رایج ترین اشتباهات طراحی سایت کدام است؟

تصور کنید ساعت ها و انرژی صرف طراحی وب سایت خود می کنید. یک موضوع جذاب در سایت قرار داده اید.

شما تصاویر مرتبط و محتوای نوشتاری اصلی را پیدا کردید. مطمئن هستید که بازدیدکنندگان از بازدید از این سایت لذت خواهند برد. اما یک مشکل وجود دارد. چه مشکلی؟ شما هیچ بازدید کننده ای ندارید!

چرا؟ زیرا شما مرتکب اشتباهات رایجی در طراحی سایت شده اید که به سئو سایت آسیب رسانده است. چه اشتباهاتی با محمد جانبلاغی همراه باشید تا 10 اشتباه مهم در طراحی سایت که باید بدانید را با هم بررسی کنید.

در این مقاله با موارد زیر آشنا خواهید شد:

10 اشتباه رایج در طراحی وب سایت که باید از آنها اجتناب کنید

1. ناوبری سایت ضعیف

احتمالاً وب سایت هایی را دیده اید که نمی دانستید کجا و چگونه به قسمت مورد نظر بروید. سردرگمی در چنین وب سایت هایی برای هیچ کاربری خوشایند نیست. خود را به جای بازدیدکنندگان سایت قرار دهید. آیا این طرح مناسب است؟ آیا او می تواند به آنچه می خواهد برسد؟

 

از طرف دیگر، ربات های گوگل باید بفهمند که سایت شما چه نوع سلسله مراتبی دارد. بنابراین باید مطمئن شوید که لینک سازی داخلی بین صفحات مهم سایت به درستی انجام می شود.

2. سرعت بالا در بارگذاری صفحه

همه چیز در دنیای آنلاین سریعتر حرکت می کند. دیگر کاربر سی ثانیه منتظر بارگذاری وب سایت شما نیست! ما در زمانی زندگی می کنیم که می توانیم با یک کلیک و در عرض چند ثانیه به اطلاعات مورد نظر خود دست پیدا کنیم.

به یاد داشته باشید که وب سایت های دیگری وجود دارند که فقط به دلیل فاکتور سرعت می توانند شما را شکست دهند.

اگر از وردپرس استفاده می کنید، باید با دقت موضوعی را انتخاب کنید که سرعت سایت را کاهش ندهد. سه تم Hello Elementor، Astra و OceanWP از جمله تم های وردپرس هستند که سرعت و سادگی را در اولویت قرار می دهند.

3. سایت بدون امکانات مناسب برای نمایش موبایل

امروزه بیشتر کاربران از گوشی های هوشمند خود برای دسترسی به اینترنت به جای کامپیوتر استفاده می کنند.

در واقع، طی نظرسنجی های اخیر در ایالات متحده، مشخص شد که 70 درصد از کاربران دنیای دیجیتال با تلفن همراه به دنیای وب دسترسی دارند. و در سطح جهانی، بیش از نیمی از کاربران تحت پلت فرم تلفن همراه آنلاین می شوند.

برخی از اشتباهات رایج در طراحی سایت

به همین دلیل است که گوگل نمایش وب سایت سازگار با موبایل یا بهینه در پلتفرم موبایل را یکی از معیارهای رتبه بندی خود قرار داده است. یک اشتباه رایج در طراحی وب سایت بهینه سازی آن برای دستگاه های تلفن همراه است.

4. نداشتن تگ H1 به خصوص در صفحه اول سایت

تگ H1 اولین چیزی است که توسط ربات های موتور جستجو خزیده می شود. این تگ نشان می دهد که وب سایت شما یا صفحات آن در مورد چیست. با استفاده از تگ H1 علاوه بر رعایت استانداردهای گوگل، کاربر را نیز خشنود خواهید کرد. به عنوان مثال، وب سایت زیر را در نظر بگیرید.

با یک نگاه متوجه خواهید شد که این وب سایت برای چه کاری ساخته شده است. یک اشتباه رایج در طراحی وب سایت این است که طراحان وب نقش H1 و عنوان صفحه را دست کم می گیرند. علاوه بر استفاده از این تگ، مطمئن شوید که کلمه کلیدی اصلی را در صفحه قرار داده اید.

علاوه بر این، شما انتخاب کرده اید که متن آن کوتاه، مختصر و رسا باشد. کاربر باید در عرض 5 ثانیه بفهمد که کسب و کار شما در کدام زمینه است. اگر می خواهید در مورد تگ ها بیشتر بدانید، می توانید مقاله “از تگ H1 تا تگ H6; نحوه استفاده از تگ های هدر را بخوانید.

5. حجم زیاد فایل های رسانه ای و تصاویر

اگر وسوسه شده اید که در طراحی وب سایت خود از انواع عکس های با کیفیت بالا استفاده کنید، بدانید که تنها نیستید. اما باید بدانید که این عکس های با کیفیت نیز فضای زیادی را اشغال می کنند.

علاوه بر این، آنها می توانند به طور قابل توجهی سرعت سایت را کاهش دهند. پس از اتمام طراحی، بهتر است با استفاده از ابزار سرعت سنج گوگل تست سرعت انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز به خوبی پیش می رود.

اگر تصویری مشکل داشته باشد، این ابزار در قالب یک گزارش به شما هشدار می دهد. این تصاویر را بهینه سازی و فشرده کنید و دوباره آپلود کنید تا ببینید چقدر سایت شما سبک تر و سریع تر می شود.

6. پاپ آپ های مزاحم

آیا باید در طراحی وب سایت خود از پاپ آپ استفاده کنید؟ این هیچ اشکالی ندارد. اگر بتوانید از این قابلیت به درستی استفاده کنید مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

به گفته گوگل، سایت هایی که پاپ آپ های مزاحم دارند در رتبه بندی با مشکل مواجه خواهند شد. پس این اشتباه رایج در طراحی وب سایت را تکرار نکنید.

اشتباهات رایج در طراحی سایت

به جای استفاده از متون پاپ آپ مزاحم، یک طرح خلاقانه ایجاد کنید. ارائه پیشنهادی جذاب به مصرف کننده و از لحظه ورود آن را به بازدید کننده نشان ندهید. اجازه دهید حداقل 30 ثانیه در وب سایت شما بماند. سپس یک پاپ آپ به او نشان دهید. اون هم فقط یکبار

7. وجود متن در تصاویر

جلوگیری از این اشتباه رایج در طراحی وب سایت کار سختی نیست. اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید چند طراح این مشکل را دارند! به جای نوشتن در بالای تصویر، متن را مستقیماً به آن اضافه کنید.

 

مشکل این است که وقتی متن را در و تایپ می کنید

شاخص نمی تواند

9. محتوای کم

در دنیای آنلاین، وب سایت شما ویترین فروشگاه شماست. این بدان معناست که شما باید توجه کاربران را تا جایی که می توانید با محتوای خوب جلب کنید. بنابراین، علاوه بر نوشتن محتوای باکیفیت، باید آنها را با کلمات کلیدی مرتبط بهینه کنید تا به نتیجه برسند. از محتوای کم استفاده نکنید. چه محتوایی کوچک در نظر گرفته می شود؟ سه موردی که در زیر به آن اشاره می کنیم:

عدم وجود صفحاتی برای ارائه محصولات یا خدمات
حذف چنین صفحاتی می تواند شانس شما را برای رتبه بندی خوب با کلمات کلیدی مناسب به شدت کاهش دهد.

فهرست کردن چندین محصول یا خدمات در یک صفحه

یکی از اشتباهات رایج طراحی وب سایت که بسیاری از مدیران وب سایت بدون اینکه متوجه شوند مرتکب می شوند به شرح زیر است. بهترین راه برای سئو سایت این است که در هر صفحه فقط یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید.

این به معنای هر صفحه، محصول یا خدماتی است. با این کار گوگل به راحتی وبسایت شما را درک می کند و احتمالا رتبه بهتری کسب خواهید کرد. به یاد داشته باشید که خوانایی نیز یکی از معیارهای رتبه بندی است.

حجم کم محتوا در صفحات محصول

وقتی نوبت به نوشتن توضیحات محصول می‌رسد، کوتاهی نکنید. آن را با نوشتاری غنی از محتوا، کاربردی و بهینه شده با کلمات کلیدی تکمیل کنید.

10. بدون طراحی برای صفحه 404

داشتن یک طراحی خوب 404 صفحه ضروری است. مهم است که مراقب کاربران خود باشید و صفحه ای ایجاد کنید که در صورت مواجهه با خطای 404 آنها را به صفحه مناسب یا چیزی مشابه هدایت کنید.با کمی خلاقیت می توانید از این فرصت برای بهبود تجربه کاربری استفاده کنید.

آخرین کلمه

به عنوان یک طراح، می توانید روزها و ساعت ها را صرف طرحی کنید که شما یا کارفرمایتان دوست دارید. طرحی که کاربران و بازدیدکنندگان آن را زیبا و جذاب می دانند.

اما قدم بعدی چیست؟

برای اطمینان از اینکه گوگل نیز این طراحی را خوب و بهینه می‌داند. اگر در سئو به نتایج دلخواه نرسیده اید، بهتر است بررسی کنید که آیا این 10 اشتباه رایج در طراحی وب سایت را مرتکب شده اید یا خیر.

پرداختن به این مسائل می تواند تاثیر مثبتی در رتبه بندی وب سایت داشته باشد. شما چی فکر میکنید؟ ما دوست داریم در مورد تجربه شما در بخش نظرات بخوانیم. ممنون که با محمد جانبلاغی همراه بودید.

مطالعه مطالب بیشتر