4 اصل اساسی در مورد انتقال تجهیزات دندانپزشکی


در این مقاله سعی کرده ایم در مورد انتقال تجهیزات دندانپزشکی صحبت کنیم، با ما همراه باشید…

اصول اصلی انتقال تجهیزات:

انتقال دستگاه در ناحیه انتقال صورت می گیرد. اصول زیر برای ایجاد کارآمدترین راه برای انتقال پیشنهاد شده است:
1- دندانپزشک باید روش فعلی را بداند و بتواند دستگاه جدیدی را که مورد نیاز است پیش بینی کند.
2- هنگام جابجایی دستگاه حرکت کوتاهی انجام شود. (شامل انگشتان، مچ دست و آرنج فقط)
3- تجهیزات در حالت استفاده تحویل داده می شود. (یعنی لبه کار ابزار به سمت دندانی است که روی آن کار می شود)
4- دستگاه باید به گونه ای حرکت کند که دندانپزشک بتواند به درستی دستگاه را کنترل کند.
5- دندانپزشک باید دستگاه را محکم نگه دارد.

تکنیک انتقال دستیار:

برای انتقال تجهیزات تکنیک خاصی به نام یک دست وجود دارد که برای کارایی بیشتر استفاده می شود. این تکنیک در تحویل (انتقال) ابزار و نوک، آب و زمان استفاده می شود. از اصول اولیه زیر برای گرفتن، دادن و پس گرفتن اقلام استفاده کنید. ابزار را با استفاده از انگشت شست، اشاره و وسط دست چپ از جا ابزار جدا می کنند تا ابزار از انتهای دسته یا از سمت مخالف اپراتور گرفته شود.
دستگاه را به ناحیه انتقال آورده و با کمک دو انگشت کوچک دست چپ، دستگاه مورد استفاده را دندانپزشک گرفته و بین دو انگشت نگه می دارد. دستگاه جدید به ناحیه انتقال منتقل می شود و محکم در دست دندانپزشک قرار می گیرد. نوک کار دستگاه به سمت دندان یا قوس دندانی است که دندانپزشک روی آن کار می کند. سپس دستگاه استفاده شده به سینی دستگاه برگردانده می شود.

نحوه کار با دستگاه توسط دندانپزشک:

موقعیتی که دندانپزشک دستگاه را در دست می گیرد به نوع دستگاه، روش استفاده و اینکه کدام قوس فک در حال درمان است بستگی دارد. درک این نوع نگه‌داشتن دستگاه برای انتقال و تعویض راحت دستگاه‌ها ضروری است.از انواع این روش‌ها می‌توان به گرفتن قلم، گرفتن کف دست و گرفتن انگشت شست اشاره کرد.

تنوع و تغییرات در ابزار مبادله:

اقلام خاصی وجود دارد که نیاز به حمل و نقل متفاوت دارند.

آینه و کاوشگر:

هنگام شروع درمان، دندانپزشک از یک آینه دهان و یک پروب برای یافتن ناحیه ای که نیاز به درمان دارد استفاده می کند. دستیار آینه و پروب را همزمان با هر دو دست به دندانپزشک می دهد. دندانپزشک هر یک از دستان خود را در یک طرف دهان بیمار قرار می دهد و در حالی که بیمار نیز آماده دریافت تجهیزات است، کار را آغاز می کند.

دستگاه های لولایی:

ابزارهای لولایی مانند فورسپس، قیچی و انبردست برای باز و بسته شدن طراحی شده اند. از لولا گرفته می شود و طوری حرکت می دهد که دسته آن به سمت کف دست دندانپزشک هدایت شود و یا دسته قیچی داخل انگشتان دندانپزشک قرار می گیرد.

انبردست برای حمل رول های پنبه ای:

هنگامی که از این دستگاه برای حمل اجسام کوچک در دهان یا خارج از دهان استفاده می شود، لازم است تکنیک را با یک دست تغییر دهید، بنابراین دستگاه را به گونه ای در اختیار دندانپزشک قرار می دهیم که با فشار دادن هر نوک آن از آن جلوگیری شود. از سقوط جسم جلوگیری می کند

انتقال مواد دندانپزشکی:

مواد دندانی معمولاً از ناحیه انتقال نزدیک چانه بیمار منتقل می شود.
سیمان و آسترها به دال یا پد منتقل می شوند که روی آن با اپلیکاتور مخلوط می شوند. پد را در دست راست خود بگیرید و یک تکه گاز را در دست چپ خود قرار دهید. در این صورت دندانپزشک به مواد دسترسی دارد و در مواقع لزوم می تواند نوک دستگاه را تمیز کند.
مواد داخل سرنگ مانند قالب ها، کامپوزیت های رزین و سیمان به راحتی به دندانپزشک منتقل می شوند. سرنگ منتقل می شود تا دندانپزشک بتواند آن را برای استفاده بردارد. برای استفاده در فک بالا نوک آن باید به سمت بالا و برای فک پایین باید نوک آن پایین باشد.
اعضای تیمی که به ماشین تراش، دید و دسترسی مناسب دسترسی دارند، باید مواد را دقیقاً در سوراخ قرار دهند تا برای قرار دادن مناسب نیازی به تغییر ابزار اضافی نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر