درمان افسردگی با دارو چقدر طول می کشد؟


چه مدت طول می کشد تا داروهای ضد افسردگی اثر کنند و حال ما را بهتر کنند یا چه مدت طول می کشد تا افسردگی با دارو درمان شود؟ این سوال در مورد افرادی است که نیاز به تجویز روانپزشک دارند درمان افسردگی از روش های دارویی درمانی استفاده کنید. در جلسات مشاوره روانشناسی افسردگی توضیحاتی در مورد زمان درمان دارویی افسردگی ارائه می شود تا مراجعین درک بهتری از روند درمان داشته باشند. در ادامه در مورد مدت زمان درمان دارویی برای غلبه بر افسردگی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

درمان افسردگی با دارو چقدر طول می کشد؟

وبلاگ را در سایت ویکی روان دنبال کنید.

اکثر بیماران، حدود 1 تا 2 هفته پس از شروع داروهای ضد افسردگی، علائم افسردگی آنها بهبود می یابد. با این حال، اولین داروی آزمایش شده اغلب به بهبود قابل توجهی در علائم افسردگی منجر نمی شود. بنابراین، تعیین اینکه کدام داروی ضد افسردگی برای شما مناسب است نیاز به کمی آزمون و خطا دارد که توسط یک روانپزشک مشاور آنلاین انجام می شود.

مشاوران روانشناسی در ارتباط با این مشکل هستند

بعد از مصرف داروهای ضد افسردگی چقدر طول می کشد تا احساس بهتری داشته باشید؟

به طور کلی باید ظرف 4 تا 6 هفته احساس بهتری داشته باشید و داروهای ضد افسردگی تا 2 تا 3 ماه پس از شروع مصرف آنها موثر خواهند بود. همانطور که گفته شد، نمی توان واکنش یک فرد به یک داروی خاص را پیش بینی کرد. فرض کنید بعد از 6 هفته هیچ بهبودی در علائم افسردگی خود مشاهده نمی کنید. در این مورد، روانپزشک یا روانشناس شما ممکن است دوز دارو را تغییر دهد یا درمان های دیگری مانند درمان را اضافه کند. بنابراین، زمان درمان افسردگی با دارو همیشه مشخص نیست.

همانطور که در مقاله ویکی روان در مورد درمان افسردگی با گیاهان دارویی توضیح دادیم، عوامل زیادی در این فرآیند دخیل هستند که از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

چرا داروهای ضد افسردگی اینقدر طول می کشد تا اثر کنند؟

اگر نمی دانید درمان افسردگی با دارو چقدر طول می کشد، توجه داشته باشید که اثربخشی آن در افراد مختلف متفاوت است. برخی از افراد ممکن است تسکین سریع علائم را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا دارو اثر کند. بسیاری از مردم اصلاً به داروهای ضد افسردگی پاسخ نمی دهند. برای درک دلیل، باید بینشی در مورد نحوه عملکرد شیمی مغز داشته باشیم.

مدت زمان درمان دارویی افسردگی به عوامل زیادی بستگی دارد. رایج ترین داروهای ضد افسردگی تجویز شده، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین یا SSRI ها هستند (مثلاً شامل پروزاک، زولافت، سلکسا، لکساپرو، پاکسیل). این داروها با افزایش میزان سروتونین در مغز عمل می کنند. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که خلق و خو را بهبود می بخشد. SSRI ها از بازجذب یا انتقال سروتونین به نورون ها جلوگیری می کنند.

اثربخشی این داروها به زمان طولانی نیاز دارد زیرا نه تنها ناقلان سروتونین را در سلول‌های مغزی غیرفعال می‌کنند، بلکه ژن‌هایی را که برای تولید ناقل‌ها کد می‌کنند نیز از کار می‌اندازند. بنابراین، با گذشت زمان، SSRI ها منجر به کاهش ناقل سروتونین در مغز می شوند، بنابراین سروتونین بیشتری وجود دارد.

مطالب مشابه در ویکی روان:

آیا داروهای ضد افسردگی فورا اثر می کنند؟

قبل از اینکه بفهمیم درمان افسردگی با دارو چقدر طول می کشد، باید بگوییم که داروهای ضد افسردگی فورا اثر نمی کنند. اکثر بیماران حدود 6 هفته پس از شروع درمان ضد افسردگی احساس بهتری دارند. تجمع دارو در بدن زمان زیادی می برد. روانپزشک یا پزشک شما ممکن است دوز را در این مدت بسته به پاسخ شما افزایش دهد. درک این موضوع قبل از شروع مصرف داروهای ضد افسردگی بسیار مهم است تا احساس ناامیدی نکنید.

اگر به تسکین سریع‌تر علائم نیاز دارید، به‌ویژه اگر اضطراب یا افسردگی دارید، پزشک ممکن است درمان کوتاه‌مدت با داروهایی مانند بنزودیازپین‌ها را تجویز کند (مثلاً Valium، Ativan، Klonopin).

این داروها می توانند خیلی سریعتر از SSRI ها یا سایر داروهای ضد افسردگی تسکین دهند. با این حال، احتیاط توصیه می شود، زیرا بنزودیازپین ها می توانند ایجاد عادت کنند (خطر اعتیاد وجود دارد). شما باید با پزشک خود در مورد جایگزین های مطمئن تر برای تسکین سریعتر علائم افسردگی مانند پروپرانولول (ایندرال) یا هیدروکسیزین (ویستریل) صحبت کنید.

کدامیک سریعتر عمل می کند، ضد افسردگی های TCA سه حلقه ای یا SSRI ها؟

سطوح مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد، از جمله مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای (TCAs)، مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs)، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، و غیره. برخی از این داروهای ضد افسردگی با تأثیر بر سروتونین عمل می کنند، در حالی که برخی دیگر بر سطح سروتونین و نوراپی نفرین در مغز تأثیر می گذارند.

انواع مختلف داروهای ضد افسردگی ممکن است در زمان های مختلف موثر باشند.

اگر با داروهای ضد افسردگی بهتر نشدم چه؟

فراتر از بحث، مدت زمان لازم برای درمان افسردگی با دارو یک سوال پس از درمان است.

همانطور که در بالا ذکر شد، داروهای ضد افسردگی فورا اثر نمی کنند. در فردی که افسردگی خفیف دارد، اثرات دارو ممکن است سریعتر احساس شود. افسردگی شدیدتر ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا اثر کند.

ممکن است حتی پس از چند هفته مصرف یک داروی ضد افسردگی بهتر نشوید.

اجازه ندهید که شما را دلسرد کند. بدون مشورت با پزشک، مصرف دارو را قطع نکنید. فقط به این دلیل که یک دارو موثر نبوده است به این معنی نیست که افسردگی شما قابل درمان نیست. این نیاز به صبر دارد. برخی از افراد ممکن است به دلیل عوارض جانبی غیرقابل تحمل یک داروی خاص نیاز به تعویض دارو داشته باشند. شما باید با مشاور آنلاین و تلفنی خود صحبت کنید تا بدانید چه دارویی به طور موثر علائم شما را بدون ایجاد عوارض جانبی تسکین می دهد.

درمان افسردگی با دارو چقدر طول می کشد؟

داروهای ضد افسردگی نه تنها برای تسکین کوتاه مدت علائم افسردگی در نظر گرفته شده اند. آنها همچنین از افسردگی در آینده جلوگیری می کنند. یک دوره درمان نشده افسردگی حاد می تواند حدود 6 ماه طول بکشد و احتمال عود بالایی دارد. به همین دلیل درمان با داروهای ضد افسردگی معمولا 6 تا 12 ماه، حتی پس از کاهش علائم نیز ادامه می یابد. بسته به شدت علائم، پزشک ممکن است درمان را برای 3 سال یا بیشتر ادامه دهد.

یک نکته مهم در مورد مدت زمان مصرف دارو برای افسردگی

مهم است که به محض احساس بهبودی، درمان را متوقف نکنید. به احتمال زیاد، اگر قبل از اینکه پزشکتان بگوید، مصرف دارو را قطع کنید، علائم افسردگی شما باز خواهند گشت! برای به دست آوردن حداکثر فواید برای سلامت روان خود، باید دارو را طبق تجویز مصرف کنید تا مدت زمان درمان افسردگی با دارو را کاهش دهید.

وقتی احساس آمادگی کردید با پزشک خود در مورد قطع دارو صحبت کنید. پزشک به تدریج دوز داروی ضد افسردگی شما را کاهش می دهد. این برای جلوگیری از علائم ناخوشایند ترک است که در صورت قطع ناگهانی دارو ممکن است رخ دهد.

در مورد درمان افسردگی با پزشک خود صحبت کنید

اگر علائم افسردگی دارید، دریافت کمک پزشکی و درمان مهم است. مصرف یک داروی ضد افسردگی می تواند برای سلامت روان شما حیاتی باشد. شما باید توصیه های پزشک، تشخیص یا درمان افسردگی را دنبال کنید. همانطور که گفته شد، ممکن است 4-6 هفته طول بکشد تا داروهای ضد افسردگی عمل کنند. اثر کامل پس از 2-3 ماه حاصل می شود. اگر با اولین دارویی که امتحان کردید تسکین نیافتید، تغییر دارو مشکل شما را حل می کند.

مشاوران روانشناسی در ارتباط با این مشکل هستند

پیشنهاد ویکی روان چیست؟

اکنون می دانیم که درمان افسردگی با دارو چقدر طول می کشد و چگونه آن را انجام دهیم.

اما مهمترین چیز این است که به روند درمان پایبند باشید و به مشاور خود اعتماد کنید. مدت زمان درمان افسردگی با دارو بستگی به شرایط شما و میزان پایبندی به روند درمان دارد. ما درمان را در بخش ارائه می دهیم مشاوره شخصی برای افسردگی از ویکی روان دیدن کنید و با بهترین مشاوران کشور از سراسر ایران و جهان ملاقاتی ترتیب دهید:

یک روانشناس خوب برای درمان افسردگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر