✅ قرارداد تکنسین کاشت مو چگونه است؟ ✅


امروزه کلینیک‌های زیبایی باتوجه به کمبود نیرو و افزایش تقاضای انجام عمل کاشت مو، به دنبال افرادی هستند که در دوره کاشت مو شرکت کرده و چند سال سابقه در حوزه تکنسین کاشت مو داشته باشند. اگر تمایل به کار در حوزه کاشت مو هستید، ابتدا باید با کلینیک یا مراکز کاشت مو، قرارداد تکنسین کاشت مو ببندید. در ادامه قصد داریم تا برای افرادی که برای اولین بار می‌خواهند قرارداد در حوزه کاشت مو ببندند، اما از شرایط، تعهدات و قواعد بین تکنسین و کارفرما اطلاعی ندارند؛ بپردازیم.

قرارداد تکنسین کاشت مو بین متقاضی

قرارداد بین تکنسین کاشت مو و متقاضی

هنگامی که متقاضی قصد انجام عمل کاشت مو را دارد و به کلینیک زیبایی یا مراکز کاشت مو مراجعه می‌کند، یک رضایت نامه از سوی متقاضی جهت انتخاب روش کاشت مو و پذیرفتن تمامی قوانین کلینیک یا مرکز کاشت مو گرفته می‌شود. در برخی موارد کارفرما کلینیک زیبایی و در بعضی مواقع تکنسین کاشت مو به عنوان کارفرما محسوب می‌شود. در قرارداد کارفرما و متقاضی مشخص شده است.

البته برای انتخاب روش کاشت مو قبل از عمل، هنگام مشاوره روش‌هایی که در کلینیک انجام می‌شود و روش‌هایی که برای متقاضی نسبت به وضعیت موها مناسب می‌باشد، ذکر خواهد شد. در این حین متقاضی روشی که تمایل دارد برای عمل کاشت مو انجام شود را داخل رضایت نامه یا قرارداد به طور کتبی ذکر می‌کند. برای مثال متقاضی ذکر می‌کند برای انجام عمل کاشت مو، روش FUT را می‌پذیرم.

در صورتی که شما اوصاف فوق را در قرارداد تکنسین کاشت مو بین متقاضی مشخص نکنید؛ کلینیک یا مرکز کاشت مو طبق تعهدات و قوانینی که از سوی وزارت بهداشت تعیین شده است، موظف می‌باشد تا عمل کاشت مو را طبق استاندارد‌های تعریف شده انجام دهد.

تعهدات کلینیک زیبایی در قرارداد تکنسین کاشت مو

تعهدات کلینیک برای قرارداد تکنسین کاشت مو

تعهدات کلینیک زیبایی نسبت به قرارداد تکنسین کاشت مو شامل:

 • عمل کاشت مو بر اساس توضیحات متقاضی انجام شود.
 • عمل کاشت مو بر اساس مصلحت متقاضی انجام شود.
 • پزشک وظیفه دارد اصول مراقبتی و بهداشتی حین عمل را رعایت کند.

کلینیک زیبایی یا مراکز کاشت مو موظف به توصیفاتی که متقاضی برای انجام عمل کاشت مو مشخص کرده است، باشند. از طرف دیگر عمل کاشت مو بر اساس وضعیت و شرایط موهای فرد باید انجام شود. زمانی که متقاضی روش عمل کاشت مو را مشخص کرده است، به این معنا نیست که کلینیک زیبایی در قبال عوارضی که ممکن است برای فرد بعد از عمل رخ دهد، شانه خالی کند و مسئولیتش را بر عهده نگیرد.

بنابراین پزشک پوست و مو باید مواردی مانند بانک مو، وضعیت ساقه مو، پیاز مو و حجم طاسی سر فرد را به خوبی بررسی کند و سپس روش عمل مناسب را بیان کند. در بعضی شرایط ممکن است پرسنل یا تکنسین کاشت مو بر اصول پزشکی و اخلاقی خود پایبند نباشد، در این شرایط اگر اتفاقی برای متقاضی رخ دهد، کلینیک در برابر اتفاق و کوتاهی پزشک یا تکنسین کاشت مو مسئولیت دارد.

شرایط کاری میان تکنسین مو و کلینیک زیبایی

بعد از اینکه قرارداد تکنسین کاشت مو با کلینیک زیبایی بسته شد، کلینیک زیبایی یا مراکز کاشت مو به عنوان کارفرما و تکنسین‌ها به عنوان کارکنان کلینیک زیبایی محسوب می‌شوند. باتوجه به قوانین قرارداد، تکنسین‌ها موظف هستند که در زمان‌های مشخص، در کلینیک حضور داشته و به وظایف خود ادامه دهند. از طرف دیگر کارفرما موظف است، حقوق یا درصدی که در قرارداد ذکر شده است را در زمان موعد برای تکنسین واریز نماید و حق بیمه را طبق قوانین پرداخت کند.

در غیر این صورت کلینیک زیبایی به عنوان کارفرما باید مسئولیت اتفاقات بعد از آن را بر عهده بگیرد. دقت داشته باشید که در قرارداد موارد زیر به خوبی ذکر شده باشند:

 • تعیین مشخصات و امضای طرفین
 • شرح خدمات
 • حقوق و زمان پرداخت
 • مدت زمان قرارداد
 • تعهدات طرفین
 • شرایط انصراف و انتقال
 • تضمینات قرارداد
 • مسئولیت‌ها و خطرات
 • محرمانگی اطلاعات و حفظ حریم خصوصی
 • امکانات در اختیارتان
 • رعایت دستورات قبل از عمل تعویض یا اصلاح قرارداد

تنظیم قرارداد برای تکنسین کاشت مو چگونه است؟

هنگامی که در حال تنظیم قرارداد تکنسین کاشت مو با کلینیک زیبایی هستید، باید قرارداد پیمانکاری بسته شود. سوالی که پیش می‌آید، این است که آیا قرارداد‌های پیمانکاری دارای اصل و ماده مجزا و منحصر به فردی هستند؟ خیر، به دلیل اینکه نظام حقوقی قراردادها، از انواع عقود نامعین محسوب شده‌اند.

سیاست بارز این دسته از قرارداد‌ها در قانون، این است که قواعد و مقررات خاصی بر آن‌ها حاکم نیستند. اما مجتمع سلامت تهران قراردادی که با تکنسین‌های کاشت مو می‌بندد کاملا تحت قوانین و مقررات وزارت بهداشت می‌باشد. باتوجه با این تفاسیر تنظیم قرارداد تکنسین کاشت مو به صورت پیمانکاری می‌باشد. یک تکنسین کاشت مو می‌تواند برای کار در کلینیک زیبایی یا مراکز کاشت مو به صورت زیر قرارداد ببندند:

 • گرافتی: برای مثال تکنسین تمایل دارد در ماه تنها به اندازه 10000 گرافت کار کند.
 • اجاره دستگاه: برخی از تکنسین‌های کاشت مو با اجاره دستگاه و لوازم مربوطه شروع به کار در کلینیک می‌کنند.
 • اجاره اتاق عمل: تکنسین کاشت مو می‌تواند برای کار در مراکز کاشت مو، اتاق عمل اجاره کند.
 • پرسنل مجموعه: در این شرایط تکنسین کاشت مو قرارداد پیمانکاری با کلینیک زیبایی می‌بندد.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب به قرارداد تکنسین کاشت مو ، پرداخته شد؛ متوجه شدید که باید قرارداد به صورت پیمان کاری با شما بسته شود. زمانی که متقاضی قصد عمل کاشت مو را دارد باید به خوبی از روش‌ها و شرایطی که در اتاق عمل خواهد داشت به خوبی آگاه شود. همچنین باید روشی که برای عمل کاشت مو تمایل دارد را به صورت کتبی در رضایت نامه یا قرارداد ذکر نماید.

سوالات متداول در قرارداد تکنسین کاشت مو

 1. قرارداد تکنسین کاشت مو چگونه تنظیم می‌شود؟
  قرارداد به صورت پیمانکاری تنظیم می‌شود.
 2. آیا قرارداد میان تکنسین و کلینیک زیبایی قانونی می‌باشد؟
  بله، قراردادی که در مجتمع سلامت تهران میان تکنسین و مجتمع بسته می‌شود، کاملا قانونی و مورد تایید وزارت بهداشت می‌باشد.
 3. در صورت عدم ذکر شدن نحوه روش کاشت مو از سوی متقاضی، شرایط عمل به چه صورت انجام می‌شود؟
  عمل کاشت مو با توجه به قوانین و مقررات باید طبق صلاح پزشک و استاندارد‌ها انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر