سرخجه در دوران بارداری گرگرفتگی در دوران بارداری – یک ذهن جدید


سرخجه در دوران بارداری این یکی از بیماری هایی است که سلامت مادر و جنین را تهدید می کند. اکثر مردم در کودکی علیه سرخجه واکسینه شده اند یا به آن مبتلا شده اند. همه افراد معمولاً یک بار در زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند و سیستم ایمنی بدن در برابر آن مقاوم می شود. زنان باید قبل از اقدام به بارداری، سیستم ایمنی خود را در برابر سرخجه تقویت کنند. سرخک یک بیماری ویروسی مسری است که در درجه اول سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما در زنان باردار عوارض خطرناک دیگری را به همراه خواهد داشت. در این مقاله به عوارض و درمان این بیماری می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد سرخجه کلیک کنید.

سرخجه در دوران بارداری

به دلیل حساسیت در دوران بارداری و وابستگی کامل جنین به مادر، ابتلا به انواع بیماری ها بسیار خطرناک خواهد بود. از آنجایی که شیوع این بیماری بسیار زیاد است. زنان در این سن باید بسیار مراقب باشند. از آنجایی که سرخجه، اوریون و آبله مرغان علائم بسیار مشابهی دارند، تشخیص آنها از هم می تواند دشوار باشد. اما زنان باردار در صورت تجربه هر یک از آنها باید فوراً تحت درمان قرار گیرند.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

علائم سرخجه در دوران بارداری

اگر زنان باردار مبتلا به سرخجه باشند، علائم را می توان تا 23 روز پنهان کرد. عدم وجود علائم یا علائم خفیف آنها در روزهای اولیه افراد را نگران نمی کند و همین عامل باعث می شود درمان را به موقع شروع نکنند. اما در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید.

تب خفیف

سردرد

تورم غدد لنفاوی

درد در مفاصل

قرمزی چشم

آبریزش بینی

ایجاد لکه های قرمز روی پوست

در واقع امکان سرایت این بیماری به دیگران تا یک هفته قبل از دیدن دانه ها و یک هفته بعد از آن وجود دارد.

عوارض سرخجه در دوران بارداری

اگرچه سرخک به طور کلی یک بیماری خفیف در دوران کودکی در نظر گرفته می شود. اما این یک خطر جدی در دوران بارداری است. ویروس سرخجه در دوران بارداری می تواند از جفت عبور کرده و از مادر به جنین منتقل شود. جنینی که به این بیماری به خصوص قبل از شش ماهگی مبتلا شود، عواقب جبران ناپذیری برای کودک خواهد داشت. ابتلا به سرخجه در دوران بارداری خطرات زیر را برای جنین به همراه خواهد داشت.

برای آشنایی بیشتر با خطرات بارداری کلیک کنید.

سندرم سرخجه مادرزادی: در این سندرم کودک علائم مختلفی را نشان می دهد. بیماری های قلبی، مشکلات استخوانی، اختلالات بینایی و شنوایی، عقب ماندگی ذهنی، آسیب به کبد و طحال و اختلالات رشد از جمله بیماری هایی هستند که نوزاد بیشتر به آن مبتلا می شود. برای اطلاع از علل عقب ماندگی یا عقب ماندگی ذهنی کلیک کنید.

سقط جنین قبل از هفته 20 بارداری. برای اطلاع از علائم سقط جنین کلیک کنید.

تولد زودرس

مرده زایی بعد از 20 هفته بارداری

تشخیص سرخجه در بارداری

همانطور که اشاره شد؛ از آنجایی که علائم سرخجه در دوران بارداری بسیار شبیه به بیماری های دیگر مانند مخملک و سایر بیماری های پوستی است، تشخیص آن دشوار است. اما با کمک تست های تشخیصی و آزمایش های مختلف می توان از وجود این بیماری و میزان مصونیت بدن مادر در برابر آن مطمئن شد. برای تشخیص دقیق این بیماری باید به متخصص عفونی مراجعه کرد. برای اطلاع از غربالگری های رایج قبل از بارداری کلیک کنید.

پیشگیری از سرخجه در دوران بارداری

دریافت واکسن سرخک در دوران بارداری امکان پذیر نیست. به همین دلیل، اگر مادر در گذشته این واکسن را دریافت نکرده باشد. در دوران بارداری باید بهداشت را رعایت کند. بلافاصله پس از تولد، تزریق واکسن سرخجه بی خطر است و می تواند مادر را در بارداری آینده مطمئن کند.

در دوران بارداری مطمئن شوید که سایر کودکان یا اطرافیانتان به این بیماری مبتلا نیستند و در صورت ابتلا از همراهی با آنها خودداری کنید. همچنین احتمال انتقال ویروس از فردی که اخیراً واکسن سرخک دریافت کرده است. وجود ندارد.

برای مراقبت بهتر، مطالعه مقاله بیماری های مادران باردار را فراموش نکنید.

درمان سرخجه در دوران بارداری

این ویروس در قطرات بزاق، ادرار و مدفوع وجود دارد و از طریق مجاری تنفسی نیز منتقل می شود. اگر یک زن باردار با یک بیمار سرخجه ملاقات کند. تقریباً یک هفته پس از قرار گرفتن در معرض، آنتی گاماگلوبولین به او تزریق خواهد شد. البته با وجود این هنوز احتمال انتقال این ویروس به جنین وجود دارد. تقریباً می توان گفت مؤثرترین راه برای درمان این بیماری پیشگیری از آن است. با این حال، راه هایی برای کنترل آن وجود دارد.

🔴دارو درمانی: برای درمان دارویی سرخجه در بارداری باید به پزشک مراجعه کنید. در دوران بارداری مصرف هر دارویی باید زیر نظر پزشک باشد و نمی توان خودسرانه دارو مصرف کرد. برای درمان این بیماری از آنتی بیوتیک استفاده نکنید. سرخک یک بیماری ویروسی است و توسط باکتری ایجاد نمی شود. استامینوفن معمولا برای درمان تب تجویز می شود. یکی از داروهای دیگر برای درمان سرخجه آسپرین است که نباید برای افراد زیر 20 سال تجویز شود زیرا باعث ایجاد سندرم ری در آنها می شود.

🔴 درمان: در دوران بارداری برای رفع عوارض این بیماری توصیه می شود افراد در خانه بمانند و استراحت کنند. نوشیدن مایعات زیاد نیز در این دوران کمک زیادی خواهد کرد.

واکسن سرخجه

کشور ما واکسیناسیون جهانی علیه این ویروس را از سال 1982 آغاز کرده است. معمولاً یک دوز کافی است و تا 98 درصد برای فرد مصونیت ایجاد می کند. واکسن سرخجه ممکن است با واکسن اوریون همزمان باشد. که مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. افراد زیر 9 ماه می توانند این واکسن را دریافت کنند و در صورت تمایل به دریافت دوزهای بعدی، در مناطقی زندگی می کنند که شیوع سرخجه بسیار زیاد است. دوز بعدی را می توان در 4 تا 6 سالگی یا 6 تا 12 سالگی تزریق کرد.

این واکسن هیچ عارضه جانبی خاصی در انسان ایجاد نمی کند، البته وجود علائم خفیف مانند درد مفاصل، جوش های روی بدن و تورم غدد لنفاوی طبیعی است. تزریق این واکسن به کودکانی که بیماری زمینه ای دارند یا سیستم ایمنی آنها ضعیف است. توصیه نمی شود. حدود 90 درصد دختران ایرانی قبل از ازدواج واکسینه می شوند. اما آنها باید قبل از بارداری از میزان آنتی بادی های بدن خود مطمئن شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوامل موثر بر سیستم ایمنی کودک کلیک کنید.

آخرین کلمه

با توجه به حساسیت دوران بارداری و خطراتی که در این دوران برای مادران و فرزندانشان وجود دارد. توصیه می شود در این مدت تحت نظر پزشک باشید و مراقبت های بهداشتی لازم را انجام دهید. ابتلا به سرخجه پس از 6 ماه دیگر خطر جدی محسوب نمی شود. با این حال، باید از آن اجتناب کرد. در دوران بارداری مراقب سلامتی خود و کودکتان باشید تا خطر ابتلا به سرخجه در دوران بارداری را به حداقل برسانید.

برای مشاوره در مورد سرخجه در دوران بارداری می توانید در هر ساعت از شبانه روز برای مشاوره بارداری با شماره تلفن 02191002360 و یا با تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید تا با بهترین متخصصین مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو تماس بگیرید.

سوالات متداول

علائم سرخجه در بارداری چیست؟

از زمان عفونت تا شروع علائم تقریباً 12 تا 23 روز طول می کشد. علائم آن نیز در ابتدا خفیف است که شامل تورم غدد لنفاوی، درد مفاصل، تب خفیف، سردرد و غیره است.

آیا واکسن سرخجه تزریق می شود؟

در دوران بارداری این واکسن نباید تزریق شود. حتی اگر مادر آلوده باشد، واکسن در این زمان موثر نخواهد بود. معمولا افراد در دوران کودکی این واکسن را دریافت کرده و در دوران بارداری آنتی بادی دارند. بهتر است قبل از بارداری معاینه شود و از این مشکل مطمئن شود تا در صورت عدم مقاومت بدن بتواند قبل از بارداری واکسن را دریافت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر