راز شادی در محل کار چیست؟


وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید و متوجه می‌شوید که دوشنبه است (یا هر روز هفته، واقعاً)، آیا بلافاصله با ترس مواجه می‌شوید؟ یا در مورد آنچه که روز می تواند به همراه داشته باشد کمی هیجان دارید؟ پاسخ می تواند احساس شما را در مورد زندگی به طور کلی تغییر دهد یا آن را خراب کند، زیرا گذراندن بخش زیادی از هفته خود در محل کاری که از آن لذت می برید برای سلامت کلی ضروری است.

کارمندان در چند سال اخیر فراز و نشیب های جدی را پشت سر گذاشته اند. آنها مجبور به تغییر در محیط های مجازی و ترکیبی، یک استعفای بزرگ، یک رکود اقتصادی تهدید شده و ناآرامی های بیشتر شده اند. اکنون، به نظر می رسد که کمی مهلت وجود دارد. یک نظرسنجی در سال 2022 از هیئت کنفرانس نشان می دهد که شادی و رضایت در محل کار در واقع افزایش یافته است و حتی از زمان شروع نظرسنجی در سال 1987 به بالاترین حد خود رسیده است.

این نظرسنجی 26 مؤلفه، از دستمزد گرفته تا آموزش و پاداش، را برای تعیین میزان رضایت در محل کار مورد مطالعه قرار می دهد. نتایج نشان می دهد که بیش از 62 درصد از کارگران ایالات متحده راضی هستند، در مقایسه با 60.2 درصد در سال قبل. در مقایسه، در سال 2010، پس از رکود بزرگ، پایین ترین نرخ رضایت در تمام زمان ها، یعنی 42.6 درصد بود. به نظر می رسد همه چیز رو به جلو است.

چه چیزی ما را در محل کار خوشحال تر می کند؟

نتایج نظرسنجی این سوال را مطرح می‌کند که چه چیزی درست پیش می‌رود؟ و چرا الان؟ یافته‌های کلیدی پاسخ‌هایی را نشان می‌دهند، از جمله اینکه شاخص‌های «تجربه کار» افراد – از جمله «تعادل کار/زندگی، حجم کار و فرآیندهای بررسی عملکرد»- دلایل اصلی رضایت آنها در محل کارشان است یا خیر. اما این گزارش همچنین به این واقعیت اشاره می‌کند که برخی از راضی‌ترین کارگران آن‌هایی هستند که از زمان همه‌گیری، شغل خود را تغییر داده‌اند. در نهایت، و به طور قابل پیش بینی، ترتیبات کاری انعطاف پذیر، نرخ رضایت را افزایش می دهد «در مقایسه با کارگران کاملاً از راه دور یا کاملاً در محل».

همه شاخص‌های شادی به راحتی قابل اندازه‌گیری نیستند، این واقعیتی است که ترامل جونز، مربی شغلی مستقر در سن آنتونیو و صاحب مشاوره TDJ، به خوبی می‌داند. بنابراین، او اینها را “غیرمحسوس” می نامد.

او می‌گوید: «چیزهای ساده‌ای مانند لباس‌های غیررسمی، آموزش همتایان، معاوضه با وظایف و دسترسی به روزهای بدون چون و چرای سلامت روان دلایلی بوده است که مشتریان به من گفته‌اند که ترجیح می‌دهند در موقعیتی کم‌درآمد باقی بمانند تا اینکه به مکان‌های کاری ساختاریافته‌تر بروند. اگرچه این دارایی های نامشهود جای دستمزد عادلانه را نمی گیرند، اما نقش مهمی در تصمیم گیری کارکنان دارند.

با این حال، سوال این است که آیا این واقعاً مسئولیت رئیس شما یا شغل شماست که مطمئن شود در محل کار “خوشحال” یا “تامین” هستید. اگرچه آشکارا منجر به افزایش ماندگاری و عملکرد می شود، یافتن شادی ممکن است به طور مساوی بین کارمند و هر عامل خارجی مشترک باشد.

شکاف جنسیتی در رضایت

مانند بسیاری از موارد در مقایسه بین مردان و زنان در محل کار، همه چیز از جمله میزان رضایت یکسان نیست. مردان در تمام 26 مؤلفه مورد تجزیه و تحلیل، رضایت بیشتری نسبت به زنان داشتند و زنان تقریباً چهار درصد کمتر از مردان راضی بودند. مسائل اصلی عبارتند از:

  • سیاست های روز بیماری
  • طرح های جایزه
  • سیاست های مزایای سلامت روان
  • کانالهای ارتباطی
  • سیاست های ترویجی

این یافته‌ها به شکاف مداوم در نقش مادران شاغل در جهت‌یابی انتظارات شغلی و خانواده، و همچنین نابرابری‌های بالقوه در پرداخت و ارتقای شغلی که زنان برای قرن‌ها با آن مبارزه کرده‌اند، اشاره می‌کند. Alyse Nullmeyer، مدیر موفقیت مشتری برای Workforce Opportunity Services، یک سازمان غیرانتفاعی که افراد جوامع محروم را در محل کار پیدا می کند، آموزش می دهد و در محل کار قرار می دهد، خودش با برخی از این موارد مواجه شده است. ابتدا، کارفرمای قبلی او در یک شرکت دیگر پس از اعلام بارداری خود به مدیرش، موقعیت او را حذف کرد. علاوه بر این، او با اختلافات حقوقی مبتنی بر جنسیت مواجه شد.

من با مدیرم در مورد غرامت صحبت کردم، و او اظهار داشت که آنها آزاد نیستند خارج از ارزیابی های کل شرکت، افزایش حقوق بدهند. حتی پس از آن بحث، من همچنان برای کمک به استخدام و استخدام وارد عمل شدم، زیرا تجربه داشتم و می‌خواستم شرکت ما موفق باشد.» آنها مردی را استخدام کردند که هیچ تجربه ای در این صنعت و تحصیلات مشابه من نداشت. حقوق اولیه او به میزان قابل توجهی بیشتر از آن چیزی بود که من بعد از چند سال کار در این سازمان می گرفتم.

خارج از تجربه خود، او دریافته است که «مراقبت از کودک و برنامه‌ریزی کاری انعطاف‌پذیر» دلایل اصلی زنانی است که به زنان کمک می‌کند در مورد رضایت از محل کار در مقابل جستجوی موقعیت‌های متفاوت به آن‌ها اشاره کنند.

خودمختاری: یک ضرورت برای شادی و رضایت در محل کار

لورا پاتنام، مدیرعامل مستقر در سانفرانسیسکو و بنیانگذار Motion Infusion و نویسنده کتاب سلامت محل کار که کار می کند، می گوید که اعتبار برای کار شما و خودمختاری نسبت به آن، دو مورد ضروری برای شادی در محل کار هستند. او و سایر همکاران زن بارها و بارها تعاملاتی را تجربه کرده‌اند که در طول سال‌ها این موضوع را از او سلب کرده است.

او می‌گوید: «این نوع داستان‌هایی که در آنها زنان به حداقل می‌رسند، اعتباری ندارند یا به طور کامل از تاریخچه سازمانی حذف می‌شوند – که نگوییم، دستمزد کمتری دریافت می‌کنند و حتی مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند – بخشی از تجربه جمعی برای زنان در محل کار است. جای تعجب نیست که چرا زنان در محل کار کمتر از همتایان مرد خود خوشحال هستند.

او با بیش از 200 سازمان کار کرده است و می‌گوید که عامل مشترک با رضایت کم کارگران این استقلال است: «من شاهد آسیب‌هایی بوده‌ام که کارمندان زمانی که از یک سری از اهانت‌های روزانه رنج می‌برند و نیاز به اعمال کنترل را از آنها سلب می‌کند، می‌گیرد. چگونه، کی و کجا کار می کنند.»

“دیگر محل کار پدرمان نیست” – تمرکز بیشتر بر شادی در محل کار

دهه‌ها پیش، والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما ممکن بود دو بار به این موضوع فکر نکرده باشند که آیا شغل آنها “خوشبختی” به همراه دارد یا خیر، بلکه به یک چک حقوق ثابت، مزایا و شاید یک رفت و آمد مطلوب فکر می‌کردند. اما، زمان تغییر کرده است، همانطور که شاخص‌هایی در مورد اینکه چه چیزی یک «کار خوب» را می‌سازد، تغییر کرده است.

باربارا پالمر، مشاور محل کار مستقر در لس آنجلس و بنیانگذار Broad Perspective Consulting (و برنامه سه ماهه چهارم شما)، می گوید که اینجا دیگر محل کار پدر ما نیست، به خصوص برای جدیدترین نسل کارمندان.

او می‌گوید: «من معتقدم که کارگران جوان بیشتر در جستجوی شادی و بیان نیازهای خود برای ایجاد محیطی (از طریق پروژه‌هایی که روی آن‌ها کار می‌کنند و افرادی که با آنها کار می‌کنند) که آنها را برآورده می‌کند و شادتر می‌کند، بیان می‌کنند. “خوشبختی از این می آید که خود واقعی شما باشید و با صداقت در محیطی حمایت کننده و معتبر کار کنید.”

علاوه بر این، پالمر به تغییر چشم‌انداز و تلفیق دو دنیای ما، خانه و کار اشاره می‌کند، زیرا همه‌گیری به عنوان دلیلی برای شادی و رضایت در محل کار ضروری‌تر از قبل است.

ما دیگر نمی توانیم رضایت خانه را از کار جدا کنیم. این ادغام برای شرکت‌ها کلیدی است که به کل فرد فکر کنند و نه فقط به پروژه‌هایی که افراد روی آنها کار می‌کنند.» زمانی که به طور کلی فکر می کنیم، عناصری مانند رفاه کارکنان و مزایای سلامت روان، فرهنگ محل کار، مرزهای سالم و برنامه کاری را در نظر می گیریم. کلماتی که استفاده می‌کنیم و اقداماتی که انجام می‌دهیم بر کارمندان ما تأثیر می‌گذارد و رضایت در ابتدا ناشی از رفتار با ما به عنوان یک شخص است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر