✅ منابع آزمون سراسری دندانپزشکی 1402


دندانپزشکانی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند هر سال منتظر اعلام آزمون سراسری دندانپزشکی هستند منابع آزمون سراسری دندانپزشکی 1402 هستند. با اعلام منابع آزمون سراسری دندانپزشکی مرکز سنجش آموزش پزشکی مقاله ای را برای شما آماده کرده ایم تا در مورد آمادگی آزمون سراسری دندانپزشکی و منابع آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

منابع معاینه ملی دندانپزشکی در سال 1402

بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی منابع آزمون به زبان انگلیسی و سوالات آزمون به زبان انگلیسی می باشد که در سطح متوسطه بالا برگزار می شود. در زیر با هم به بررسی رشته هایی که در آزمون سراسری هستند می پردازیم:

 1. ریشه دندان
 2. بیماری های دهان، فک و صورت
 3. پریودنتولوژی
 4. دندانپزشکی کودکان
 5. رادیولوژی فک، دهان و صورت
 6. پروتزهای دندانی
 7. جراحی فک، دهان و صورت
 8. دندانپزشکی ترمیمی
 9. آسیب شناسی دهان، فک و صورت
 10. ارتودنسی
 11. بهداشت دهان و دندان و دندانپزشکی اجتماعی
 12. مواد زیستی دندانپزشکی

برای اطلاع از عناوین و صفحات مشخص شده تمامی فیلدها می توانید فایل را از لینک زیر دانلود و مطالعه نمایید. آزمون سراسری دندانپزشکی 1402 در دو نوبت، اولی 21 مرداد و آزمون دوم در 23 دی ماه برگزار می شود.

منابع آزمون سراسری دندانپزشکی 1402

مراحل معاینه ملی دندانپزشکی

آزمون سراسری دندانپزشکی در دو مرحله تئوری و عملی برگزار می شود. مرحله نظری آزمون دارای دو بخش علوم پایه و علوم تخصصی است که درصدهای این دو پایه متفاوت است: علوم پایه 25 درصد و علوم تخصصی 75 درصد.

سایت ثبت نام آزمون سراسری دندانپزشکی

مبانی علوم پایه در آزمون تئوری شامل آسیب شناسی، بیوشیمی، فیزیک پزشکی، روانشناسی و مهارت های ارتباطی، قارچ شناسی، باکتری شناسی، ویروس شناسی، علوم تشریحی، فیزیولوژی، ژنتیک، ایمونولوژی، انقلاب اسلامی ایران و اندیشه اسلامی، آناتومی و ریخت شناسی دندان، دندان شناسی دهان و دندان، دندان شناسی و بافت شناسی دهان و دندان است. شما باید از این اصول آگاه باشید تا بتوانید طبق قوانین این کشور شروع به کار کنید.

دوره های آزمون سراسری دندانپزشکی

موضوعات اصلی آزمون سراسری دندانپزشکی

آزمون سراسری دندانپزشکی یکی از مهم ترین آزمون های ورودی رشته پزشکی است که هر ساله برگزار می شود. این آزمون برای ورود به دوره کارشناسی ارشد دندانپزشکی در دانشگاه های کشور الزامی است. از دروس آزمون سراسری دندانپزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

علوم پایه

در قسمت علوم پایه سوالاتی در رشته های شیمی، فیزیک، زیست شناسی و … مطرح می شود که هدف آن سنجش دانش داوطلبان در این رشته ها می باشد. در این بخش، دانش آموزان باید با مفاهیم اولیه شیمیایی مانند ترمودینامیک، اصول الکتروشیمیایی، تعادل شیمیایی و … آشنا شوند. همچنین دانش آموزان باید با مفاهیم فیزیکی مانند حرکت، انرژی، نیرو و … آشنا باشند. در رشته زیست شناسی دانش آموزان باید با مفاهیمی مانند سلول ها، بافت ها، اندام ها و … آشنا باشند.

بالینی

در قسمت بالینی سوالاتی از رشته های پزشکی عمومی، جراحی فک، ارتودنسی، پروتز و … مطرح می شود که برای سنجش دانش داوطلبان در زمینه های بالینی طراحی شده است. در این بخش، دانشجویان باید با مفاهیم اولیه پزشکی مانند فیزیولوژی، آناتومی و … آشنا شوند. علاوه بر آن آگاهی از فناوری های نوین مانند رادیولوژی، تصویربرداری و …. همچنین برای موفقیت در این بخش ضروری است.

آسيب شناسي

در قسمت پاتولوژی سوالاتی در زمینه های آسیب شناسی فک و صورت، آسیب شناسی عمومی و … مطرح می شود که برای سنجش دانش داوطلبان در رشته آسیب شناسی طراحی شده است. در این بخش دانش آموزان باید با مفاهیمی مانند تشخیص بیماری های فک و صورت، تشخیص بیماری های عمومی و … آشنا شوند.

فیزیولوژی

در قسمت فیزیولوژی سوالاتی در زمینه فیزیولوژی دهان، فک و صورت، فیزیولوژی عمومی و … مطرح می شود که هدف آن سنجش دانش داوطلبان در رشته فیزیولوژی است. در این بخش دانش آموزان باید با مفاهیمی مانند عملکرد سلول، دستگاه گردش خون، دستگاه تنفسی و … آشنا شوند.

سوالات آزمون سراسری دندانپزشکی 1402

آزمون سراسری دندانپزشکی

سوالات آزمون سراسری دندانپزشکی به صورت چند گزینه ای (تست) و زمان بندی شده می باشد. این آزمون به منظور سنجش دانش و توانمندی متقاضیان ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد دندانپزشکی برگزار می شود و فرصتی برای به روز رسانی دانش آنان در زمینه دندانپزشکی است. سوالات آزمون سراسری دندانپزشکی موضوعات مختلفی را در بر می گیرد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 1. علوم پایه
  در این قسمت سوالاتی در زمینه های شیمی، فیزیک، زیست شناسی و … مطرح می شود که هدف آن سنجش دانش داوطلبان در این رشته ها می باشد.
 2. بالینی
  در این قسمت سوالاتی در زمینه های پزشکی عمومی، جراحی دهان و فک و صورت، ارتودنسی، پروتز و غیره مطرح می شود که برای سنجش دانش داوطلبان در زمینه های بالینی طراحی شده است.
 3. آسيب شناسي
  در این بخش سوالاتی در زمینه آسیب شناسی دهان و فک و صورت، آسیب شناسی عمومی و … مطرح می شود که برای ارزیابی دانش داوطلبان از آسیب شناسی طراحی شده است.
 4. فیزیولوژی
  در این بخش سوالاتی در زمینه فیزیولوژی فک و صورت، فیزیولوژی عمومی و غیره مطرح می شود که برای ارزیابی دانش داوطلبان از فیزیولوژی طراحی شده است.

آخرین کلمه

در این مقاله سعی کرده ایم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم منابع آزمون سراسری دندانپزشکی 1402 و به سوالات مرتبط پاسخ دهید تا بتوانید اطلاعات لازم را در مورد آزمون سراسری دندانپزشکی به دست آورید و اگر قصد ثبت نام در آزمون سراسری دندانپزشکی 1402 را دارید با مطالعه این مقاله می توانید با آگاهی بیشتر آمادگی خود را برای آزمون سراسری دندانپزشکی آغاز کنید.

تمامی متون این سایت برگرفته از سایت رسمی مرکز سنجش معاینات پزشکی می باشد و مجتمع بهداشت تهران هر ساله این افتخار را دارد که میزبان دندانپزشکان بسیاری برای دوره های آمادگی آزمون سراسری و دوره های عملی دندانپزشکی باشد که می توانید برای ثبت نام در این دوره ها به صفحه این دوره ها وارد شوید.

سوالات متداول در مورد منابع آزمون سراسری دندانپزشکی 1402

 1. منابع آزمون سراسری دندانپزشکی چیست؟
  منابع آزمون سراسری دندانپزشکی شامل کتاب های درسی، منابع الکترونیکی و منابع آزمون می باشد. برخی از منابع موثق شامل کتاب های «دندانپزشکی و پزشکی عمومی»، «آناتومی دهان و فک و صورت» و «فیزیولوژی دهان، فک و صورت» است.
 2. آیا درس خصوصی برای آمادگی در آزمون سراسری دندانپزشکی مفید است؟
  بله، شرکت در کلاس‌های خصوصی می‌تواند به دانش‌آموزان در درک بهتر و بهبود مفاهیم درسی کمک کند. همچنین شرکت در جلسات تمرینی به دانش آموزان کمک می کند تا با سوالات آزمون آشنا شوند و روش های حل آنها را تمرین کنند.
 3. آیا آزمون سراسری دندانپزشکی سخت است؟
  بله، آزمون سراسری دندانپزشکی یکی از سخت ترین کنکورهای پزشکی است و نیاز به آمادگی کامل دارد. بهترین راه برای آمادگی در این آزمون مطالعه و شرکت در دوره های آمادگی آزمون سراسری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر