✅ تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید ✅


یکی از روش‌های جوانسازی برای پوست، بوتاکس نام دارد. بوتاکس به عنوان یک شل کننده عضلانی که دارای سمی به نام بوتولینوم می‌باشد؛ با تزریق آن به قسمت‌هایی از پوست صورت یا گردن، موجب کاهش چین و چروک‌های موجود، می‌شود. در صورت علاقه به مراقبت‌های پوستی می‌توانید، در دوره پرستاری پوست و مو شرکت کنید. اما سوالی که پیش می‌آید این است که بعد از تزریق بوتاکس چه نکات‌هایی را باید رعایت کرد؟ هنگامی که پزشک برای شما نسخه تجویز می‌کند، نکاتی در مورد دراز کشیدن به پشت و خوابیدن بعد از بوتاکس خواهد گفت. در ادامه قصد داریم تا در مورد بهترین روش خوابیدن و نکاتی که باید در مورد خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس رعایت کنیم، بپردازیم.

تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟

سوالی که از سوی متقاضیان بسیار پرسیده می‌شود، این است که تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟ حداقل باید 4 تا 6 ساعت از خوابیدن بعد از بوتاکس خودداری فرمایید. به دلیل اینکه خوابیدن زودهنگام بعد از بوتاکس و رعایت نکردن موارد لازم، موجب افزایش ورود نوروتوکسین‌ها (Neurotoxins) به بافت‌های عضلانی خواهد شد.

نکته: به زهر فلج کننده عصبی نوروتوکسین می‌گویند.

اگر بعد از بوتاکس بخوابیم چه میشود؟

در صورتی که بعد از بوتاکس بخوابید؛ محلی که سم بوتاکس تزریق شده است با جسم زیر صورت تماس یافته و فشار زیادی به بوتاکس وارد خواهد شد. فشاری ناشی از خوابیدن بعد از بوتاکس موجب خارج شدن ماده از صورت و بوجود آمدن تورم در نواحی صورت خواهد شد. به مرور زمان تورم بیشتر شده و تاثیری منفی در عملکرد بوتاکس و جوانسازی پوست خواهد گذاشت.

روش خوابیدن بعد از بوتاکس چیست؟

خواب بعد از بوتاکس

شش روش استراحت کردن یا خوابیدن بعد از بوتاکس شامل:

 1. دراز کشیدن به پشت: خوابیدن یا دراز کشیدن به پشت را باید بعد از گذشت 48 ساعت از تزریق بوتاکس را انجام دهید. به دلیل اینکه هنگام خوابیدن به پوست صورت‌تان یا قسمتی که در آن بوتاکس تزریق کرده‌اید، فشاری وارد و ماده بوتاکس تحریک نشود.
 2. به شکم و پهلو نخوابیدن: در صورتی که اقدام به شکم یا پهلو خوابیدن کردید، جهت اطمینان بالشی در کنار خود قرار دهید که مبادا هنگام خواب حرکت کنید و به ماده بوتاکس فشاری وارد شود. حداقل این کار را تا 48 ساعت رعایت کنید.
 3. تحریک نشدن پوست روی رختخواب: برای خوابیدن بعد از بوتاکس باید ملافه و رختخواب‌تان کاملا تمیز باشد. به دلیل اینکه در صورت آلوده بودن رختخواب‌تان، میکروب و باکتری‌ها به پوست‌تان نفوذ کرده و منافذ را مسدود می‌کنند. در این صورت موجب بروز عوارضی مثل تورم و تحریک پوست، آکنه، لکه پوستی خواهد شد. برای جلوگیری از این عوارض باید هفته ای یک بار ملافه و رخت خوابت‌تان را بشویید.
 4. استفاده نکردن از کرم صورت: هنگامی که از کرم صورت استفاده می‌کنید باید با دستانتان صورت را مالش دهید. مالشی که بر روی پوست ایجاد می‌شود موجب تکان خوردن عضلات صورت خواهد شد. به همین منظور باید حداقل تا 24 ساعت پس از انجام بوتاکس، از کرم صورت استفاده نکنید.
 5. نرفتن به حمام گرم: بعد از تزریق بوتاکس به هیچ عنوان برای قبل از خوابیدن به حمام نروید و دوش آبگرم نگیرید. زیرا آب گرم باعث افزایش جریان خون شده و موجب تجریک پذیری ماده بوتاکس خواهد شد.
 6. پوشش سر هنگام خواب: هنگام خوابیدن بعد از بوتاکس از مواردی مثل شال، روسری، چشم بند، هدبند و عواملی که بر روی صورت قرار میگیرند استفاده نکنید.

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس به عوامل و شرایط خاصی بستگی دارد. در صورتی که شما تزریق بوتاکس‌تان در حوالی شب انجام داده‌اید؛ نکته ای که بوجود می‌آید، به هیچ عنوان نباید موقع خواب در ساعات ابتدایی سرتان را خم کنید. برای جلوگیری از خم شدن سرتان باید با استفاده از بالش تمیز و عاری از آلودگی، طوری قرار دهید که صورتتان هنگام نشسته خوابیدن خم نشود.

نشسته خوابیدن کمترین فشار ممکن بر روی قسمتی که بوتاکس تزریق کرده‌اید وارد می‌کند. برای اینکه در طول خواب دچار کمر درد یا گردن درد نشوید، بهتر است از 1 الی 2 بالش برای تکیه‌گاه و گردن‌تان استفاده کنید.

بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟

سوال دیگری که ممکن است برای‌تان بوجود بیاید، بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟ بعد از گذشت 48 ساعت نباید به پهلو خوابید. زیرا در صورتی که رعایت نکنید قسمتی از صورت‌تان که بوتاکس تزریق کرده‌اید با بالش یا رختخواب‌تان تماس برقرار خواهد کرد. فشار وارد شده به بوتاکس موجب بروز عوارض ناگوار خواهد شد.

خوابیدن بعد از بوتاکس پیشانی

خوابیدن پس از بوتاکس پیشانی

خوابیدن بعد از بوتاکس پیشانی نیز همانند مواردی که باید برای صورت رعایت کنید برای پیشانی نیز صدق میکند. منتها باید:

 • هنگام خوابیدن تا 24 ساعت کاملا به پشت بخوابید.
 • از خم شدن صورت‌تان و فشار وارد شدن به پیشانی جلوگیری کنید.
 • از مراقبت‌هایی که پزشک‌تان برای بوتاکس پیشانی توصیه می‌کند؛ به خوبی رعایت کنید.

بهترین روش خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

بهترین روش خوابیدن یا دراز کشیدن به پشت بعد از تزریق بوتاکس برای هر شخصی با توجه به دوزی که تزریق کرده است معمولا متفاوت می‌باشد. اما با توجه به نکاتی که گفته شد نشسته خوابیدن و به پشت خوابیدن، از بهترین روش‌ها برای خوابیدن از بوتاکس می‌باشند. بیشتر پزشکان برای راحتی افراد اصولا به پشت خوابیدن را پیشنهاد می‌دهند. زیرا در این حالت ماده بوتاکس تکان نخواهد خورد و از ایجاد ناهمواری‌ها به خصوص در پیشانی جلوگیری خواهد کرد.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، متوجه شدید که خوابیدن بعد از بوتاکس از اهیمت بالایی بسیار برخوردار می‌باشد. با رعایت کردن نکات و توصیه‌های پزشکی می‌توانید از بروز عوارض جلوگیری کنید. سعی کنید اگر تزریق بوتاکس‌تان در غروب یا شب انجام شد و در منزل خواب آلود بودید برای خوابیدن حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

سوالات متداول

 1. آیا می‌‌توان بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس خوابید؟
  خیر، بلافاصله نمی‌توان بعد از بوتاکس خوابید.
 2. تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید خوابید؟
  به مدت 4 تا 6 ساعت نباید بعد از تزریق بوتاکس خوابید.
 3. بهترین روش خوابیدن بعد از بوتاکس چیست؟
  بهترین روشی که پزشکان توصیه می‌کنند، خوابیدن به پشت بعد از بوتاکس می‌باشد.
 4. بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟
  تا 48 ساعت نباید به پهلو خوابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر