کودک مورد انتظار 4 چگونه با کودک آینده رفتار کنیم


کودکی که مدتها در انتظارش بود هر رفتاری که داشته باشد محصول والدینش است. اما اینکه کدام رفتار والدین باعث ایجاد توقعات بالا می شود، قابل بحث است. وقتی کودک والدینی دارد که انتظارات زیادی دارند، به مرور زمان رفتار آنها را الگوبرداری می کند و رفتار و خواسته های والدین را منطقی می داند.

فرزندان والدین خود را الگوی خود قرار می دهند و رفتار آنها محصول مشترک آنهاست. به همین دلیل است که روانشناسان بر رفتار والدین تاکید دارند. و اصرار دارند که فرزندان آینه رفتار والدین خود هستند. از کمک روانشناس برای تربیت و درمان فرزند خود غافل نشوید. برای دریافت مشاوره برای کودک کلیک کنید.

فرزند مورد انتظار کیست؟

کودک مورد انتظار یعنی چه؟ به کدام دسته از کودکان انتظارات پر شده گفته می شود؟ کمی فکر کنید و سپس کودک مورد انتظار را تصور کنید. چه چیزی در ذهن شما می گذرد؟ گاهی والدین از روی عشق، آنقدر برای فرزندان خود ارزش قائل هستند که آنها را بی مسئولیت، بیکار و پر توقع می کنند. یا یک کودک پر توقع والدین پر توقع دارد و آنها را الگوی خود قرار داده است.

در برخی موارد، والدین با افراد بالاتر از سطح خود ارتباط برقرار می کنند که باعث می شود فرزندشان پر اشتها شود. در زیر به طور کامل دلایل تربیت فرزندان با توقع بالا را بیان کرده ایم. برای آشنایی بیشتر با این کودکان با ما همراه باشید.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

دلیل انتظار داشتن فرزند

همیشه دلیلی برای رفتار انسان وجود دارد. کودک مورد انتظار نیز به دلایل خاصی به چنین رفتاری روی آورده است. در این قسمت از مقاله سعی کردیم در مورد علت توقعات زیاد کودک صحبت کنیم.

عشق بیش از حد طولانی مدت در انتظار کودک

ما هرگز منکر این نیستیم که والدین باید فرزندان خود را دوست داشته باشند. اما محبت زیاد اصلا خوب نیست که بچه احساس پادشاهی کند. گاهی برای بزرگ کردن کودک باید «نه» گفت و همیشه به تمام خواسته‌های او گوش نمی‌دهی. زمانی که به تمام درخواست های کودک پاسخ مثبت دهید، کودکی آینده دار تربیت خواهید کرد. در این راستا، مطالعه نحوه «نه» گفتن به کودک را فراموش نکنید.

عدم شناخت صفات اخلاقی

یکی از مهم ترین دلایل تربیت فرزند آینده، عدم شناخت ویژگی های رفتاری اوست. تا زمانی که والدین از ویژگی های اخلاقی فرزندان خود آگاه نباشند، هرگز نمی دانند فرزندشان چه رفتاری را انتظار دارد یا چه رفتاری او را منزوی می کند. رفتاری که با خصوصیات اخلاقی کودک در تضاد باشد دلیل دیگری بر توقعات زیاد کودک است.

📌والدین آینده

یکی از دلایلی که در رفتار فرزند آینده نقش دارد، والدین آینده هستند. وقتی کودکان رفتار مورد انتظار والدین خود را می بینند، یاد می گیرند که چنین رفتاری داشته باشند. کودکان همیشه والدین را به عنوان الگو معرفی می کنند. و این به طور غیرمستقیم روی بچه ها تأثیر می گذارد.

مثلا سر میز شام پدر خانه همیشه شاکی و غرغر می کند. و هرگز از مادر خانه تشکر نکرد. این رفتار کودک را تحت تأثیر قرار می دهد و ناسپاسی را پرورش می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد کمپلکس کسری دلبستگی کلیک کنید.

📌ارتباط با خانواده ها در سطحی بالاتر از شما

ارتباط اجتماعی روش دیگری است که بر تربیت و شخصیت کودک تأثیر مستقیم دارد. وقتی والدین بدون توجه به نحوه تربیت فرزندانشان با کسانی که در سطح بالاتری از خودشان هستند ارتباط برقرار می کنند. آنها در حال تربیت فرزندی هستند که مدت ها انتظارش را می کشید. در این شرایط کودکان با مشاهده زندگی افراد عالی رتبه، توقعات آنها نیز افزایش می یابد و رضایت کمتری از زندگی نشان می دهند.

📌 پاداش اشتباه | انتظارات نادرست

منظور از پاداش اشتباه این است که والدین بارها و بارها بدون دلیل به فرزندان خود پاداش می دهند. برای این منظور کودک مورد انتظار تربیت می شود. برای جلوگیری از این رفتار باید زمانی انجام شود که کودک کار مفیدی انجام می دهد. به او پاداش دهید پاداش های نامناسب باعث رشد و تربیت کودک مورد انتظار می شود.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تشویق کودکان اینجا را کلیک کنید.

چگونه با کودک آینده رفتار کنیم

حتما با روش های اولیه و مدرن برخورد با کودک آینده آشنا هستید. از این رو در این قسمت از مقاله روش های برخورد با کودک آینده را توضیح داده ایم.

با ویژگی های رفتاری کودک مورد انتظار خود آشنا شوید

اولین کاری که باید در برخورد با یک کودک آینده نگر انجام داد، شناخت ویژگی های اخلاقی کودک است. اگر فرزند شما کودک است، باید مراقب رفتار کودکان باشید. اگر کودک مورد انتظار یک نوجوان باشد. شما باید ملایم باشید و رفتار خود را با نوجوان به روز کنید.

اما هرگز پدر و مادر هلیکوپتر نشوید.

آرام بمان

برای برخورد با هر نوع کودکی، به خصوص کودک آینده، آرامش خود را حفظ کنید و صبور باشید. قطعا نباید به رفتار فرزندتان واکنش جدی نشان دهید و او را با آرامش متقاعد کنید. برای آگاهی از نحوه رفتار صحیح با کودک کلیک کنید.

الگوی خوبی برای یک کودک مورد انتظار باشید

یکی از راه های برخورد با کودک آینده این است که الگوی خوبی باشید. اهمیت الگوی مناسب این است که رفتار مورد انتظار خود را پایین بیاورید و از ابراز محبت دریغ نکنید. والد سختگیر نباشید؛ اما بلافاصله همه چیز را برای کودک فراهم نکنید. از پاداش های غیر ضروری بپرهیزید و به «نه گفتن» به رشد کودک عادت کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نیاز به توجه کلیک کنید.

از یک روانشناس کمک بگیرید

معمولاً کودک مورد انتظار در سنین مختلف خود را نشان می دهد. برای این منظور برای پیشگیری از این رفتارها در هر سنی از روانشناس متخصص در این زمینه و گروه سنی کمک بگیرید. فرزند مورد انتظار اگر تحت کنترل نباشد. با گذشت زمان رفتار بدتری از خود نشان می دهد و همیشه در زندگی فرد ناسپاس می ماند.

دیدن مقاله آموزش والدین توصیه می شود.

آخرین کلمه

همانطور که در این مقاله با کودک مورد انتظار آشنا شدید. شما متوجه شده اید که این کودکان به دلایل مختلف چنین رفتاری از خود نشان می دهند. این رفتار ناشی از والدین منتظر، تعاملات اشتباه و غیره است. برای جلوگیری از این امر حتما با روانشناس مرتبط با گروه سنی او مشورت کنید. و به دنبال درمان اولیه باشد. مرکز مشاوره مهدان نو به صورت تلفنی و حضوری در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید

برای دریافت مشاوره در موضوع انتظار فرزند می توانید در هر ساعت از شبانه روز با بهترین متخصصین مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو جهت مشاوره شغلی با شماره 02191002360 و یا تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر