کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر است؟ ✅


بسیاری از افراد زمانی که دچار ریزش مو یا طاسی سر می‌شوند، به دنبال انجام عمل کاشت مو یا دیدن دوره کاشت مو می‌روند. این افراد ممکن است هنگام ویزیت شدن، توسط پزشک پوست و مو گفته شود که بانک موی ضعیفی دارند. عمل کاشت مو با بانک موی ضعیف امکان پذیر نمی‌باشد؛ اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر است؟ روش‌‌های کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران چیست؟ راه حل کاشت مو با بانک موی ضعیف چیست؟ در ادامه قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

کاشت مو با استفاده از بانک موی دیگران امکان پذیر است؟

انجام عمل کاشت مو با استفاده از برداشت گرافت‌‌های موجود در پوست سر یا پیوند فولیکول مو از قسمت بانک موی افراد یا موهای پشت گردن و غیره انجام می‌شود. این موارد در صورتی امکان پذیر می‌باشند که افراد دارای بانک موی مناسبی باشند. یعنی در صورت برداشت فولیکول مو از قسمت بانک مو، بانک موی افراد دچار تضعیف مو نشود. به همین دلیل دغدغه بسیاری از افراد این است که اگر برای کاشت مو دارای بانک موی ضعیفی باشم چه باید کرد؟ آیا عمل کاشت مو با بانک موی دیگران شدنی است یا خیر؟

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است، امکان کاشت مو با بانک موی دیگران امکان پذیر نمی‌باشد. زیرا زمانی که عمل پیوند فولیکول صورت می‌گیرد، این پیوند‌‌ها دارای بافت می‌باشند. زمانی که انتقال بافت مو از فردی به فرد دیگر صورت می‌گردد، سیستم ایمنی بدن پاسخ منفی به این بافت‌‌ها می‌دهد. دلیل پاسخ منفی این است که DNA بدن فرد انتقال دهنده بافت مو با فرد دریافت کننده یکی نمی‌باشد.

راه حل کاشت مو با بانک موی ضعیف

بانک موی ضعیف

حال اگر بعد از مشاوره توسط دکتر پوست و مو، متوجه شدیم برای کاشت مو با بانک موی ضعیف برخوردار هستیم؛ راه حل این مشکل چه می‌باشد؟ راه حل‌‌های متعددی برای کاشت مو با بانک موی ضعیف وجود دارد؛ برخی از راه حل‌‌ها عبارتند از:

 • استفاده از مناطق اهدا کننده دیگر:
  برای عمل کاشت مو به هزاران فولیکول مو نیازمندیم؛ زمانی که تعداد فولیکول‌‌های مو از قسمت پشت گوش و گردن به تعداد کافی نمی‌رسد برای کاشت مو با بانک موی دیگران استفاده نخواهیم کرد. می‌توان از مناطق اهدا کننده دیگر مثل موهای ریش برای اهدای بافت مو استفاده شود. البته برای برداشت فولیکول مو از قسمت ریش، توسط پزشک باید بررسی شود.
 • روش مزوتراپی مو:
  این روش برای افرادی است که دارای موهای کم پشت و نازک می‌باشند و توانایی کاشت مو با بانک موی دیگران را ندارند. در روش مزوتراپی مو با تزریق مواد معدنی و ویتامین‌‌های مورد نیاز پوست سر، موهای ضخیم تری نسبت به قبل رشد خواهند کرد و فولیکول‌‌های مو را تقویت می‌کند.
 • روش PRP (Platelet Rich Plasma):
  این روش در زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که درصد طاسی افراد کمتر باشد. با تزریق پلاسمای خون خود افراد در قسمت پوست سر، باعث افزایش گردش خون و رشد موی افراد افزایش می‌یابد.
 • کاشت موی مصنوعی:
  در این روش دیگر افراد قادر به پیوند مو با بانک موی دیگران نیستند و تصمیم به کاشت موی مصنوعی می‌گیرند. البته این روش بسیار توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است بعد از عمل کاشت موی مصنوعی، بلافاصله موهای مصنوعی کاشته شده توسط سیستم ایمنی بدن پس زده شود و دارای نتایج غیر طبیعی خواهد بود.
 • روش میکروپگمنشن:
  در این روش با استفاده از رنگدانه‌‌های طبیعی در قسمت طاسی سر به منظور پوشاندن یا شبیه سازی کردن مو تزریق می‌گردد.

عواقب کاشت مو با بانک موی دیگران چیست؟

سالانه چندین هزار عمل کاشت موی موفق صورت می‌گردد؛ امه به طور قطعی نمی‌توان گفت تمامی این عمل‌‌های موفقیت آمیز بدون عوارض یا عواقبی بوده باشند. بنابراین هر کاری عواقب مخصوص به خودش را دارد. عواقبی که در رابطه با کاشت مو با بانک موی دیگران وجود دارد، از درصد خطای بالایی برخوردار می‌باشد. کاشت مو با بانک موی دیگران از نظر تئوری انجام می‌شود اما باید عواقبی که در اکثر مواقع به همراه دارد را بپذیرید.

برای مثال بعد از پیوند کاشت مو با بانک موی فرد دیگر، دچار ریزش مو در کوتاه مدت خواهید شد؛ به دلیل اینکه DNA فرد اهدا کننده و دریافت کننده یکی نمی‌باشد، سیستم ایمنی بدن بافت‌‌های موی اهدا شده را مهاجم تشخیص میدهد و در نتیجه فولیکول‌‌های پیوند داده شده را قبول نخواهد کرد.

بهترین روش کاشت مو برای افراد با بانک موی ضعیف

بهترین روش برای کاشت موی افرادی که دارای بانک موی ضعیف می‌باشند، روش BHT که پیوند موی بدن به سر نام دارد، می‌باشد. این روش مختص کسانی است که موی بدن مناسبی دارند. زمانی که از این ویژگی برخوردار باشید می‌توان نزدیک به 500 الی 700 گرافت مو از بدن برداشت کرد. از سوی دیگر از قسمت ریش نیز می‌توان نزدیک به 1500 الی 2000 گرافت مو برداشت و در بخش طاسی سر پیوند داد.

بهترین روش کاشت مو با بانک موی ضعیف

نکته: در روش BHT که تقریبا مانند روش FIT می‌باشد، هیچ گونه جای زخمی بر روی متقاضی قرار نمی‌دهد.

شاید برای‌تان سوال شود که آیا گرافت‌‌هایی که از بدن به سر پیوند داده شده است باعث بهبود کامل خط رویش و ترمیم مجدد موهای سر می‌شوند؟ باید بگوییم جواب خیر است؛ اما برای افزایش و ایجاد تراکم بهتر در قسمت طاسی سر موثر می‌باشد.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، کاشت مو با بانک موی دیگران روشی غیر معقول می‌باشد. بهتر است با استفاده از بهترین روشی که در کاشت مو با بانک موی ضعیف ذکر شد، عمل کاشت مو را انجام دهید. در نظر داشته باشید برای این روش‌‌ها انتخاب یک جراح بسیار در عمل کاشت مو با بانک موی ضعیف موثر خواهد بود. اگر موهای نازک، بانک موی ضیعفی دارید باید در انتخاب جراح پوست و مو دقت کافی را داشته باشید.

سوالات متداول

 1. آیا کاشت مو با بانک موی دیگران، امکان پذیر است؟
  از نظر تئوری بله؛ اما به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.
 2. در صورت داشتن بانک موی ضعیف برای کاشت مو، چه باید کرد؟
  پیشنهاد می‌شود، توسط یک پزشک یا متخصص پوست و مو ویزیت شوید.
 3. بهترین روش برای پیوند مو با بانک موی ضعیف چیست؟
  بهترین روش برای اهدای فولیکول به قسمت طاسی سر، روش BHT می‌باشد.
 4. چرا اهدای مو از طریق بانک موی دیگران امکان پذیر نمی‌باشد؟
  زیرا DNA فرد اهدا کننده مو با فرد دریافت کننده یکی نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر