مهربانی با کودکان – بهترین راه ها و روش ها


مهربانی با فرزندان مشکلی است که هر پدر و مادری برای رسیدن به آن تلاش زیادی می کند. وقتی با فرزندان خود با مهربانی و محبت رفتار می کنید، محیط خانه برای آنها به مکانی امن تبدیل می شود که در آنجا می توانند مشکلات و نگرانی های خود را با خیال راحت با والدین خود مطرح کنند.

در این صورت حتی از رفتار مجرمانه و اعتیاد آنها نیز در آینده جلوگیری خواهد شد. مهم نیست چقدر رابطه نزدیک تر با فرزندانتان اگر آنها را داشته باشید، در آموزش آنها موفقیت بیشتری خواهید داشت. برای رسیدن به این هدف باید در مورد رفتار صحیح با کودکان آگاهی داشته باشید و سطح آگاهی خود را افزایش دهید.

مشاوره کودکان و خواندن کتاب های مرتبط آنها مناسب ترین گزینه هایی هستند که می توان در این راستا استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های مهربانی با کودکان تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

راه های مهربانی با کودکان

در این قسمت می خواهیم در مورد راه های مهربانی با کودکان صحبت کنیم که به شرح زیر است:

  1. عاشقشم

وقتی کودک محبت والدین خود را احساس می کند، این توانایی را دارد که با آنها رابطه خوبی برقرار کند. محبت قلبی تنها پاسخی به نیازهای درونی کودک نیست. کودک با بوسه ها، نوازش ها و لبخندها آرامش می یابد، عزت نفس او افزایش می یابد و می فهمد که افرادی در زندگی او هستند که بی قید و شرط او را دوست دارند و از او حمایت می کنند.

  1. علایق مشترک خود و فرزندانتان را کشف کنید

شکاف نسلی و فاصله سنی موردی است که باعث می شود بسیاری از والدین نتوانند به طور موثر با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند. بهترین کاری که در این شرایط می توانید انجام دهید این است که به دنبال نقاط و علایق مشترک بین کودک و خودتان باشید و آنها را تقویت کنید.

برای یافتن این نقاط تماس، باید بدانید که فرزندتان وقت خود را چگونه می گذراند و چه می کند.

در فعالیت هایی که فرزندتان به آنها علاقه دارد شرکت کنید، به پارک بروید، با کودک خود قدم بزنید و بخندید. این باعث افزایش صمیمیت با فرزند شما می شود. اگر چند فرزند دارید، برای هر کدام از آنها وقت بگذارید و از بودن در کنار هم لذت ببرید.

  1. صبور بودن

اگر روز سختی را سپری می کنید، نسبت به فرزندتان بد رفتار نکنید و حرص و طمع خود را از او دور کنید. راهی برای آرامش پیدا کنید. سعی کنید همیشه پرانرژی و شاد باشید و آرامش خود را حفظ کنید. کودکان در صورتی که والدین پر انرژی داشته باشند ویژگی هایی مانند صبر و شادی را یاد می گیرند.

وقتی فرزندتان با شما صحبت می کند، اغلب آن را قطع نکنید، زیرا احساس می کند که شما علاقه ای به صحبت با او ندارید و انگیزه خود را برای صحبت با شما از دست می دهد. با حوصله به صحبت های او گوش دهید و با گوش دادن به حرف های او این پیام را به او منتقل کنید که برای او ارزش قائل هستید.

  1. با کودک بازی کنید

وقتی با فرزندتان بازی می کنید، او احساس می کند که دوستش دارید و با این بازی ها علایق درونی فرزندتان در او ایجاد می شود. بازی باعث ایجاد صمیمیت با فرزند شما می شود. این یک راه خوب برای تقویت رابطه بین شما و فرزندتان و پر کردن اوقات فراغت کودکان است.

بازی هایی را که در کودکی انجام می دادید به فرزندتان بیاموزید و زمان بیشتری را با او بگذرانید زیرا به شما نیاز دارد. با تمام وجود در کنار فرزندتان باشید تا احساس کند شما با او هستید.

  1. نظم و قانون را برقرار کنید

اگر در خانه قوانینی وجود نداشته باشد، بچه ها هر کاری بخواهند انجام می دهند. مثلاً تا نیمه شب تلویزیون تماشا می کنند و… برای داشتن رابطه خوب با فرزندتان باید قوانین خاصی را در خانه داشته باشید و همیشه آن ها را اجرا کنید. تشریع، مادامی که با سخت گیری و افراط همراه نباشد، موجب نزدیکی با فرزندان می شود.

اگر فرزندتان کاری را درست انجام نداد، او را تنبیه نکنید و به او بگویید که نمی توانید هیچ کاری را درست انجام دهید زیرا عزت نفس فرزندتان را از بین می برید. هنگام برخورد با اشتباهات کودک یک مجازات مناسب در نظر بگیرید و او را به رفتار درست تشویق کنید.

نتیجه

فناوری این روزها ما را از عشقی که قبلاً با دیگران به اشتراک می‌گذاشتیم، دور کرده است. از طریق صفحه، به اشتراک گذاشتن تمام عشق ارتباط با دوستان، بستگان و دیگران دشوارتر می شود. اجازه ندهید به بچه ها آسیب بزند، زیرا برای داشتن افراد خوب، ابتدا باید آن را از شما ببینند.

هر کودکی دنیای متفاوتی دارد. برخی از آنها دارای ویژگی های شخصیتی هستند که مانع از بیان بسیار آنها می شود. اما مواقعی وجود دارد که شما این توانایی را دارید که به عنوان والدین به آنها کمک کنید.

در این مقاله ایده هایی برای شما ارائه کرده ایم که چگونه با فرزندان خود مهربان تر باشید. اگر پس از مطالعه این مقاله سوالی دارید که پاسخی برای آن پیدا نکرده اید، می توانید از طریق شماره گیری با مرکز مشاوره همدیشان تماس بگیرید تا پاسخ سوال خود را از مشاوران همدیشان دریافت کنید.

سوالات متداول

کودکان چگونه ویژگی هایی مانند صبر و شادی را یاد می گیرند؟

کودکان در صورتی که والدین پر انرژی داشته باشند ویژگی هایی مانند صبر و شادی را یاد می گیرند.

نتیجه خوب بودن با کودکان در آینده آنها چیست؟

این امر از رفتار مجرمانه و اعتیاد آنها در آینده جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر