چگونه بدون کنکور دندانپزشکی بخوانیم؟


افراد زیادی هستند که علاقه زیادی به تحصیل در رشته دندانپزشکی دارند اما شرایط شرکت در کنکور را ندارند. دندانپزشکی یکی از رشته های پزشکی است که شامل تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های دندان، لثه، فک و صورت می باشد. برای ورود به این رشته در کشورهای مختلف معمولا باید در آزمون ورودی دندانپزشکی شرکت کنید. اما در برخی کشورها و در برخی از دانشگاه ها امکان ورود وجود دارد بخش دندانپزشکی بدون کنکور وجود دارد. در مقالات بعدی آزمون سراسری دندانپزشکی به توضیح این سوال می پردازیم.

دندانپزشکی بدون کنکور در ایران

ابتدا توجه داشته باشید که راه صحیح و اولیه تحصیل دندانپزشکی در ایران از طریق کنکور تجربی است. اما گاهی برخی به دلایلی به دنبال راهی برای تحصیل بدون کنکور دندانپزشکی می گردند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. در حال حاضر دانشگاه های خودگردان ایران دارای رشته تحصیلی بدون کنکور در رشته دندانپزشکی می باشند. دانشگاه های پردیس و بین المللی از جمله این دانشگاه ها هستند.

دندانپزشکی در ایران

متقاضیان برای شرکت در این دوره های تحصیلی بدون کنکور رشته تخصصی دندانپزشکی باید دارای شرایط خاصی باشند. این شرایط عبارتند از:

 • داشتن مدرک دیپلم متوسطه یا معادل آن
 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی (مثلا مدرک کاردانی یا بالاتر در رشته پزشکی)
 • قبولی در آزمون ورودی و مصاحبه انجام شده توسط دانشگاه
 • بدون سابقه کیفری یا محکومیت
 • تسلط به زبان انگلیسی به روش تافل IBT با حداقل نمره 80 از 120 یا معادل آن

در صورت قبولی در این دوره های تحصیلی، دانشجویان به مدت 6 سال در دانشگاه تحصیل خواهند کرد و پس از گذراندن دوره تحصیلی می توانند به عنوان دندانپزشک در حرفه خود مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است که شهریه در دانشگاه های خودگردان و بین المللی برای دوره های تحصیلی بدون کنکور معمولاً بیشتر از دانشگاه های دولتی بوده و به عهده دانشجو می باشد.

در صورت داشتن شرایط فوق برای ورود به رشته دندانپزشکی بدون کنکور پردیس خودگردان و بین الملل می توانید در این دوره ثبت نام کرده و به عنوان دانشجوی دندانپزشکی در این دانشگاه تحصیل کنید. تنها نکته مهم در مورد تحصیل در این دانشگاه هزینه بالای آن است که باید از قبل بدانید.

قبل از گام برداشتن در این مسیر، بهتر است متقاضیان شرایط و ضوابط ورود به این رشته و دانشگاه های موجود را به دقت و به طور کامل مطالعه و سپس تصمیم گیری کنند.

رشته دندانپزشکی بدون کنکور خارج از ایران

برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی خارج از ایران بدون نیاز به کنکور ابتدا باید در مورد شرایط و شرایط ورود به آن دانشگاه ها تحقیق کنید. برای این منظور بهتر است با دانشگاه های مورد نظر تماس بگیرید یا وب سایت رسمی آنها را بررسی کنید.

در برخی از کشورها برای پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی باید گواهی تسلط بر زبان انگلیسی مانند آیلتس یا تافل و همچنین ارائه مدارک تحصیلی مانند دیپلم دبیرستان و سایر مدارک مورد نیاز باشد. همچنین در برخی از کشورها برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی ابتدا باید دوره پایه را بگذرانید. در برخی کشورها مانند کانادا و استرالیا، پذیرش در دانشگاه های دندانپزشکی مستلزم قبولی در آزمون های ورودی مانند آزمون استعدادهای دندانپزشکی کانادا (CDAT) یا آزمون پذیرش تحصیلی دانشکده پزشکی استرالیا (GAMSAT) است.

دندانپزشکی خارج از ایران

به طور کلی در هر کشور و حتی در هر دانشگاهی برای ورود بدون کنکور به دانشگاه های دندانپزشکی خارج از ایران شرایط و الزامات متفاوتی وجود دارد. برای اینکه بتوانید این مبحث را به درستی و جامع مطالعه کنید، پیشنهاد می کنیم با مشاوران تحصیلی کشورهای مختلف تماس بگیرید یا از وب سایت های معتبر مرتبط با این حوزه استفاده کنید. علاوه بر این، در برخی از کشورها مانند آمریکا برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی، داشتن مدرک دکترا در رشته پزشکی دندانپزشکی (Doctor of Dental Medicine (DMD) یا Doctor of Dental Surgery (DDS)) ضروری است. برای اخذ این مدرک در آمریکا ابتدا باید مدرک دکترای دندانپزشکی را از دانشگاهی که این رشته را ارائه می دهد دریافت کنید.

در برخی از کشورها، مانند انگلستان، برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی باید آزمون استعداد بالینی انگلستان (UKCAT) یا آزمون پذیرش دانشکده پزشکی (GAMSAT) را بگذرانید. به طور کلی برای ورود بدون کنکور به دانشگاه های دندانپزشکی خارج از ایران ابتدا باید با شرایط و ضوابط هر کشور و دانشگاهی که قصد ورود به آن را دارید آشنا شوید.

آخرین کلمه

در هر صورت برای ورود بخش دندانپزشکی بدون کنکورشما نیاز به تلاش و پیگیری دقیق و همچنین استفاده از منابع معتبر و راهنمای تحصیلی مجرب دارید. همچنین لازم به ذکر است که انتخاب رشته دندانپزشکی باید بر اساس علاقه و استعداد واقعی شما و با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و اجتماعی شما باشد. در این مقاله از مجله مجتمع سلامت تهران سعی کرده ایم با ارائه اطلاعات لازم در این زمینه به شما کمک کنیم اما از آنجایی که تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور راه اصلی نیست، پیشنهاد می کنیم حتما از طریق سازمان سنجش و تماس بگیرید و یا با دانشگاه مربوطه تماس بگیرید و اطلاعات کامل را از این منابع دریافت کنید تا مسیر خود را تضمین کنید.

سوالات متداول دندانپزشکی بدون کنکور

 1. چگونه بدون کنکور وارد رشته دندانپزشکی شویم؟
  پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های دندانپزشکی معمولا به دو صورت انجام می شود:
 • مدرک دندانپزشکی از دانشگاه های خارجی
 • شرکت در آزمون تخصصی دندانپزشکی
 1. آیا برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی بدون کنکور خارج از ایران باید به زبان انگلیسی مسلط باشیم؟
  بله، برای ورود بدون کنکور به دانشگاه های دندانپزشکی خارج از ایران معمولاً باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. بسیاری از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در کشورهای انگلیسی زبان هستند و در کشورهای دیگر از زبان انگلیسی برای تدریس استفاده می شود.
 1. آیا در دانشگاه های دندانپزشکی کلاس های عملی بدون کنکور برگزار می شود؟
  بله، در دانشگاه های دندانپزشکی نیز کلاس های عملی بدون کنکور برگزار می شود. در واقع کلاس های عملی جزء ضروری آموزش دندانپزشکی محسوب می شود و برای کسب مهارت های عملی ضروری است.
 1. آیا ورود بدون کنکور به دانشگاه های دندانپزشکی گران است؟
  ورود بدون کنکور به دانشگاه های دندانپزشکی ممکن است برای دانشجویان هزینه هایی را به همراه داشته باشد اما این هزینه ها به میزان و دلایل مختلفی بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر