سادیسم چیست و چگونه درمان می شود؟


شاید نام سادیسم را شنیده باشید و با معنی آن آشنا باشید. اما خوب است بدانید که در افراد مختلف می توان تیپ شخصیتی سادیسم را دید. درمان این اختلال بسیار سخت و طولانی است زیرا ریشه در شخصیت افراد دارد. البته با کمک یک روانشناس خوب و با تجربه می توان روند بهبودی را تسهیل کرد. می توان گفت تقریباً هیچ مدرکی مبنی بر ژنتیکی و ارثی بودن این بیماری وجود ندارد. اما نحوه تربیت و محل رشد کودک در ایجاد این اختلال بسیار موثر است.

اختلال شخصیت چیست؟

اختلال شخصیت نوعی بیماری روانی است. در این بیماری روانی، افراد در درک موقعیت ها یا افراد دیگر مشکل دارند. همچنین ممکن است در درک خود مشکل داشته باشند و نتوانند با خودشان ارتباط برقرار کنند. اختلالات شخصیت بسیار گسترده است و انواع مختلفی دارد. البته به طور کلی می توان گفت که داشتن اختلال شخصیت به معنای داشتن الگوی مشخص و سفت و سخت ناسالم است، صرف نظر از شرایط مختلف، فقط از آن الگو استفاده می شود. وجود اختلالات شخصیتی منجر به مشکلات و محدودیت های فراوان و قابل توجهی در روابط کاری و شخصی می شود. به همین دلیل پیگیری و درمان آنها بسیار مهم است. بی توجهی به درمان این اختلالات می تواند فرد را به زندگی بازگرداند و مانع پیشرفت او شود. البته در شروع درمان باید کمک افراد مجرب و متخصص را در نظر بگیرید تا در نهایت به نتیجه مطلوب برسید.

سادیسم چیست؟

سادیسم نوعی اختلال شخصیت است که در آن فرد از درد یا ناراحتی دیگران لذت می برد. البته برای فردی که از این اختلال رنج می‌برد فرقی نمی‌کند که درد و ناراحتی آن جسمی باشد یا روحی، در هر صورت لذت خواهند برد. به طور کلی سادیسم جنسی بیشتر شناخته شده است و تحقیقات بیشتری در مورد آن انجام شده است. وقتی این اختلال در فردی وجود داشته باشد، اطرافیان و شریک عاطفی او تحت تاثیر قرار می گیرند و مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. این افراد اغلب رفتار پرخاشگرانه و بی رحمانه ای از خود نشان می دهند. آنها می توانند افراد را از نظر جسمی یا عاطفی تحت تأثیر قرار دهند. مثلاً از ترس یک فرد یا خشونت برای پیشبرد کار خود استفاده می کنند. البته، افراد مبتلا به سادیسم نه تنها از آزار رساندن به دیگران لذت می برند، بلکه در هنگام آسیب رساندن به دیگری احساس لذت نیز می کنند.

انواع سادیسم

ممکن است افراد زیادی را با این اختلال شخصیت دیده باشید، اما چون با آن آشنایی نداشتید، نمی توانستید آن را تشخیص دهید. این بیماری دسته های مختلفی دارد که هر کدام علائم متفاوتی را نشان می دهند. البته ممکن است طبقه بندی اختلال سادیستی کمی دشوار به نظر برسد، اما پذیرفته شده ترین نوع طبقه بندی به شرح زیر است:

سادیسم از دست دادن کنترل است

این نوع سادیسم با سایرین بسیار متفاوت است. چنین افرادی خودشان بسیار ضعیف هستند و در عوض ترجیح می دهند به افرادی که ضعیف تر و ضعیف تر از آنها هستند آسیب بزنند. ویژگی شخصیتی این افراد ترسو بودن است. همچنین اکثر اوقات موقعیت های مورد نظر را در ذهن خود تصور می کنند و با اذیت کردن دیگران در ذهن خود لذت لازم را می برند. علاوه بر این، این افراد اغلب نشانه هایی از پرخاشگری را نشان می دهند که البته تنها برای پوشاندن ترس درونی آنهاست.

سادیسم انفجاری

به طور کلی می توان گفت که این افراد از درون با زندگی خود مشکل دارند و از آن ناامید هستند. آنها به یکباره و بدون هیچ کنترلی عصبانیت خود را بروز می دهند و البته پس از آرام شدن از رفتار خود پشیمان می شوند. این افراد در لحظه ای که احساس می کنند شخصیت آنها مورد هجوم و تحقیر قرار می گیرد، بدون فکر به سرعت و خشونت واکنش نشان می دهند و حتی می توانند به عزیزان خود آسیب برسانند.

سادیسم سرکوبگر

این نوع سادیسم شباهت زیادی به نوع انفجاری دارد. این افراد هم خیلی عصبانی هستند و این را نشان می دهند. این شخصیت ها افراد دیگر را تهدید می کنند و به آنها آسیب می رسانند. آنها از خشم و عصبانیت خود برای ایجاد حس ترس در طرف مقابل استفاده می کنند و از این حس ترس برای پیشبرد کار و اهداف خود استفاده می کنند. برخلاف سادیسم انفجاری، آنها افرادی را انتخاب می کنند که از آنها سوء استفاده می کنند تا مطمئن شوند که حس برتری و ترس را در فرد مقابل القا می کنند. این شخصیت ها معمولا عزت نفس پایینی دارند که خیلی سعی می کنند آن را پنهان کنند.

سادیسم اجباری

اکثر این افراد دارای موقعیت اجتماعی بالایی در جامعه هستند. ایده این افراد این است که باید همه را وادار به رعایت قوانین کنند. آنها از طریق قوانین دیگران را مجبور به اطاعت می کنند و دوست دارند دیگران را آزار دهند. اگر طرف مقابل قوانین را رعایت نکند، بالاترین مجازات ممکن را تعیین می کند. در صورت افزایش جایگاه و منزلت اجتماعی این افراد بر همین اساس میزان مجازات را افزایش می دهند. هر چه بیشتر این رفتارها را تکرار کنند تبدیل به عادت می شود و بر شدت آن افزوده می شود.

نشانه های سادیسم

با توجه به توضیحات ارائه شده، بارزترین و مهم ترین نشانه سادیسم، لذت شکنجه دیگران است. با این حال، علائم دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:

  • از تحقیر دیگران چه در جمع و چه در خلوت لذت می برید.
  • از تماشای آسیب دیدن دیگران توسط افراد دیگر لذت ببرید.
  • میل به کنترل دیگران.
  • برای آسیب رساندن به دیگران تخیلات و خیالات گوناگون در ذهن خود داشته باشند.
  • آنها سعی می کنند برای اطرافیان خود محدودیت ایجاد کنند.
  • وقتی پرخاشگر می شوند، دیگران را آزار می دهند.

درمان اختلال سادیستی

در مورد درمان این اختلال شخصیت باید بدانید که درمان این مشکل به تنهایی تقریبا غیرممکن است و فرد مبتلا به این اختلال قطعا به کمک نیاز دارد. درمان این اختلال به صورت ترکیبی انجام می شود که نیاز به مراجعه همزمان به روانشناس و روانپزشک دارد. باید در نظر داشته باشید که مراجعه فقط به یکی از این موارد (فقط به روانشناس یا فقط روانپزشک) نتیجه ای نخواهد داشت و باید تمام جلسات را طی کنید.

به روانشناس مراجعه کنید

انواع مختلفی از اختلالات شخصیت سادیستی وجود دارد و اگر فرد آن را بخواهد، پیشرفتی حاصل نخواهد شد. اما با همکاری خود مراجعین و حضور یک روانشناس خوب و با تجربه می توان قسمت زیادی از علائم سادیسم را از بین برد. روش درمان کاملاً به تشخیص روانشناس بستگی دارد، اما در بیشتر موارد از درمان شناختی- رفتاری استفاده می شود. روانشناس متخصص همچنین تمرینات عملی و راهکارهای مختلف برای کنترل و رفع علائم این اختلال را به مراجعین آموزش می دهد.

به روانپزشک مراجعه کنید

پس از مراجعه به روانشناس، او در زمان مناسب شما را برای درمان دارویی به روانپزشک ارجاع می دهد. نوع داروی تجویز شده به تشخیص روانپزشک بستگی دارد، اما در بسیاری از موارد ممکن است داروهای ضد افسردگی برای تنظیم تعادل هورمونی بدن تجویز شود. برای جلوگیری از پرخاشگری، اضطراب، عصبانیت و دعواهای فیزیکی نیز داروهای آرامبخش تجویز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر