چگونه بفهمیم پولیپ بینی داریم؟


پولیپ بینی توده های نرمی هستند که بدون درد و معمولاً در نتیجه التهاب مزمن در بافت های بینی و سینوس ها ایجاد می شوند. وجود پولیپ بینی می تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند و باعث انسداد مجرای بینی و احتقان دائمی بینی، مشکل در تنفس از طریق بینی و کاهش حس بویایی شود. اگر پولیپ بینی دارید و می خواهید آن را عمل کنید، بهتر است از طریق قسمت جراحی بینی به صورت اقساطی اقدام کنید و با استفاده از وام 50 میلیونی حلال یا همان بخش سلامت در بهترین اپلیکیشن اپلیکیشن کلینیک و با بهترین پزشکان

وام 50 میلیونی برای جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی یک رشد غیر سرطانی است که در پوشش مجاری بینی یا سینوس ها ایجاد می شود. معمولاً نرم و بدون درد است و اندازه آن از کوچک تا بزرگ متغیر است. پولیپ بینی معمولا به شکل قطره اشک یا انگور است.

این تشکیلات در نتیجه التهاب مزمن در مجرای بینی و سینوس ها رخ می دهد و علت دقیق پولیپ بینی به طور کامل شناخته نشده است، اما اغلب با شرایطی مانند آلرژی، آسم، سینوزیت مزمن یا فیبروز کیستیک همراه است. در برخی موارد، آنها می توانند به دلیل عفونت های مکرر یا برخی اختلالات ایمنی ایجاد شوند.

اگر مشکوک به داشتن پولیپ بینی هستید، حتما با یک متخصص گوش و حلق و بینی به صورت آنلاین از طریق صوتی یا تصویری مشورت کنید.

علائم پولیپ در بینی

پولیپ بینی می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، از جمله:

 • احتقان بینی: پولیپ ها می توانند مجاری بینی را مسدود کرده و تنفس از طریق بینی را دشوار کنند.
 • آبریزش بینی: تولید بیش از حد مخاط شایع است که منجر به آبریزش دائمی بینی می شود.
 • کاهش حس بویایی و چشایی: داشتن پولیپ می تواند بر توانایی شما در بویایی و چشایی مناسب تأثیر بگذارد.
 • فشار یا درد صورت: پولیپ های بزرگ می توانند باعث ناراحتی یا درد در صورت یا اطراف چشم شوند.
 • خروپف: در برخی موارد، پولیپ بینی می تواند به خروپف یا قطع تنفس در هنگام خواب کمک کند.
 • ترشحات پس از حلق
 • خارش دور چشم
 • دندان درد

علل پولیپ بینی

قبل از اینکه به این نکته برسیم که چگونه بفهمیم پولیپ بینی داریم؟بهتر است علل پولیپ را بدانید. دلایل پزشکی متعددی وجود دارد که علت پولیپ بینی در نظر گرفته می شود.

رینوسینوزیت مزمن

شایع ترین علت پولیپ در بینی است. این یک التهاب طولانی مدت مجاری بینی و سینوس ها است که می تواند منجر به تشکیل پولیپ شود.

آسم

ارتباط قوی بین آسم و پولیپ بینی وجود دارد. بسیاری از افراد مبتلا به پولیپ بینی نیز آسم دارند و بالعکس.


رینیت آلرژیک

التهاب طولانی مدت آلرژیک مخاط بینی می تواند باعث ایجاد پولیپ بینی شود. آلرژن هایی مانند گرد و غبار، گرده گل یا برخی غذاها می توانند باعث این بیماری شوند.

فیبروز سیستیک

پولیپ بینی معمولا در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک، یک بیماری ژنتیکی که ریه ها و سایر اندام ها را تحت تاثیر قرار می دهد، رخ می دهد. تولید مخاط غلیظ در مجرای بینی می تواند منجر به پولیپ شود.

آلرژی به آسپرین

برخی از افرادی که به آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) حساسیت دارند ممکن است در نتیجه پولیپ بینی ایجاد کنند.

سندرم چارلز اشتراوس

سندرم چارگ استراوس یک بیماری خودایمنی نادر است که با التهاب سیستمیک رگ‌های خونی (واسکولیت) مشخص می‌شود که عمدتاً عروق کوچک را تحت تأثیر قرار می‌دهد و منجر به آسیب بافتی و اختلال عملکرد اندام می‌شود.

عوامل دیگری مانند استعداد ژنتیکی و عوامل محیطی یا خانوادگی برای پولیپ بینی نیز می توانند از علل پولیپ بینی باشند. البته علت دقیق پولیپ بینی هنوز ناشناخته است و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

هزینه رینوپلاستی چقدر است؟

چگونه بفهمیم پولیپ بینی داریم؟

چگونه بفهمیم پولیپ بینی داریم؟ خوب، وقتی صحبت از نحوه تشخیص پولیپ بینی می شود، چندین علامت و نشانه وجود دارد که می توانید برای نتیجه گیری از آنها استفاده کنید. البته برای تشخیص دقیق باید با پزشک مشورت کرد یا آندوسکوپی انجام داد.

گرفتگی بینی

احتقان بینی یا گرفتگی مداوم بینی یکی از علائم اصلی پولیپ بینی است. اگر اغلب در تنفس از طریق بینی مشکل دارید و تسکین آن را چالش برانگیز می دانید، ممکن است ارزش بررسی احتمال پولیپ بینی را داشته باشد. هزینه جراحی پولیپ بینی را اینجا بخوانید.

آبریزش بینی

اگر آبریزش مزمن یا مکرر بینی دارید که به نظر نمی رسد با داروهای معمولی مانند آنتی هیستامین ها یا ضد احتقان ها بهبود یابد، پولیپ بینی می تواند یک علت بالقوه باشد. آبریزش بینی همچنین می تواند با چکه های پس از بینی همراه باشد، زمانی که مخاط اضافی از گلو می چکد.

کاهش حس بویایی

پولیپ بینی می تواند در حس بویایی شما اختلال ایجاد کند و در نتیجه توانایی شما در تشخیص بوها کاهش می یابد. اگر متوجه شدید که حس بویایی شما برای مدت طولانی کاهش یافته یا وجود ندارد، ممکن است پولیپ بینی علت آن باشد.

خرناس

بزرگ شدن پولیپ بینی می تواند مجاری بینی را مسدود کرده و باعث مشکلات تنفسی در هنگام خواب شود. این می تواند به صورت خروپف مداوم، اختلالات خواب یا حتی آپنه خواب ظاهر شود.

خارش یا آبریزش چشم

پولیپ بینی می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود و یکی از علائم شایع آن خارش و آبریزش چشم است. اگر این علائم را همراه با سایر مشکلات بینی تجربه کردید، باید احتمال پولیپ بینی را در نظر بگیرید.

سردرد همراه با پولیپ در بینی

احتقان مزمن سینوسی و التهاب ناشی از پولیپ بینی می تواند به افزایش سردرد کمک کند. اگر اغلب سردرد دارید، به خصوص در ناحیه پیشانی، پولیپ بینی می تواند یک علت بالقوه باشد.

هزینه جراحی پولیپ بینی چقدر است؟

عوارض پولیپ بینی درمان نشده

در صورت عدم درمان، پولیپ بینی می تواند منجر به عوارض مختلفی شود و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. در زیر برخی از عوارض عدم درمان پولیپ بینی آورده شده است:

 • سینوزیت مزمن: پولیپ بینی می تواند به التهاب مزمن و احتقان سینوس کمک کند. این انسداد زهکشی طبیعی را مختل می کند و منجر به عفونت های مکرر یا مزمن سینوسی می شود. سینوزیت مزمن درمان نشده باعث درد مداوم صورت، فشار، سردرد و کاهش حس بویایی می شود.
 • بدتر شدن علائم تنفسی: پولیپ بینی مشکلات تنفسی را به خصوص در افراد مبتلا به آسم بدتر می کند. پولیپ ها مجرای بینی را مسدود می کنند و تنفس از طریق بینی را دشوار می کند و منجر به تنفس دهانی می شود. همین موضوع می‌تواند علائم آسم را بدتر کند، حملات مکرر آسم را تحریک کند و در کنترل آسم مشکلاتی ایجاد کند.
 • عفونت های مکرر: پولیپ بینی می تواند محیط مناسبی برای عفونت ایجاد کند. مخاط راکد محبوس شده در پشت پولیپ ها می تواند به عنوان بستری برای رشد باکتری ها و قارچ ها عمل کند و منجر به عفونت های مکرر سینوسی، عفونت بینی یا حتی عفونت گوش شود. این عفونت ها در صورت عدم درمان می توانند باعث ناراحتی، درد و عوارض احتمالی شوند.
 • اختلالات خواب: بزرگ شدن پولیپ بینی راه هوایی را مسدود می کند و منجر به خروپف و اختلال در الگوی خواب می شود. این مشکل منجر به کیفیت پایین خواب، خستگی، خواب آلودگی در طول روز و بدتر شدن رفاه عمومی می شود.
 • اختلال در بو و چشایی: پولیپ بینی احتمالاً در حس بویایی (بویایی) و چشایی اختلال ایجاد می کند و منجر به کاهش توانایی درک بوها و مزه ها می شود.
 • تغییر در ساختار صورت: در موارد شدید و یا زمانی که پولیپ بینی برای مدت طولانی وجود داشته باشد، باعث بازسازی ساختار بینی و صورت، ایجاد مشکلاتی با کج شدن بینی و تغییر در زیبایی صورت می شود.
 • تأثیر عاطفی: علائم مزمن و ناراحتی ناشی از پولیپ بینی درمان نشده نیز می تواند عواقب روانی و عاطفی داشته باشد. ممکن است به دلیل مشکلات مداوم بینی و عوارض مرتبط، احساس ناامیدی، تحریک پذیری، کاهش کیفیت زندگی و حتی علائم افسردگی یا اضطراب را تجربه کنید.

عواملی که پولیپ بینی را بدتر می کند

پولیپ ها در پاسخ به التهاب یا آلرژی ایجاد می شوند. علاوه بر این، بیماران مبتلا به بیماری التهابی (نه لزوماً به دلیل آلرژی) در بینی و سینوس ها ممکن است دچار پولیپ در بینی و سینوس ها شوند.

عوامل متعددی در رشد و بزرگ شدن پولیپ ها نقش دارند:

 • واکنش های آلرژیک به موادی مانند گرده، کنه های گرد و غبار، کپک یا شوره حیوانات می تواند باعث التهاب در مجاری بینی شود.
 • افراد مبتلا به آسم بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ بینی هستند
 • اگر سابقه خانوادگی پولیپ بینی دارید، ممکن است خودتان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن باشید.
 • برخی از افراد مبتلا به پولیپ بینی ممکن است به آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی حساسیت داشته باشند. مصرف این داروها می تواند باعث پاسخ التهابی در مجاری بینی و بدتر شدن رشد پولیپ شود.

اگرچه این عوامل در رشد پولیپ بینی نقش دارند، اما علت دقیق آن می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

تغذیه بعد از جراحی بینی شامل چه مواردی می شود؟

راه های درمان پولیپ بینی

 • کورتیکواستروئیدهای بینی

اسپری های بینی کورتیکواستروئیدی (“استروئید”)، مانند فلوتیکاسون (فلوناز آلرژی ریلیف، فلوونت HFA، Xhance)، معمولاً اولین خط درمان پولیپ بینی هستند. کورتیکواستروئیدهای بینی تورم و تحریک را کاهش می دهند و می توانند پولیپ ها را کوچک کرده یا به طور کامل از بین ببرند. اسپری های بینی اغلب برای اثربخشی نیاز به استفاده روزانه دارند که یک عیب بزرگ است.

 • کورتیکواستروئیدهای خوراکی

اگر کورتیکواستروئیدهای بینی مؤثر نباشند، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید خوراکی مانند پردنیزون را توصیه کند. این درمان را می توان به تنهایی یا با اسپری بینی استفاده کرد.

عوارض جانبی کوتاه مدت کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فشار خون بالا
نوسانات خلقی
افزایش وزن
ناراحتی معده
استفاده طولانی مدت نیز ممکن است باعث عوارض زیر شود:

گلوکوم
آب مروارید
قند خون بالا
افزایش خطر عفونت
پوکی استخوان و شکستگی
پوست نازک، کبودی و کندتر بهبود زخم
خستگی شدید، از دست دادن اشتها، حالت تهوع و ضعف عضلانی

هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا کورتیکواستروئیدهای خوراکی گزینه خوبی برای شما هستند، حتماً این عوارض جانبی را با پزشک خود در میان بگذارید.

 • جراحی آندوسکوپی عملکردی سینوس

اگر سینوزیت مزمن یا پولیپ دارید، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. FESS یک روش کم تهاجمی است که در آن جراحان آندوسکوپ‌ها را از طریق بینی وارد می‌کنند تا بافت‌های سینوس را بزرگ‌نمایی و مشاهده کنند، سپس از ابزارهای تخصصی برای برداشتن پولیپ بینی و باز کردن سینوس‌ها بدون برش پوست استفاده می‌کنند.

البته پولیپ بینی می تواند پس از جراحی دوباره ظاهر شود، به خصوص اگر داروهای بعد از عمل را طبق توصیه مصرف نکنید.

 • داروهای بیولوژیکی

جدیدترین گزینه برای درمان پولیپ بیولوژیک است. بیولوژیک ها آنتی بادی هایی هستند که مسیرهای سیگنالینگ التهابی و مواد شیمیایی را هدف قرار می دهند که به ایجاد پولیپ بینی کمک می کنند و معمولاً به صورت تزریقی تجویز می شوند. این بیولوژیک ها برای درمان آسم متوسط ​​تا شدید استفاده می شود.

 • تغییر سبک زندگی برای درمان پولیپ بینی

علاوه بر دارو و جراحی، عادات منظمی وجود دارد که می تواند به مدیریت پولیپ بینی و جلوگیری از عود کمک کند.

به عنوان مثال، رعایت بهداشت برای پاک نگه داشتن بینی و سینوس ها از باکتری ها و ویروس هایی که می توانند باعث التهاب مجاری بینی شوند، ضروری است. بهداشت خوب شامل شستن مکرر و کامل دست ها و استفاده از اسپری نمکی (آب نمک) بدون نسخه یا شستشوی بینی برای شستشوی آلرژن ها و سایر محرک ها از مجرای بینی است.

استفاده از داروهای آلرژی و آسم همچنین می تواند به جلوگیری از تورم و تحریک در بینی و سینوس ها که می تواند منجر به پولیپ شود کمک کند.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر