Teenage Grumpy علت و درمان Teenage Grumpy


لجبازی نوجوانان این یکی از عواملی است که همیشه بین والدین و فرزندان تنش ایجاد می کند. در این شرایط ممکن است نوعی برخورد در خانه به وجود بیاید و نوجوان احساس کند که اصلاً مورد درک خانواده قرار نمی گیرد. این احساس بحران های نوجوانی را عمیق تر می کند و می تواند منجر به مشکلاتی مانند درگیری با خانواده، انزوا و تنهایی، افزایش پرخاشگری و مواردی از این دست شود.

اما جوانی که وارد دنیای بزرگسالان می شود چگونه باید درست فکر و عمل کند؟ والدین نقش اصلی را در ایجاد بستری ایفا می کنند که در آن یک نوجوان می تواند تجربه لازم را برای گذراندن دوران کودکی از طریق آزمون و خطا به دست آورد. اما اکثر والدین نمی دانند چگونه این مسیر را طی کنند. اگر تنش های خانوادگی زیادی دارید، حتما از مشاوره نوجوانان استفاده کنید.

لجبازی نوجوانان

یکی از مشکلات رایج والدین، لجبازی نوجوانان است. کودکان لجباز از محدودیت ها متنفرند و می خواهند تمام آرزوهایشان برآورده شود. در واقع این نوجوانان قصد دارند حرف اول و آخر را بزنند. لجبازی نوجوانان یک پدیده طبیعی است که والدین را در تمام دوران نوجوانی نگران می کند. طبق مطالعات، والدین چنین نوجوانانی سطح بالایی از استرس را تجربه کردند. آنها همچنین از سلامت روانی ضعیفی برخوردار بودند. برای کمک به نوجوانان، والدین باید یاد بگیرند که چگونه با فرزندان خود رفتار کنند. که در این مقاله به طور کلی توضیح داده ایم.

برای عضویت در کانال تلگرام ذهن جدید کلیک کنید.

آشنایی با علائم لجبازی در نوجوانان

بسیاری از والدین وقتی فرزندشان به سن بلوغ می رسد از اینکه “لجباز می شوند و دیگر به حرف ما گوش نمی دهند” شکایت می کنند. این مشکل تا حدودی طبیعی است و می توان آن را نشانه گذار از کودکی به بزرگسالی دانست. زیرا در این سن، پسران/دخترها می خواهند به همه اطرافیان خود اعلام کنند که بزرگ شده اند و نظرات خود را دارند. اما این رفتار در بسیاری از خانواده ها نشانه لجبازی تلقی می شود. اما رفتارهایی که به طور جدی لجبازی نوجوانان محسوب می شود و علت آن را باید دید عبارتند از:

افزایش تحریک پذیری

ناتوانی در پذیرش نظرات مخالف

اصرار بیش از حد در انجام کارهای پرخطر

🔸 پرهیز از گفتگو و در عوض درگیر شدن در بحث و مشاجره

علت عصبانیت در نوجوانان چیست؟

عوامل مختلف در تعامل با یکدیگر منجر به بروز لجبازی در نوجوانان می شود. از مهم ترین آنها می توان به عوامل زیستی و روانی اشاره کرد که در زیر به توضیح هر یک از آنها می پردازیم.

💠 عوامل بیولوژیکی مرتبط با خشم در نوجوانان

یکی از علل لجبازی نوجوانان عوامل بیولوژیکی است. از جمله این عوامل می توان به نوسانات شدید هورمونی که در این دوران رخ می دهد اشاره کرد. علاوه بر این، تغییرات ظاهری که به دلیل بلوغ ایجاد می شود، تأثیر زیادی بر خلق و خوی نوجوانان دارد. در واقع، بسیاری از آنها در سازگاری با شرایط جدید مشکل دارند. این مشکل باعث می شود با رفتارهایی مانند لجبازی و بداخلاقی، مشکلات درونی خود را نشان دهند.

💠 عوامل روانی مرتبط با لجبازی نوجوانان

از جمله عوامل بسیار مهم دیگری که در پیدایش لجبازی نوجوانان نقش دارد، عوامل روانی است. در واقع در بسیاری از موارد لجبازی ابزاری است که نوجوان با آن به طور غیرمستقیم می خواهد به دیگران نشان دهد که به بلوغ نزدیک شده است.

او می خواهد خانواده و دوستانش بفهمند که او هویت منحصر به فردی دارد و قدرت تفکر، استدلال و تصمیم گیری را دارد. بنابراین، آنها ممکن است برخلاف توصیه های بسیار ساده والدین خود عمل کنند و بدون دلیل خاصی از آن سرپیچی کنند. در این شرایط، باید به فرزند خود فرصت دهید، انعطاف پذیرتر باشید و به او نشان دهید که برای هویت او ارزش قائل هستید.

نحوه برخورد با عصبانیت نوجوانان

برخورد با اضطراب نوجوانان در بسیاری از موارد منجر به تنش های زیادی در خانواده می شود. برای غلبه بر این مشکل، روانشناسان توصیه های مختلفی را ارائه می دهند که در زیر پنج مورد از مهمترین آنها را فهرست کرده ایم.

در مورد دوران نوجوانی بیاموزید

برای اینکه بتوانید با یک مشکل کنار بیایید، ابتدا باید آن را به خوبی بشناسید. مشاهدات بالینی نشان می دهد که والدینی که اطلاعات زیادی در مورد دوران نوجوانی و ویژگی های خاص آن ندارند، اغلب استرس بیشتری را در خانواده خود تجربه می کنند. زیرا عدم درک متقابل باعث تقویت لجبازی نوجوانان و در نتیجه پیچیده تر شدن اوضاع می شود. در نتیجه، باید قبل از رسیدن فرزندتان به سن بلوغ و نوجوانی، آگاهی خود را نسبت به بحران ها و چالش هایی که با آن مواجه هستید افزایش دهید.

📌 اصول گفتگوی موثر را بدانید

کسانی که با اصول مکالمه موثر آشنا هستند می دانند چه زمانی و چه موقعیتی را برای گفتگو با یک نوجوان انتخاب کنند. به عنوان مثال، صحبت در مورد مسائل مهم زمانی که فرزند شما به هر دلیلی در وضعیت جسمی و روحی خوبی قرار ندارد، به احتمال زیاد به لجبازی برخورد می کند.

همچنین زمانی که نوجوانتان عصبانی است باید از صحبت کردن و نصیحت کردن خودداری کنید. در عوض، از مکالمه خود فاصله بگیرید و زمانی که عصبانیت تان فروکش کرد، دوباره آن را مطرح کنید. بنابراین برای مقابله با لجبازی نوجوانان باید اصول گفتگوی موثر را بدانید.

📌 از روش ارجاع غیر مستقیم کمک بگیرید

هدف گیری غیرمستقیم روش دیگری برای مقابله با اضطراب نوجوانان است. نوجوانان در دوران استقلال هستند. بنابراین، آنها کمتر به دستوراتی که والدینشان به آنها می دهند عمل می کنند. آنها دوست دارند چارچوب های خود را داشته باشند و از نظر روانی مستقل شوند. با این حال، آنها همچنان به راهنمایی شما نیاز دارند. در این شرایط باید روش هدف گیری غیر مستقیم را در پیش بگیرید.

مثلاً به جای اینکه در مورد دوستان نوجوان بدگویی کنید و او را از ارتباط با دیگران منع کنید. سعی کنید شخصاً با دوستان فرزندتان روابط واقعی برقرار کنید و خانواده آنها را بشناسید. این به شما کمک می کند تا کنترل اوضاع را به شیوه ای نامحسوس تر در دست بگیرید.

📌 نوجوان را با سلیقه خود محدود نکنید

برخی از والدین فرزند خود را وسیله ای برای رسیدن به رویاهای شکست خورده خود می دانند. این باعث می شود که وقتی نوجوان مسیر دیگری را در زندگی طی می کند، به شدت مخالفت کنند و به فرزندشان فشار بیاورند.

در این شرایط، حتی اگر مسیر مورد نظر شما بهترین راه ممکن باشد، احتمالاً نوجوانان به دلیل این احساس که استقلال آنها در خطر است، در برابر آن مقاومت می کنند و به رفتارهایی مانند لجبازی روی می آورند. بنابراین، برای مقابله با اضطراب نوجوانان، سلیقه آنها را محدود نکنید.

با نوجوان خود همدل باشید

یکی از راه‌های مقابله با اضطراب نوجوان، همدردی با آن‌ها است. برای این کار باید خود را به جای یک نوجوان قرار دهید. برای این کار به دوران نوجوانی خود نگاه کنید و مشکلاتی را که در دوران نوجوانی داشتید به خاطر بسپارید. در این شرایط بهتر می توانید با نوجوان همدردی کنید.

نوجوان را قضاوت نکنید

برای مقابله با لجبازی نوجوان، لازم نیست او را قضاوت کنید. نوجوانی دوران طلایی کسب تجربه است. در این سن نوجوانان سعی در کشف هویت خود دارند. حتی ممکن است پوششی داشته باشند که مورد تایید شما نباشد. گاهی اوقات نوجوان لجباز خود را رها کنید. او با رهایی نوجوان به خواسته هایش می پردازد. و او با شما مهربان تر خواهد بود.

صبور باشید و سریع واکنش نشان ندهید

برای مقابله با لجبازی نوجوانان باید صبور باشید. صبوری بهترین راه حلی است که والدین برای مقابله با مسائل تربیتی می توانند از آن استفاده کنند. همچنین درخواست های خود را با حوصله تکرار کنید. و در عین حال، رفتار نوجوانان را راحت کنید. به عنوان یک خانواده، باید با نوجوان خود صبور باشید. یادتان باشد قبل از واکنش آرام باشید.

📌 از روانشناس متخصص در کار با کودکان و نوجوانان کمک بگیرید

اگر لجبازی نوجوانی باعث افت عملکرد فرزندتان شده و از جنبه های مختلف مانند یادگیری یا برقراری ارتباط با دیگران به او آسیب رسانده است، لازم است برای بررسی بیشتر و درمان مناسب از روانشناس متخصص در کودکان و نوجوانان کمک بگیرید. برای آشنایی بیشتر با روانشناسی نوجوانان کلیک کنید.

آخرین کلمه

وقتی والدین با لجبازی نوجوانی مواجه می شوند. همه خوبی های دوران جوانی را فراموش می کنند. به جای چنین رفتاری باید به نوجوان خود افتخار کنید. وقتی کار خوبی انجام می دهد تا تعداد ماموریت های خوب او را افزایش دهد از او تمجید کنید. برای درمان مناسب حتما از روانشناس نوجوان کمک بگیرید. مرکز مشاوره مهدان نو به صورت تلفنی و حضوری در خدمت شما مشتریان گرامی می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید

برای دریافت مشاوره در مورد اضطراب نوجوانان می توانید در هر ساعت از شبانه روز با کارشناسان برتر مرکز مشاوره روانشناسی مندان نو با شماره 02191002360 و یا با تلفن ثابت 9099070354 تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا لجبازی بیش از حد نوجوانان مستلزم درمان خاصی است؟

اگر نوجوان شما بسیار نامنظم است، به طوری که عملکرد او در زمینه های مختلف مختل می شود، لازم است با کمک روانشناس از جلسات روان درمانی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه مطالب بیشتر