان درمانی با رویکرد مهارت آموزی

در این رویکرد برای درمان اسکیزوفرنی، تمرکز اصلی درمانگر بر بهبود مهارت‌ها و تعاملات اجتماعی بیمار است. مطالعات نشان می دهد که مبتلایان به اسکیزوفرنی که علائم منفی دارند و در طول زمان انزوای اجتماعی شدیدی را تجربه می کنند، اغلب دوره بدتری از بیماری دارند. بنابراین یادگیری مهارت در این زمینه و ارتباط بیمار با محیط خود می تواند نقش مهمی در پیش آگهی مثبت اسکیزوفرنی داشته باشد.

📌 اسکیزوفرنی با گروه درمانی

گروه درمانی یکی دیگر از روش های درمانی اسکیزوفرنی است. بسیاری از متخصصان، به ویژه در بیمارستان ها، برای بهبود علائم در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی از گروه درمانی کمک می گیرند. در گروه درمانی، بیمار با کسانی که مشکلات مشابهی دارند ارتباط برقرار می کند. حضور در یک گروه به بیماران این امکان را می دهد که نوعی حمایت اجتماعی ارائه دهند و مهارت های اجتماعی آسیب دیده خود را بهبود بخشند.

درمان اسکیزوفرنی با خانواده درمانی

دانش شما در مورد روان پریشی و اسکیزوفرنی می تواند به دوستان یا اعضای خانواده مبتلا به این اختلال کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی که سیستم حمایتی قوی دارند، بهتر از بیمارانی که از حمایت اطرافیان خود برخوردار نیستند، عمل می کنند. در نتیجه، درمانگران جلساتی را به آموزش خانواده ها و افزایش آگاهی در مورد اسکیزوفرنی اختصاص می دهند. روش دیگری مانند خانواده درمانی برای کمک و درمان اسکیزوفرنی استفاده می شود.

درمان rTMS

روش rTMS یکی از جدیدترین روش های درمان اسکیزوفرنی است. در این روش درمان علائم منفی بسیار موثر است. که در فرکانس بالا توهمات شنوایی در اسکیزوفرنی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

برای درمان اسکیزوفرنی به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

با شروع علائم توهم و هذیان، خانواده و دیگران متوجه می شوند که فردی از اسکیزوفرنی رنج می برد. در این شرایط باید فرد مبتلا را به بیمارستان روانی یا روانپزشک ببرید. در این شرایط، روند درمان اسکیزوفرنی با دارو است. اما دارو عوارض جانبی خود را دارد و در صورت قطع; درمان متوقف می شود و علائم با گذشت زمان بدتر می شوند.

برای درمان اسکیزوفرنی در دراز مدت، باید روان درمانی را ادامه دهید. زیرا روان درمانی همراه با دارودرمانی پاسخ بهتری دارد. در روان درمانی، فرد مهارت های ارتباطی را آموزش می بیند و علائم همیشه حداقل است.

آخرین کلمه

درمان اسکیزوفرنی یکی از درمان های سخت و جدی است که هرگز درمان قطعی ندارد. به همین دلیل درمان این اختلال تنها برای کاهش علائم است. هنگامی که نشانه های زیادی از توهم و هذیان وجود دارد، اطرافیان فرد بسیار آشفته می شوند. به همین دلیل، باید درمان اسکیزوفرنی را جدی بگیرید. و برای درمان از روانشناس و روانپزشک کمک بگیرید. مرکز مشاوره مهدان نو به صورت تلفنی و حضوری در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید

برای دریافت مشاوره درمان اسکیزوفرنی می توانید در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصین مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو با شماره تلفن ثابت 02191002360 یا 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی چه مدت باید تحت درمان قرار گیرد؟

همانطور که گفته شد، هیچ درمان قطعی برای اسکیزوفرنی وجود ندارد و برای بهبود، تنها بر کنترل علائم تاکید شده است. در نتیجه بیمار باید همیشه تحت نظر پزشک متخصص باشد. قطع دارو یا جلسات روان درمانی می تواند منجر به عود علائم روان پریشی شود و عواقب جبران ناپذیری برای بیمار به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر