علائم افسردگی شدید و حاد چیست؟ (15 مورد)


علائم افسردگی شدید و حاد فرد به فرد متفاوت است، اما با این حال می توان به علائم افسردگی حاد و شدید اشاره کرد تا برای عموم قابل تشخیص باشد. البته قبلا در ویکی روان درباره علائم و نشانه های افسردگی صحبت کردیم اما قصد داریم در ادامه به موضوعی شدیدتر و تاثیرگذارتر اشاره کنیم. بررسی نشانه های افسردگی شدید چیزی است که در جلسات مشاوره روانشناسی افسردگی آنلاین در ویکی روان به آنها پرداخته می شود. در ادامه همراه باشید تا افسردگی حاد را بررسی کنیم.

فهرست موضوعات بررسی شده

علائم افسردگی شدید چیست؟

با بخش مقاله های روانشناسی در ویکی روان همراه باشید.

افسردگی یک بیماری شایع اما جدی است که شدت آن بسیار متفاوت می باشد. نوع خفیف آن، ممکن است با علائمی مانند غمگینی، تحریک‌ پذیری، عصبانیت و خستگی همراه باشد که هفته‌ ها یا بیشتر طول می‌ کشد. همه ما کم و بیش علائم افسردگی خفیف را تجربه می کنیم، اما موضوع افسردگی حاد کاملا متفاوت است.

همانطور که سایت ویکی روان در مقاله تعریف افسردگی در روانشناسی چیست گفتیم، چنین افسردگی در زندگی روزمره و روابط شما اختلال ایجاد می کند.

در واقع افسردگی شدید و حاد یک مریضی مخفی و پنهانی است که می تواند توسط افرادی که اطراف شما هستند آشکار شود.

در واقع مخفی کردن میتواند به عنوان یک نوع استتار عمل کند و تلاش شما را در باطن مخفی نگه دارد و مانع شما برای گرفتن کمک که نیاز دارید شود. یعنی بسیاری از افراد بیماری خود را انکار می کنند و هیچ بهبودی در شرایط آنها ایجاد نمی شود. اما افسردگی شدید، ممکن است همراه با علائم شدیدی مانند:

 1. کاهش اشتها
 2. کاهش وزن
 3. مشکلات خواب
 4. و افکار مکرر مرگ یا خودکشی

باشد، اما این تمام ماجرا نیست! یادتان باشد علائم افسردگی شدید و حاد می تواند فلج‌ کننده باشد و در مدت کوتاهی تاثیرات مخرب زیادی بر جسم و روان فرد بگذارد! یعنی ممکن است خود را منزوی کنید و برای بلند شدن از رختخواب یا ترک خانه مشکل داشته باشید.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع

علائم افسردگی شدید چیست؟ (راه تشخیص افسردگی حاد)

علائم افسردگی کودکان

تجربه ثابت کرده بدترین نوع افسردگی همین نوع است، چون افراد آن را سخت قبول می کنند و خیلی دیر برای درمان اقدام خواهند کرد! در ادامه به مهم ترین و آشکارترین علائم افسردگی شدید و حاد از دید روانشناسی می پردازیم. یادتان باشد، افسردگی شدید علائم خاص خود را دارد که حداقل یک ماه باید درگیر آن باشید:

 1. عدم کنترل بر افکار منفی و خاطرات تلخ گذشته
 2. بی خوابی یا خواب زیاد
 3. تحریک پذیری
 4. از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلا لذت بخش بودند
 5. ظاهر فیزیکی نامناسب و عدم تمایل به تغییر آن
 6. ناامیدی از اولین علائم افسردگی حاد و شدید است
 7. فکر در مورد اتفاق بد و خیالی دیگر نشانه افسردگی حاد است
 8. احساس سنگین بودن که مانند وزن فیزیکی روی شانه های شماست
 9. افکار مرگ یا خودکشی یا اقدام به خودکشی از نشانه های افسردگی مزمن یا chronic depression است
 10. در موارد بسیار شدید، علائم روان پریشی (مانند توهم یا هذیان)
 11. تلاش کردن بسیار زیاد برای تصمیم گیری
 12. ناتوانی در مراقبت از خود، مانند غذا خوردن، حمام کردن، یا انجام مسئولیت های خانوادگی یا کاری
 13. نقد کردن خود باعث ایجاد احساس بی ارزش بودن می شود و عدم توانایی در توقف این کار
 14. علاقه نداشتن به انجام فعالیت و اتفاقات که در زندگی رخ می دهد
 15. بی برنامگی شدید در زندگی و عدم توانایی در سامان دادن وضعیت فعلی دیگر نشانه افسردگی شدید است

با وجود احساس ناامیدی، با متخصص و مشاور افسردگی خود در مورد گزینه‌ های درمانی صحبت کنید. حتی علائم افسردگی شدید قابل درمان هستند. تمام ما در دوره یا دوره هایی از زندگی نشانه هایی از این بیماری را تجربه می کنیم، اگر به آنها بی توجه باشید نشانه های عادی تبدیل به علائم افسردگی حاد می شوند.

به همین دلیل روانشناسی تاکید زیادی بر شناخت و رفع سریع و موثر علائم افسردگی شدید و مزمن دارد، چون با سلامت و آینده روانی افراد در ارتباط است.

این مطالب ویکی روان را از دست ندهید:

افکار خودکشی از علائم افسردگی حاد شدید است؟

همه افرادی که علائم افسردگی حاد و مزمن دارند، خودکشی نخواهند کرد. علاوه بر افسردگی یا سایر بیماری های روانی، عوامل خطر برای خودکشی عبارتند از:

 • سابقه فعلی یا گذشته سوء مصرف مواد
 • سابقه اقدام به خودکشی در گذشته
 • سابقه خانوادگی خودکشی
 • سابقه خانوادگی بیماری روانی یا سوء مصرف مواد
 • داشتن سلاح گرم در خانه
 • حبس شدن
 • احساس ناامیدی

با این حال دلایل خودکشی افراد می تواند متفاوت باشد، اما تمام آنها نشانه های افسردگی شدید را دارند.

افکار خودکشی با افسردگی مزمن در ارتباط است!

برای افرادی که به شدت افسرده هستند، خودکشی یک تهدید واقعی است.

هر سال حدود ۳۰.۰۰۰ نفر در ایالات متحده جان خود را از دست می دهند، البته تعداد واقعی ممکن است بیشتر باشد. برخی از خودکشی‌ها ناشناخته می مانند، زیرا به عنوان تصادف، مصرف بیش از حد مواد مخدر یا تیراندازی در نظر گرفته می‌ شوند. علائم افسردگی شدید در تمام این افراد دیده شده است، اما برای رهایی از آن اقدام نکرده بودند!

معمولا ۱۵ درصد افرادی که افسردگی آنها درمان نشده، خودکشی می کنند. به همین دلیل مقابله با علائم افسردگی مزمن و حاد بسیار ضروری است و فرد باید سریعا با استفاده از جلسات مشاوره افسردگی شدید برای درمان آن اقدام نماید.

تجربیات به دست آمده از جلسات روان درمانی ویکی روان نشان می دهد علائم افسردگی حاد قابل تشخیص هستند و مشاور روانشناس در ویکی روان می تواند در یک جلسه روان درمانی به آنها پی ببرد. با این حال مهم ترین مرحله اقدام برای رهایی از آن است.

علائم هشدار دهنده خودکشی در افراد افسرده شدید چیست؟

نشانه های افسردگی شدید
 • صحبت در مورد تمایل به مردن یا میل به خودکشی
 • به دنبال راهی برای خودکشی هستید، مانند جستجوی آنلاین روش های خودکشی یا خرید آلات قتل
 • صحبت در مورد احساس ناامیدی یا نداشتن دلیل برای زندگی کردن
 • صحبت در مورد احساس به دام افتادن یا درد غیرقابل تحمل
 • صحبت در مورد سربار بودن برای دیگران
 • افزایش مصرف الکل یا مواد مخدر
 • رفتار مضطرب یا آشفته و بی پروا رفتار کردن
 • کم یا زیاد خوابیدن
 • کناره گیری یا احساس انزوای زیاد از نشانه های افسردگی مزمن است
 • نشان دادن خشم یا صحبت در مورد انتقام جویی
 • نوسانات خلقی شدید

درمان افسردگی شدید چطور انجام می شود؟

قبلا در ویکی روان درباره راه های درمان افسردگی شدید توضیح دادیم. روش درمان تا حدودی با افسردگی خفیف و عادی متفاوت است، اما توسط متخصص روان درمانگر انجام می شود.

هنگامی که نشانه های افسردگی شدید وجود داشته باشد کمک های تخصصی ضروری است. برای این کار یک مشاور روانشناس خوب می تواند مناسب باشد و ابزار لازم برای پشتیبانی مناسب را دارد، با کمک گرفتن از او افسردگی می تواند به درستی مدیریت و حتی درمان شود.

صحبت کردن با یک روانپزشک و روانشناس می تواند به تعیین علت و شناسایی مکانیسم های مقابله مناسب کمک کند. فرآیند بیان افکار می تواند وضعیت بیمار را بهبود ببخشد تا زندگی راحت تر کنترل کنند. این کار در یک محیط خصوصی و بهدور از هیاهو انجام می شود

در برخی موارد برای درمان افسردگی دارو تجهیز می شود

افسردگی شدید با تعادل مواد شیمیایی در مغز شما تاثیر میگذارند. این توانایی مدیریت احساسات، میزان خواب ،اشتها و تمرکز را بهبود می بخشد.

درخواست کمک کنید

این اصلا شعار نیست! بارها در ویکی روان به این نکته اشاره کردیم که بیماری های روانی و احساسات ناخوشایند درونی باید مانند مشکلات جسمانی درمان شوند.

اگر بیش از دو مورد از نشانه های افسردگی شدید که در بالا به آنها اشاره شد در شما دیده می شوند، حتما از مشاور درمان افسردگی برای غلبه بر این احساس ناخوشایند کمک بگیرید

آگاه باشید که اغلب، تصمیم خودکشی آنی است. هر گونه سلاح، دارو یا سایر وسایل خطرناک را از جلوی دست بردارید. اگر اسلحه یا سلاح دیگری دارید، آن را به یک فرد مورد اعتماد بدهید.

برای رهایی از علائم افسردگی شدید و حاد قرص های انباشته شده را دور بریزید. با خارج کردن چنین اقلامی از اطراف خود، ممکن است برای خود زمان بخرید؛ زمانی با ارزش برای غلبه بر انگیزه خودکشی و در نظر گرفتن راه‌ های دیگر برای مقابله با افسردگی.

از مصرف الکل یا داروهای غیرقانونی خودداری کنید یا برای درمان اعتیاد به این مواد اقدام کنید. این اعتیاد، افسردگی شما را بدتر می‌کند و به افکار خودکشی منجر می‌ شود. این درباره انواع افسردگی در روانشناسی صادق است، پس مراقب باشید.

برخی از مطالعات نشان داده‌ اند در افرادی که خودکشی کرده‌ اند، در خون ۳۳ تا ۶۹ درصد آنها الکل وجود داشته است.

مشاورین روانشناس مرتبط با این موضوع

پیشنهاد ویکی روان برای رهایی از نشانه های افسردگی حاد و مزمن

شما دوست عزیز می توانید از سراسر ایران و جهان، در جلسات مشاوره اینترنتی افسردگی در ویکی روان شرکت کرده و با متخصص مورد نظرتان صوتی، تصویری و حتی تایپی جلسات مشاوره روانشناسی برگزار نمائید.

برای مشاهده لیست مشاورین روی دکمه زیر کلیک کنید:

مشاوره غیر حضوری افسردگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر