✅ آیا موی کاشته شده می ریزد؟


سوالی که اغلب بعد از کاشت مو برایشان پیش می آید این است آیا موی کاشته شده می ریزد؟ آیا ریزش مو بعد از کاشت طبیعی است؟ در پاسخ به این سوال اغلب پزشکان می گویند که بعد از کاشت از 1 یا 2 هفته ریزش مو کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست و بین 6 تا 8 ماه موهای شما به روند طبیعی خود باز خواهد گشت و ریزش برطرف می شود ما در این مقاله می خواهیم در مورد ریزش موی کاشته شده و دلایل آن صحبت کنیم.

ایران در کاشت مو توانسته جایگاه بسیار خوبی کسب کند و روز به روز این مهارت در کشور ما رو به افزایش است یکی از مراکزی که تخصصی به آموزش این رشته پرداخته مجتمع سلامت تهران است که بهترین و به روزترین دوره آموزش کاشت مو را در ایران و کشورهای دیگر برگزار می کند.

کاشت مو

همانطور که میدانید کاشت مو یک عمل بسیار حساس و پیچیده ای است و برای پیوند زدن مو به قسمت خالی سر باید از قسمتی از سر که مو دارد و ریزشش درمان شده بردارند و به قسمت طاس سر پیوند بزنند و این فرآیند به همین آسانی ها نیست و کمی زمان بر است اما شما با این روش یک بار برای همیشه کم پشتی یا طاسی سر خود را درمان می کنید.

معمولا قبل از کاشت مو هنگام مشاوره این فرآیند را واضح برای شما توضیح می دهند تا شما از کاری که می خواهید انجام دهید آگاهی کسب کنید و با خیال آسوده تری این عمل را انجام دهید اما باز هم بعد از عمل سوالات زیادی برایتان پیش می آید وقتی که عوارض کاشت مو کم کم سر و کله شان پیدا می شود و متداول ترین آن این است که آیا موی کاشته شده می ریزد؟

چرخه رشد مو چیست؟

چرخه رشد مو چرخه ای است که مو مدام در حال ریزش و رویش است و این سیکل همیشه ادامه دارد پس ریزش مو تا یک حدی که متخصصان تا 100 تار مو در روز تخمین زده اند کاملا نرمال است و این ریزش به رویش مجدد مو کمک می کند.

چرخه رشد مو به چه صورت است؟

این چرخه شامل سه بخش می شود که این سه بخش شامل رشد، انتقال و استراحت است. ریزش در مرحله استراحت اتفاق می افتد و معمولا بعد از عمل جراحی وارد این بخش می شود چون وقتی موقع عمل کاشت مو از قسمتی از سر که مو دارد فولیکول مو از سر جدا می شود و جریان خون آن قطع می شود و دوباره در قسمتی دیگر کاشته می شود و پس از آن موهای اطراف آن تحت تاثیر بی حسی و استراحت قرار می گیرند.

ایا امکان دارد موهای کاشته شده رشد نکنند؟

بله، امکان دارد که موهای کاشته شده در برخی موارد رشد نکنند. علت‌هایی مانند عدم تغذیه مناسب، عدم تطابق بین موهای کاشته شده و محیط پوست، عفونت‌های پوستی و استفاده از تکنولوژی‌های قدیمی‌تر در جراحی کاشت مو می‌توانند باعث عدم رشد موهای کاشته شده شوند. در صورتی که موهای کاشته شده رشد نکنند، لازم است به پزشک خود مراجعه کنید تا علت دقیق را تشخیص داده و راهکار مناسب را پیشنهاد دهد.

چرا پس از کاشت مو شوک ریزش مو (effluvium) اتفاق می افتد ؟

همانطور که گفتیم هنگام عمل جراحی و برداشتن گرافت ها از ناحیه ای که موی سالم دارد و سپس جایگذاری در ناحیه ای که طاسی دارد  به موهای اطراف شوک وارد می کند و آنها را دچار بی حسی می کند و به فاز استراحت می برد و به همین دلیل ما شاهد ریزش مو بعد از کاشت مو هستیم.

علت شوک ریزش مو بعد از کاشت مو

بنابراین جای نگرانی نیست و پس از حداکثر هشت ماه روند رشد موی شما به حالت عادی برمی گردد و موهایتان رشد و ریزش طبیعی خود را طی می کنند. اکثرا فکر می کنند بعد از کاشت مو دیگر موهایشان دچار ریزش نمی شود اما این غیر ممکن است و مو باید ریزش طبیعی خود را داشته باشد تا بتواند دوباره رشد کند.

چقدر پس از شوک ریزش مو، موها دوباره رشد خواهند کرد؟

این زمان بستگی به میزان رشد موهای هر فرد دارد کسانی که رشد موی خوبی دارند این فرآیند زودتر برایشان درمان می شود اما کسانی که روند رشد موهایشان کند است ممکن است کمی دیرتر این روند به حالت طبیعی برگردد اما به طور معمول تا دو ماه بعد از کاشت موها شروع به رشد می کنند.

آیا می توانیم ریزش مو بعد از کاشت مو را کاهش دهیم؟

ما تا اینجا در مقاله ای که خواندید برایتان توضیح دادیم که ریزش مو کاملا طبیعی است و نمی توانیم جلوی ریزش آن را بگیریم اما تا حدودی می شود میزان ریزش آن را کاهش داد تا زودتر به موهایمان به مرحله رشد برسد. با داروهای زیر می توانید تا حد قابل توجهی این ریزش را کنترل کنید.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل برای ریزش مو بعد از کاشت

ماینوکسیدیل محلولی است که هم مردان و هم زنان می توانند از آن بعد از کاشت مو استفاده کنند. این محلول را باید بعد از دو هفته پس از کاشت مو موقعی که زخم هایتان کاملا التیام پیدا کرد به مدت دو ماه روی سر بریزید تا رویش موهایتان با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد.

فیناستراید

قرص فیناستراید برای ریزش مو

دارو فیناستراید را فقط مردان می توانند استفاده کنند مانند ماینوکسیدیل باید چند هفته بعد از عمل از آن استفاده کرد. این دارو سطح دی هیدروتستوسترون را در پوست سر کاهش می دهد و این باعث کاهش ریزش موی سر می شود و این در خیلی از مردان باعث پرپشتی موهایشان می شود.

سخن نهایی

اگر به تازگی عمل کاشت مو انجام داده اید و دچار ریزش مو شده اید و برایتان سوال پیش آمده که آیا موی کاشته شده می ریزد؟ در جواب به شما می گویم که بله و این ریزش کاملا امری طبیعی است و این ریزش به دلیل آسیبی است که هنگام عمل به موهای سالم وارد شده و بعد از چند ماه ریزش کمی متوقف می شود و رویش آن شروع می شود و شما نتیجه کاشت موی خود را می بینید و لذت می برید.

سوالات متداول آیا موی کاشته شده می ریزد؟

  1. ایا امکان دارد موهای کاشته شده رشد نکنند؟
    بله، بعد از کاشت مو تا چند ماه ممکن است موهایتان رشدی نداشته باشد و حتی ریزش هم داشته باشد و این کاملا طبیعی است.
  2. داروهای بعد از کاشت مو کدام است؟
    داروی فیناستراید ( برای مردان) و محلول ماینوکسیدیل ( برای مردان و زنان) معمول ترین داروهایی است که بعد از کاشت مو پس از اینکه زخم هایتان بهبود پیدا کرد می توانید مصرف کنید.
  3. نتیجه نهایی بعد از کاشت مو چه زمانی مشخص می شود ؟
    بین 1 سال تا 1 سال و نیم زمان نیاز است تا فولیکول موهای تان قوی شود و حالت طبیعی خود را بازیابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر