5 مؤلفه ضروری دستور غذا خوانی


در این مقاله به بررسی 5 جزء ضروری دستور پخت غذا می پردازیم. لطفا با ما همراه باشید

مواد تشکیل دهنده نسخه

فرم نسخه یک فرم چاپی است که دارای ناحیه سفید رنگ برای نوشتن نام، مشخصات و دستورالعمل مصرف دارو می باشد.
1- اطلاعات بیمار و تاریخ تجویز
2- نسخه RX را راه اندازی کنید
3- شکل و نام دارو، قدرت دارو و مقدار دارو
4- نحوه مصرف یا طرز تهیه (در مورد داروهای ترکیبی) و ارائه توصیه های تکمیلی (مثلاً می توان این نسخه را دو بار تکرار کرد)
5- امضاء و مهر پزشک

1- قسمت مشخصات بیمار

این قسمت شامل: نام و نام خانوادگی، سن، جنس، وزن (به ویژه در کودکان)، تاریخ، دسته بندی و اقلام دارویی و در نهایت مهر پزشک می باشد. در صورتی که نسخه ای فاقد هر یک از اقلام باشد، قابل عودت نیست، اما در صورت نداشتن مهر پزشک، نسخه باطل است. بنابراین مهمترین عامل برای نسخه، مهر پزشک است.

2-RX

دستور غذاها در سرتاسر دنیا با علامت RX که از کلمه RECIPE به معنی (به این ترتیب انجام دهید) یا (به این ترتیب آماده کنید) گرفته شده است که در سمت چپ بالای دستور غذا نوشته شده است شروع می شود.

3- اشکال دارویی، نام، دوز، شماره و دستورالعمل مصرف

به موارد زیر توجه کنید…

– فرم دارویی:

اغلب به جای نوشتن نام کامل فرم دوز، از اختصارات استفاده می شود. در برخی نسخه ها، فرم دوز بعد از نام دارو نوشته می شود، البته بهتر است قبل از نام دارو نوشته شود. البته گاهی اوقات پزشک هنگام نوشتن نسخه، فرم دارویی را پس از ذکر نام دارو می نویسد و نه در خط اول.

– نام دارو:

داروها دارای نام ژنریک و نام تجاری هستند که بهتر است در نسخه با نام ژنریک نوشته شود. نام ژنریک نامی است که با آن دارو در سراسر جهان شناخته می شود. در حالی که یک نام عمومی می تواند ده ها نام تجاری داشته باشد، هر تولید کننده نام خاصی را برای خود انتخاب می کند. بنابراین انتظار می رود که اثرات بالینی مشابهی داشته باشد، اما داروهای ژنریک ممکن است از نظر مقدار و نوع مواد جانبی و ظاهر دارو (رنگ، ​​اندازه، شکل و …) متفاوت باشند.
نام های تجاری در بیمه مشکل ایجاد می کند، به عنوان مثال بیمه آساکول را در نسخه نمی پذیرد و باید نام دارو روی نسخه نوشته شود. یکی دیگر از معایب و مشکل این است که برخی از نام های تجاری مانند ایندرال آسان تر و کوتاه تر از نام های عمومی مانند پروپرانولول هستند. در نتیجه دکتر ایندرال را در نسخه نوشت. این بدان معنا نیست که داروی ایندرال باید به بیمار داده شود. ممکن است در این مورد مشکلی برای بیمار ایجاد شود. بهترین راه این است که نام ژنریک را بنویسید و اگر منظور شما یک برند خاص است، آن را قبل از نام ژنریک در داخل پرانتز بنویسید.

– دوز دارو:

در بسیاری از موارد، زمانی که دارو تک دوز است، پزشک دوز مربوطه را در نسخه نشان نمی دهد، بهتر است اگر دارو حتی یک دوز داشته باشد، باید در نسخه نوشته شود، زیرا ممکن است دوز دیگری وارد نسخه شود. بازار در آینده اگر دوز دارو نوشته نشود، بیمه حداقل دوز را می پذیرد.

– تعداد داروها:

تعداد داروها به زبان انگلیسی و تعداد کم به یونانی نوشته شده است. گاهی از کلمه Box برای تعداد قرص و کپسول و کلمه Bottle برای شربت استفاده می شود. کارخانه ها ممکن است جعبه هایی با شماره های مختلف تولید کنند. مثلاً یک کارخانه سی جعبه و دیگری صد جعبه تولید می کند. لازم به ذکر است که در این موارد بیمه کادر شماره پایین را می پذیرد. بیمه شماره فارسی را قبول نمی کند، اما کلمه شماره را به استثنا می پذیرد. مثلا 200 قبول میکنه.

4- نسخه:

دستور غذا می تواند نانوشته، دستوری ساده یا کاملاً همراه با توضیحات نوشته شده باشد. اگر دوز یا شکل دارو در نسخه نوشته نشده باشد، ارزانترین مورد هزینه بیمه را خواهد داشت. هنگام مطالعه نسخه باید به سن، جنسیت، مهر و تخصص پزشک توجه کرد و بقیه داروها به خواندن نسخه کمک می کنند.

5- مهر و امضای پزشک:

مهر و امضای پزشک در نسخه الزامی است. خواندن دستخط مانند خواندن متون به زبان جدید در نگاه اول پیچیده و دشوار به نظر می رسد، اما با یادگیری اصول و تکنیک های خاصی که معمولا بر پایه اصول اولیه یادگیری زبان های خارجی و خوشنویسی است، می توانید با تمرین موفق شوید. مهارت در این زمینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر