دید کودک چه کسی می تواند نوزاد را ببیند؟ – یک ذهن جدید


دید کودک از لحظه تولد تا یک سن معین، دستخوش تغییرات زیادی می شود. دید نوزاد در بدو تولد کامل نیست و نمی تواند بسیاری از جزئیات را تشخیص دهد. این فرآیند به سرعت انجام می شود و کودک تقریباً در 3 تا 5 سالگی بینایی کامل خواهد داشت. میزان رشد در ماه های اول پس از تولد نشان دهنده اهمیت این دوره برای شکل گیری دید صحیح و بینایی کامل است. در واقع به همین دلیل است که کودکان با کوچکترین تب یا تشنج بینایی یا شنوایی خود را از دست می دهند. بینایی برای نوزادان بسیار مهم است. زیرا آنها از طریق حواس مختلف خود، از جمله بینایی، با دنیای اطراف خود آشنا خواهند شد.

چه کسی بچه را می بیند؟

در ابتدای تولد، کودک توانایی دیدن جانبی را ندارد. یا حتی نمی توانید روی یک نقطه متمرکز بمانید. از سوی دیگر، عضلات اطراف چشم هنوز به اندازه کافی قوی نیستند. با گذشت زمان، توانایی های مختلفی از جمله دنبال کردن اجسام متحرک یا تمرکز روی یک نقطه را به دست می آورد. حتی مردمک هم بعد از مدتی تقویت می شود و به کودک اجازه می دهد به نور خیره شود. برای پاسخ به این سوال که نوزاد چه زمانی مادرش را می شناسد کلیک کنید.

دید کودک در ماه اول

در ماه های اول تولد، کودک به سختی می تواند به اشیاء نزدیک و دور از او نگاه کند. سازگاری تقریباً در دو ماهگی، هماهنگی بیشتری بین دو چشم او برقرار می شود. این ویژگی به کودک امکان می دهد اشیاء را ردیابی کند و اشیاء را در فاصله دورتری ببیند. برخی از علائم بینایی نوزاد در هفته های مختلف پس از تولد شامل موارد زیر است.

برای اطلاع از علائم سلامت نوزاد کلیک کنید.

اولین هفته

در هفته اول کودک تاری دید دارد و می تواند اشیاء تا فاصله 25 سانتی متری را ببیند و فقط چند ثانیه به شما نگاه می کنند. برای تقویت بینایی کودک در این دوران سعی کنید از هر دو سینه به او شیر بدهید. از نزدیک او در حالی که سخن می گوید; نترس. طبیعی است که نوزاد در هفته اول همه چیز را سیاه و سفید یا خاکستری ببیند. به همین دلیل است که کودک به رنگ های متضاد یا اشکال خاص علاقه بیشتری نشان می دهد.

هفته دوم

در هفته دوم، کودک تقریباً قادر خواهد بود والدین خود را بشناسد. هم اکنون در این دوره ظاهر لبخند به چهره های آشنا نیز مشاهده می شود. دید نوزاد در هفته دوم 25 سانتی متر است اما همچنان ادامه ارتباط و در دید او بودن مهم است.

هفته سوم و چهارم

دید نوزاد در هفته سوم پس از تولد مانند هفته های قبل است. اما او می تواند مدت طولانی تری به شما نگاه کند. در این مدت می توانید با صحبت کردن، بازی کردن، نشان دادن کتاب و اشکال مختلف بینایی او را تقویت کنید. در هفته چهارم نوزاد هنوز نمی تواند چشمان خود را بچرخاند و سر خود را برای دیدن اجسام متحرک می چرخاند.

📌 بینایی کودک تا 3 ماهگی

در پایان یک ماهگی و در پایان سه ماهگی، بینایی نوزاد به میزان قابل توجهی بهبود می یابد. قادر خواهد بود چهره ها را به طور کامل تشخیص دهد، به نور حساس باشد، به محرک ها پاسخ دهد، تماس چشمی طولانی تری برقرار کند، به جاذبه های بصری توجه کند و غیره.

دید کودک بعد از سه ماهگی

بین سه تا شش ماهگی، بینایی کودک دستخوش تغییرات دیگری خواهد شد. او اعضای بدن خود را با دقت بیشتری مشاهده خواهد کرد. او همچنین به اسباب بازی ها حساس تر خواهد بود. مثلاً به یک اسباب بازی خاص علاقه بیشتری نشان می دهد. کل اتاق را متمرکز خواهد کرد. او تمایل زیادی به مشاهده واکنش مردم دارد. در این دوره می تواند چشمان خود را مستقل از سر حرکت دهد. در این زمان می توانید شروع به خواندن کتاب های مصور برای او کنید.

📌 بینایی نوزاد تا یک سال

بینایی نوزاد تا حدود نه ماهگی کامل می شود. اگرچه احتمال تغییرات جزئی در دید او وجود خواهد داشت. در این سن، نوزادان برای خزیدن باید چشم و دست خود را هماهنگ کنند. همچنین در پایان یک سال آنها قادر خواهند بود اجسام را با عمق بیشتر و در فاصله بیشتر درک کنند. حتی رنگ چشم نوزادان نیز دستخوش تغییراتی می شود که جای نگرانی نیست.

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد رشد کودک یک ساله کلیک کنید.

تقویت بینایی کودک

بینایی نوزاد پس از مدتی عادی خواهد شد. اما راه های مختلفی برای تقویت و تسریع این روند وجود دارد. والدین می توانند با استفاده از این راهکارها به فرزندشان کمک کنند که بهتر ببیند. برخی از این روش ها به شرح زیر است. برای جلوگیری از تنبلی چشم کودکان کلیک کنید.

کتاب یا مکعب سیاه و سفید

موثرترین راه برای تقویت بینایی نوزاد محصولات بینایی سیاه و سفید است که دارای عمق و خطاهای بینایی هستند. هنگام خرید این محصولات باید به سن نوزادان توجه کنید. همچنین حمایت والدین در این دوران بسیار موثر خواهد بود. اشیاء مختلف را در فواصل مختلف به کودک نشان دهید و توجه او را جلب کنید. والدین می توانند به چشمان کودک خود نگاه کنند و سر او را به جلو و عقب حرکت دهند یا حالات مختلف صورت را به او نشان دهند. همه این تمرینات باعث می شود او بهتر ببیند.

اختلالات بینایی در نوزادان

اگر در حالی که بینایی نوزاد کامل است، اگر چیزی باعث اختلال در بینایی او شود. احتمال اینکه این مشکل تا آخر برای او باقی بماند; زیاد خواهد بود. در برخی موارد، نوزادان مشکلات بینایی مادرزادی دارند. به طور کلی، مشکلات بینایی در نوزادان به دلایل زیر رخ می دهد.

اختلالات ژنتیکی

اعتیاد والدین به الکل یا مواد مخدر. برای درک تاثیر متادون در بارداری کلیک کنید.

عفونت ها

فاکتورهای محیطی

زمان غربالگری بینایی نوزاد

معمولا نوزادان بلافاصله پس از تولد توسط متخصص معاینه می شوند تا از بیماری هایی مانند آب مروارید مادرزادی، گلوکوم نوزادی و تومورهای چشمی پیشگیری شود. اما پس از آن، نوزاد باید به طور دوره ای توسط پزشک معاینه شود. برای اطمینان از بینایی نوزاد باید بین 6 تا 12 ماهگی یک بار، هر 2 تا 3 سال یکبار و سپس از 6 سالگی به بعد سالانه معاینه شود. برای آشنایی با روش های معاینه چشم کودکان اینجا را کلیک کنید.

و برای عضویت در کانال تلگرامی New Mind کلیک کنید.

آخرین کلمه

اطمینان از سلامت بینایی کودک بسیار مهم است. چون نمی توانند صحبت کنند و نمی توانند مشکلات خود را بیان کنند. قبل از دو سالگی دائماً واکنش چشمان او را به محرک های بینایی بررسی کنید و از پزشک کمک بگیرید. بینایی یکی از مهم ترین حواس ماست، کوچکترین اختلال یا از دست دادن می تواند آینده ما را تحت تاثیر قرار دهد. نوزادان برای شناخت بیشتر پیرامون خود به این نیاز بیشتری دارند و باید به سلامت آنها اهمیت بیشتری داد.

برای دریافت مشاوره بینایی نوزاد می توانید با شماره تلفن 02191002360 یا تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید تا در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو تماس بگیرید.

سوالات متداول

چگونه بفهمیم که کودک می تواند ما را ببیند؟

معمولا بینایی نوزاد در بدو تولد توسط متخصص تایید می شود. اما اگر به دلایلی بعد از این مدت نسبت به بینایی کودک حساس شدید؛ اندازه گیری دید کودک با روش هایی مانند حساسیت به نور، لرزش قرنیه و حتی اشیاء مختلف امکان پذیر است. اما برای اطمینان بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر