5 نکته مهم در مورد سونوگرافی شکم


در این مقاله سعی داریم 5 نکته مهم در مورد سونوگرافی شکم را بررسی کنیم. با ما بمان…

نوع معاینه: سونوگرافی

به موارد زیر توجه کنید…

یافته های طبیعی

آئورت شکمی، کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، پانکراس، رحم و مثانه طبیعی

شرح آزمایش و فیزیولوژی آن

در سونوگرافی، امواج صوتی منعکس شده تصاویر دقیقی از آئورت شکمی، کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، پانکراس، کلیه ها، رحم و مثانه ایجاد می کنند.
سونوگرافی شکم در زمان واقعی (Real-time) تصویر بهتری از اندام مورد نظر نشان می دهد. سونوگرافی داپلر اطلاعاتی در مورد جریان خون اندام مورد نظر نشان می دهد.
هدف از سونوگرافی کلیه تشخیص کیست های کلیه و تعیین محل آن است. ما می‌توانیم کیست‌های کلیوی را از تومورهای جامد کلیوی تشخیص دهیم، وجود سنگ‌های کلیه و لگن را نشان دهیم، هیدرونفروز را تعیین کنیم و در نهایت می‌توان از سونوگرافی برای هدایت آسپیراسیون کیست و بیوپسی بافت کلیوی استفاده کرد. همچنین سونوگرافی مجاری ادراری برای شناسایی ناهنجاری های کلیوی یا نامناسب کلیه ها و آبسه های اطراف کلیه و احتمالاً برای مراقبت از کلیه پیوندی مفید است. سونوگرافی لگن، زایمان، پروستات و بیضه در صفحات مربوطه شرح داده شده است.
سونوگرافی اورولوژی داخل مجرای ادرار را می توان از طریق استنتی که دارای مبدل در انتهای آن است انجام داد. پروب استنت به مجرای ادرار وارد می شود و از نظر دیورتیکول بررسی می شود. پروب استنت را می توان به عمق مثانه رساند تا محل ضایعه تومور را روی دیواره مثانه قرار دهد. تحت هدایت سیم راهنما، کاتتر استنت را می توان به داخل مجرای ادرار پیش برد و محل سنگ ها (به ویژه سنگ های مستقر در زیر مخاط)، تومورها یا فشارهای خارج از مجرای ادرار را می توان شناسایی و ارزیابی کرد. در نهایت، هنگامی که پروب وارد مجرای ادرار پروگزیمال می شود، کیست ها یا تومورهای کلیوی را می توان بهتر ارزیابی کرد.
یکی دیگر از کاربردهای سونوگرافی بررسی آئورت شکمی از نظر وجود آنوریسم است.

استفاده های دیگر

سونوگرافی برای شناسایی کیست های کبدی (مانند کیست های خوش خیم، آبسه های کبدی، مجاری کبدی متسع) و تومورهای جامد داخل کبدی (تومورهای اولیه یا متاستاز) استفاده می شود. علاوه بر این، سونوگرافی کبد را می توان در حین عمل با استفاده از پروب استریل انجام داد. از این روش برای تعیین محل دقیق تومورها یا آبسه های کوچک و غیر قابل لمس کبدی استفاده می شود که با این روش کیسه صفرا و مجاری صفراوی خارج کبدی قابل مشاهده است. از این روش می توان برای بررسی سنگ کیسه صفرا، پولیپ و اتساع ناشی از یک عارضه انسدادی یا ثانویه حرکتی استفاده کرد.
با این روش پانکراس از نظر وجود تومور، کیست کاذب، التهاب حاد، التهاب مزمن یا آبسه لوزالمعده نیز بررسی می شود. سونوگرافی سریال پانکراس برای تشخیص و اثبات حل شدن روند التهاب حاد پانکراس انجام می شود.
از آنجایی که این آزمایش نیازی به ماده حاجب یا اشعه ندارد، برای بیماران مبتلا به آلرژی به ماده حاجب و زنان باردار روش مفیدی است. روزه ارجح است ولی لازم نیست.

عوامل مداخله ای در سونوگرافی شکم

  • باریم از انتقال امواج اولتراسوند جلوگیری می کند. به همین دلیل قبل از هرگونه معاینه با ماده حاجب باریم باید سونوگرافی حفره شکم انجام شود.
    از آنجایی که گاز روده صداهای شکم را منعکس می کند، وجود مقادیر زیادی گاز روده باعث تداخل در تجسم اندام های شکمی می شود. به همین دلیل، سونوگرافی ریه ها نتایج ضعیفی به دست می دهد.
    چاقی باعث تداخل در نتایج آزمایش می شود زیرا امواج صوتی توسط بافت چربی تغییر می کند. به همین دلیل انجام اسکن مناسب در افراد چاق مشکل است.
    کیفیت تصویر سونوگرافی و دقت تصویر به میزان زیادی به مهارت فردی که سونوگرافی را انجام می دهد بستگی دارد.

سبک کار و مراقبت از بیمار

نحوه کار و مراقبت از بیمار به شرح زیر است…

قبل از آزمون

نحوه انجام آزمایش را به بیمار توضیح دهید.
به بیمار بگویید که آیا روزه گرفتن لازم است یا خیر که بستگی به اندامی دارد که معاینه می شود. برای سونوگرافی آئورت شکمی، کلیه ها، کبد، طحال یا پانکراس نیازی به ناشتا بودن ندارید. روزه گرفتن برای بررسی کیسه صفرا یا درخت صفراوی ارجح است.

در طول آزمون

موارد زیر را قدم به قدم در ذهن داشته باشید:

بسته به اندامی که باید معاینه شود، بیمار به پشت یا روی تخت سونوگرافی قرار می گیرد.
یک خمیر چسبنده و رسانا روی پوست بیمار اعمال می شود. از این خمیر برای تقویت امواج ارسالی و دریافتی استفاده می شود.
یک منبع صدا روی پوست قرار می گیرد.
تصاویر به دست آمده از انعکاس اندام ها مورد بررسی قرار می گیرد.

این آزمایش حدود یک ساعت طول می کشد. معمولا سونوگرافی توسط تکنسین انجام می شود

سونوگرافی توسط رادیولوژیست انجام و تفسیر می شود.
به بیمار بگویید که این آزمایش باعث ناراحتی نمی شود.

بعد از آزمون

ماده لزج (چسبنده) را از معده یا پشت بیمار خارج کنید.
اگر بیوپسی از یک عضو خاص گرفته شده است، یادداشت کنید (مثلاً بیوپسی کبد یا بیوپسی کلیه)
یافته های غیر طبیعی
کلیه کیسه صفرا
کیست کلیه، پولیپ
تومورهای کلیه
سنگ کلیه سنگ کیسه پوچ
هیدرونفروز کبد
انسداد تومور حالب
پیلونفریت مجاری صفراوی
آبسه پریرنال کیسه صفرا
گسترش آبسه
گشاد شدن مجاری صفراوی داخل کبدی، تنگی مجاری
گلومرولونفریت تومور
هماتوم پریرنال آئورت شکمی
آنوریسم پانکراس
تومور حفره شکمی
کیست و آسیت
کیست های کاذب، آبسه ها
آن را بپوش
التهاب

پیش سازهای استروئیدی آدرنال (آندروستندیون ها) (AD، دی هیدرو اپی آندروسترون) (DHE، دی هیدروآندروسترون سولفات) (DHEA-S، 11-کورتیزول، 17-هیدروکسی پروژسترون، 17-هیدروکسی پروگنونولون، پرگنونولون).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر