همه چیز درباره کامپوزیت دندان -تیر 1401 | مراحل کامپوزیت


در این مقاله سعی بر آن داریم با آموزش کامپوزیت دندان و چگونگی آن آشنا شویم با ما همراه باشید …

کامپوزیت دندانی چیست ؟

یکی از موادی که امروزه در دنیای دندانپزشکی بسیار پر کاربرد است ، کامپوزیت ها هستند. کامپوزیت دندان به موادی خمیر مانند می گویند که پزشک با استفاده از آن دندان های پوسیده ، شکسته ، ترک خورده یا سیاه شده را ترمیم می کند .

تفاوت لمینت و کامپوزیت

این متخصص پروتزهای دندانی در باره تفاوت‌های کامپوزیت و لمینت گفت: کامپوزیت ماده‌ای خمیری شکل است که به صورت آماده و با رنگ و زیرساخت مختلف روی دندان می‌چسبد و در پرکردگی و ترمیم زیبایی بکار می‌رود. در حالیکه لمینت باید به طور یک دست در لابراتوار قالب‌گیری شود و با تراشیدگی اندک روی دندان قرار می‌گیرد. در لمینت شیارهای مختلف روی دندان قابل ایجاد است. عده زیادی معتقدند لمینت درخشندگی و زیبایی بیشتری به دندان می‌دهد.

مراحل کامپوزیت دندان

برای استفاده از روکش ونیر کامپوزیت لازم است ابتدا دندان ها بطور کامل تمیز شوند تا به این ترتیب هر گونه جرم یا پلاک ارتودنسی ایجاد شده در سطح دندان ها پاک شده و یک سطح تمیز برای کار گذاشتن روکش ونیر ایجاد شود.در ادامه دندان ها بطور کامل خشک شده و پاک می شود تا به این ترتیب اطمینان حاصل شود هیچگونه رطوبت یا بزاقی در محل وجود ندارد که بتواند در عملکرد مواد باندینگ اختلال ایجاد کند.سپس سطح جلوی دندان ها به وسیله مواد اسیدی مختل می شود تا به این ترتیب یک سطح مناسب برای کار گذاشتن روکش ونیر ایجاد شود. در حقیقت این سطح به چسبیدن ونیر کامپوزیت به سطح دندان کمک موثر می کند.
در نهایت، از مواد باندینگ مخصوص (چسب) بر روی سطح دندان استفاده شده و مواد کامپوزیت به آرامی بر روی دندان قرار می گیرد. در این مرحله فرآیند اضافه کردن، برداشتن و آماده کردن مواد کامپوزیت به همراه صیقل زدن آن تکرار می شود تا به این ترتیب بتوان روکش ونیر نهایی را ایجاد کرد.
به هر حال نتایج نهایی بدست آمده در این حالت بستگی زیاد به تجربه هنری دندانپزشک زیبایی و توانایی های وی دارد.

 

   

جنس کامپوزیت دندان

کامپوزیت سفید (که ترکیبی از رزین اکریلیک و شیشه است) به خاطر رنگ سفیدش با رنگ دندان‌ها هماهنگ است. البته، کامپوزیت‌ها به مرور زمان ساییده یا لب‌پریده شده و همچنین مصرف قهوه، چای یا تنباکو باعث لک زدن آن‌ها می‌شود. به علاوه، آن‌ها به اندازه سایر مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان دوام ندارند

کامپوزیت دندان چند سال دوام دارد؟

طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به آمالگام کمتر است. در واقع کامپوزیت دوام و پایداری کمتری نسبت به آمالگام دارد و زودتر از بین می رود. کامپوزیت حداقل 5 سال دوام دارد و این در مقایسه با آمالگام و نقره که حداقل 10 الی 15 سال دوام دارند مقدار کمتری است.
همچنین تحت فشار دندان های جویدنی، در صورتی که حفره ایجاد شده بزرگ باشد، بازهم مقاومت کامپوزیت از آمالگام و نقره کمتر است.

کاربرد کامپوزیت در زیبایی دندان :

1-در برخی مواقع گوشه ی دندان ها امان دارد به اصطلاح لب پر شده باشد در این حالت می توان از کامپوزیت استفاده کرد.
2-تغییردادن رنگ دندانها.
3-در مواقعی که دندانها شکلی زیبایی ندارند یا دربین آنها فاصله وجود دارد . دندانپزشک برای دادن فرمی زیبا به دندانها یا پر کردن فضا از کامپوزیت استفاده می کند.

موارد منع استفاده از کامپوزیت :

1-در مواقعی که شدت پوسیدگی بسیار زیاد باشد و دندانپزشک مجبور است مقدار زیادی از بافت دندان را خارج کند.
2-ایجاد پوسیدگی در زیر لثه.
3-افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمی کنند.
4-در شرایطی که بیمار به ارتودنسی نیاز داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر