روش های یادگیری بهترین روش های یادگیری کدامند؟ – یک ذهن جدید


روش های تدریس آنها در موضوعات مختلف متفاوت هستند. از ابتدای تولد تا کنون ما چیزهای مختلفی یاد می گیریم. برخی از این خریدها آگاهانه و داوطلبانه انجام می شود. دیگران ناآگاهانه با این حال، ما باید یاد بگیریم و باید روش های مختلف آن را بشناسیم تا بهترین و سریع ترین را انتخاب کنیم. البته در مسیر یادگیری باید سعی کنیم از دیگران هم کمک بگیریم.

یادگیری مفهومی بسیار گسترده است که موضوعات زیادی از جمله تفکر، منابع مختلف، حافظه، احساسات و حتی وجود یک معلم خوب را در بر می گیرد. در واقع می توان گفت عوامل موثر بر یادگیری یکسان هستند. در این مقاله به ویژگی های آموزش و روش های آن می پردازیم. در این راستا می توانید از خدمات مشاوره تحصیلی بهره مند شوید.

روش های تدریس

ما باید یاد بگیریم که خودمان و جامعه را رشد و ارتقا دهیم. می توان گفت که روش های آموزشی خاصی برای همه افراد وجود دارد. اما برخی از افراد آنها را برای خود سفارشی می کنند یا به این ترتیب بهتر کار می کنند. به همین دلیل است که نمی توانید یک نسخه یکسان برای آموزش افراد مختلف بسازید. ابتدا باید استعداد و توانایی آنها را سنجید و در مرحله بعد از روش های مختلف استفاده کرد. یادگیری هرگز تمام نمی شود.

برای آشنایی با روش های شناسایی استعداد دانش آموزان کلیک کنید.

ویژگی های روش های تربیتی

البته مطالعه روش های یادگیری خالی از لطف نیست. این عدد باعث می شود استعداد خود را با دقت بیشتری شناسایی کنیم و دانش خود را افزایش دهیم. این کار باعث می شود که جنبه های مختلف خود را بشناسیم و از آنها بهره ببریم. برخی از مزایای یادگیری این روش ها شامل موارد زیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند یادگیری کلیک کنید.

افزایش دانش اعلامی

علم اعلانی یا توصیفی از حقایق مطلق یا چیزهایی که تغییر ناپذیرند. استفاده می شود. مثلاً نقطه جوش آب 100 درجه سانتیگراد است. دانش بیانی یکی از ویژگی های روش های تدریس است که باعث می شود دانش آموزان حقایق را با سهولت بیشتری بپذیرند و یاد بگیرند. همچنین در حفظ، نوشتن و صحبت کردن نیز موثر خواهد بود.

افزایش کیفیت دانش روتین

دانش روتین در مورد چگونگی اوضاع است. این نوع دانش با مکانیسم های عملی یا کاری اشیاء مختلف مطابقت دارد. در واقع به فرآیند و نحوه انجام کار مربوط می شود. دانش رویه ای به افراد کمک می کند تا نقشه و نمایش تصویری یک ابزار یا فعالیت را بهتر درک کنند. یادگیری این مبحث از دوران کودکی بسیار موثر خواهد بود زیرا در آینده کاربردهای زیادی در محیط کار خواهد داشت. روش های آموزشی زیادی برای آموزش دانش روتین وجود دارد.

دانش مفهومی

دانش مفهومی همانطور که از نام آن پیداست برای مطالعه مفاهیم، ​​نظریه ها و اصول انتزاعی مختلف استفاده می شود. روش‌های مختلف تدریس این کیفیت را در افراد افزایش می‌دهد و در زمینه‌های ریاضی، علوم و فناوری مؤثر است. دانش مفهومی یکی از اساسی ترین دانش هایی است که دانش آموز برای یادگیری سوالات دیگر باید آن را تقویت کند.

روش های مختلف یادگیری

همانطور که اشاره شد؛ ابتدا باید روش های مرتبط با موضوع مورد نظر را پیدا کنید. اما به طور کلی، برخی از روش های یادگیری در مشکلات مختلف مشترک هستند. سه روش کلی برای یادگیری از طریق دیداری، شنیداری و حرکتی یا لمسی وجود دارد و معلمان باید از هر سه روش به طور همزمان یا یک روش خاص با توجه به توانایی دانش آموزان استفاده کنند. برای آشنایی با روش های درمان ناتوانی یادگیری اینجا را کلیک کنید.

روش های یادگیری بصری

در این روش دانش آموزان هوش بصری خوبی دارند و با دیدن بیشتر یاد می گیرند. معمولاً دانش‌آموزان این دسته در ردیف اول می‌نشینند، درگیر محتواهایی مانند تماشای فیلم یا پوستر در کلاس می‌شوند و چشمان خود را برای تجسم چیزها می‌بندند. اگر روش بصری را از بین روش های مختلف یادگیری ترجیح می دهید؛ از ابزارها و تمرین های تصویری استفاده کنید، نمودارها و مدل های مختلف را ترسیم کنید و یادداشت برداری کنید.

🔶 روش هایی برای یادگیری شنیدن

برخی از دانش آموزان به تصاویر و صحنه ها توجه نمی کنند، اما صداها را به خوبی به خاطر می آورند. آنها معمولاً مکانی را در کلاس انتخاب می کنند که بتوانند به خوبی کار کنند. اما زاویه دید برایشان مهم نیست. همچنین در حین مطالعه مطالب را با صدای بلند تکرار می کنند. روش های یادگیری که برای این دسته از افراد موثر خواهد بود، ضبط با صدای بلند، پرسیدن سوال و تکرار با خود و پیوستن به گروه های کوچکتر است. که در آن صدا راحتتر شنیده می شود.

🔶 روش های یادگیری حرکتی-لمسی

افرادی که از روش های یادگیری جنبشی-لمسی استفاده می کنند. آنها تمایل دارند در حین یادگیری از ابزار و اشیاء مختلف استفاده کنند یا دائماً در حال حرکت باشند. آنها معمولاً بیشتر به هنر علاقه دارند و در حین صحبت کردن از دست و زبان بدن خود به طور کلی استفاده می کنند. روش های مناسب برای چنین افرادی نشان دادن مفاهیم، ​​برجسته کردن مطالب درسی، شرکت در فعالیت های گروهی و حرکتی خواهد بود.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

توصیه های کلی برای روش های آموزشی موثرتر

مسلماً امکان شناسایی استعداد و توانایی همه افراد وجود نخواهد داشت. به همین دلیل برخی از روش های آموزشی عمومی برای همه گروه ها مناسب و موثر خواهد بود. این روش ها عموماً در تمامی سیستم های آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد و فراهم آوردن این شرایط آسانتر است.

برای آشنایی بیشتر با روش صحیح مطالعه کلیک کنید.

تقویت حافظه و افزایش هوش هیجانی

تثبیت حافظه در اثربخشی روش های یادگیری بسیار موثر است. در واقع اگر انسان حافظه خوبی نداشته باشد یا مدام همه چیز را فراموش کند; یادگیری آن بسیار دشوار خواهد بود. هوش هیجانی نیز منجر به عملکرد بهتر خواهد شد. راه های عملی زیادی برای بهبود حافظه وجود دارد. تغذیه سالم، حل جدول و بازی های فکری، عادات رفتاری مناسب و… بر افزایش ظرفیت حافظه تاثیر می گذارد.

تأثیر علاقه به یادگیری

تأثیر علاقه به روش های مختلف آموزشی بر هیچکس پوشیده نمی ماند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که اگر کاری با اشتیاق انجام شود; مدت زمان طولانی تری در حافظه می ماند و موثرتر است. با وجود علاقه به یک موضوع، افراد تلاش بیشتری برای یادگیری می کنند و بعداً ناامید می شوند. احتمال موفقیت آنها نیز افزایش می یابد.

🔘 استفاده از امکانات آموزشی مختلف

امروزه امکانات و تجهیزات آموزشی زیادی وجود دارد. استفاده از آن یادگیری را آسان تر و سریع تر می کند. افراد می توانند در دوره های مختلف شرکت کنند و موضوعات زیادی را با وسایل ارتباطی و اینترنت مختلف مطالعه کنند. البته استفاده از تجهیزات یکی از روش های اضافی آموزش است و نباید زیاد به آن اهمیت داد.

تلاش مداوم و صبر

در فرآیند آموزش و استفاده از روش های مختلف یادگیری، افراد باید صبور و پیگیر باشند. یادگیری در یک واحد حاصل نمی شود. با صرف زمان و تلاش همه چیز را یاد خواهید گرفت و جای نگرانی نیست. افراد متفاوت هستند و هرکسی برای یادگیری چیزهای جدید به زمان مشخصی نیاز دارد. به خود یا دیگران فشار نیاورید. بسیاری از مردم به این دلیل نگران می شوند و دیگر نمی توانند خوب کار کنند. بهتر است صبور باشید و به تلاش ادامه دهید. برای جلوگیری از انصراف دانش آموزان کلیک کنید.

آخرین کلمه

به یاد داشته باشید که روش های مختلف یادگیری اطلاعات را برای همیشه در ذهن ذخیره نمی کنند و موفقیت را تضمین نمی کنند. در عوض، پس از یادگیری، باید محتوا را به حافظه بلند مدت خود اختصاص دهید و به موقع از آن استفاده کنید. خودتان را با دیگران در این زمینه مقایسه نکنید. هر فردی روش خاص خود را دارد. از راه حل های ارائه شده کمک بگیرید و با مشاور مشورت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه روش های آموزشی می توانید با شماره تلفن 02191002360 یا تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید تا در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصان مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر